tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de bluesky1ro » 08 Iun 2006, 08:41

M-am gindit sa deschid acest topic, pentru cei care pescuiesc noaptea, sa schimbam, impresii, sa ne perfectionam stilul de pescuit. Pentru mine a pescui vara in timpul zilei la 40 de grade e un cosmar, a merge zeci de km pentru a pescui dimineata devreme, citeva ore, iar nu e o treaba care sa ma incinte, daca ziua sunt 40 de grade, noaptea oricum e mai racoare, si pestii mai mari de-obicei ataca inainte de a cadea noaptea, personal pina acum noaptea am avut rezultate la clean, salau, stiuca, raspar, somn. Montura cea mai des folosita a fost urmatoarea: un cirlig jos pe fir prins cu un virtej de firul principal, deasupra virtejului un plumb mai greu, iar de linia principala se leaga un fir cu un al doilea cirlig. Am folosite cirlige mari, in care am pus rime negre, coropisnite, lipitori, dar mai ales pestisori vii, intr-o noapte surpriza a fost un scobar prins la un pietrar(no coment). Betele pe care le folosesc sunt bete cu actiune lenta, rezistente, mulinete cu 4-10 rulmenti, fir textil. Pe virful betelor montez clopotei si licurici, betele le fixez bine(mi s-a intimplat sa mai pivoteze cite unul si sa ma loveasca pe picioare datorita fortei cu care a tras pestele), in general noaptea pestele se agata singur, trasatura e destul de violenta. O alta montura pe care am folosit-o cu rezultate bune a fost montura clasica de stiuca> plumbul jos, pluta mare sus si o struna cu cirlig mare(nu ancora), momeala aceeasi, pe pluta mare am pus si licurici, cu aceasta montura se pescuieste in apropierea malului, pestele mic in special seara se aduna la mal, daca bati un pic cu o lanterna o sa vezi ca e plin de ei la mal, rapitorul la rindul lui vine acolo dupa prada.
Locurile in care pescuiesc sunt de-obicei cu apa adinca si curenti lenti, malul sa fie cit de cit curat, fiindca noaptea e dificil sa te descurci. De-obicei ma imbrac bine fiindca pe la 2-3 dimineata se face frig, asta cam in 80% din situatii, un termos cu ceai fierbinte ajuta mult.
Rog pe toata lumea sa scrie exclusiv la subiect si rog moderatorii sa stearga mesajele offtopic in caz ca vor fi(sper sa nu fie).
:) Fir intins
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 08 Iun 2006, 09:24

Partida ideala de pescuit pentru mine pe timpul verii incepe la 16.00 si se termina la 10-11 a doua zi.
Dezavantajul major este ca peste tot in jurul Bucurestiului se umple in weekend de nu este adevarat si aglomeratia imi strica in parte bucuria pescuitului.
Eu pescuiesc si pesti pasnici dar nu o sa oripilez audienta cu povestirile mele despre crapi si alti mancatori de mamaliga :D
La stationar pescuiesc cu plumb culisant si 2 carlige in capat iar ca momeala rame, scoica(momeala buna pentru clean, mreana si somn).
O alta montura folosita este Pater Noster cu un plumb destul de greu in varf si 2 sau 3 carlige pe fir iar ca momeala, pestisor, rame....
In cazul in care pescuiesc in apa curgatoare imi place sa las saltatorile lungi(0.5-0.7m)pentru ca momeala sa joace in curent cat mai natural.
La Spin nu dau decat pana la caderea intunericului si la rasarit.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 15 Noi 2006, 22:39

Pina in mai, iunie adio pescuit noaptea, atunci voi reveni la unul din stilurile mele preferate de pescuit adica cel nocturn, si voi relata cite ceva din acele partide, momentan la stationar merg pe doua variante: fixa de 7 dupa peste mic si telescopica pe sistem la stiuca. Fir intins ziua ca e cam frig noaptea. :wink:
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 05 Mar 2007, 23:14

Noaptea dau la somn..... (adica dorm) :lol: :lol: :lol: :lol:
Peste prind ziua pe lumina... :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 06 Mar 2007, 18:13

Pe vremea cand grebla nu era inventata si in Aiud (adica acum cca 5 ani) si mai era si somn in Mures , la Aiud, imi placea si mie noaptea...Mai ales vara, cand era calda apa si somnul iesea in repezis dupa peste mic...Era spectaculos sa auzi atacuri executate de somni...somni! Pescuiam in partea de sus a bulboanelor, pe pietris , in apa de cca 0,5-1 m adancime cu peste viu , de regula oblete! Atunci am prins cei mai mari pesti din "cariera" mea de pescar...Ce vremuri! Drilluri de 20-25 minute... :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 07 Mar 2007, 21:49

Da zamfi imi amintesc acele vremuri.
Parintii mamei(bunicii mei) sunt din Aiud si mai mergeam pe Mures(acum 12-14ani).
Era frumos.
Acum mai merg noaptea la salau sau clean la pestisor la plumb pe fund in balastiera cu prietenii(foc, bere=mai mult distractie decat pescuit) pe Crisul Negru.Am mai si prins kiar salau de 4 kg a luat unul din prietenii mei si a scapat o anghila de peste 1 m.Cat despre monturi sunt cele clasice eventual cu o pluta pe struna care sa tina pestisoru peste vegetatie.Am si ceva monturi prin carti mai sofisticate da` nu le-am incercat(pt salau din barca in curent, cu betisor tirolez,etc)
Noaptea mai pescuiesc (ma refer la pescuit serios nu distractie) la salau la voblere.Atat.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de meas » 08 Mar 2007, 19:10

bluesky1ro scrie:M-am gindit sa deschid acest topic, pentru cei care pescuiesc noaptea, sa schimbam, impresii, sa ne perfectionam stilul de pescuit. Pentru mine a pescui vara in timpul zilei la 40 de grade e un cosmar, .............. pestele mic in special seara se aduna la mal, daca bati un pic cu o lanterna o sa vezi ca e plin de ei la mal, rapitorul la rindul lui vine acolo dupa prada.
Locurile in care pescuiesc sunt de-obicei cu apa adinca si curenti lenti, malul sa fie cit de cit curat, fiindca noaptea e dificil sa te descurci.
Nu stiu daca ati incercat "nada" urmatoare,dar va spun ca are efect garantat:se ia o baterie patrata,un bec adaptat voltajului,se leaga cu doua sarmulite subtiri si becul ramane aprins.Se ambaleaza intr-o punga transparenta bine izolata cu banda adeziva,se atasaza un pietroi corespunzator ca greutate si se arunca in apa adanca de langa mal(3-4 metrii).Beculetul ala va ramane aprins pana se consuma bateria,suficient timp sa prinzi toti pestii atrasi de sursa de lumina.
Am incercat chestia asta in loc cu apa mare la mal si am dat pe langa luminita cu o montura sa-i zicem clasica:plumb culisant,un carlig cu pestisor viu,broscuta,coropisnita,buchet de rame negre,etc in fata plumbului si un carlig deasupra lui, mai intre ape.Ambele carlige erau pe strune de 20 cm.Leader de textil mai "grosut".Clopotel atasat la lanseta si panda impreuna cu amicii de pescuit la un mic foculet aprins pe mal.
Va spun ca nu prea am apucat sa vorbim multe, ca ba tragea la unu ba la altul.
Incercati si voi si daca nu prindeti...............macar stati de vorba pana dimineata :lol: :lol:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de mini_mic » 22 Mar 2007, 09:24

quote]

Nu stiu daca ati incercat "nada" urmatoare,dar va spun ca are efect garantat:se ia o baterie patrata,un bec adaptat voltajului,se leaga cu doua sarmulite subtiri si becul ramane aprins.Se ambaleaza intr-o punga transparenta bine izolata cu banda adeziva,se atasaza un pietroi corespunzator ca greutate si se arunca in apa adanca de langa mal(3-4 metrii).Beculetul ala va ramane aprins pana se consuma bateria,suficient timp sa prinzi toti pestii atrasi de sursa de lumina.
Am incercat chestia asta in loc cu apa mare la mal si am dat pe langa luminita cu o montura sa-i zicem clasica:plumb culisant,un carlig cu pestisor viu,broscuta,coropisnita,buchet de rame negre,etc in fata plumbului si un carlig deasupra lui, mai intre ape.Ambele carlige erau pe strune de 20 cm.Leader de textil mai "grosut".Clopotel atasat la lanseta si panda impreuna cu amicii de pescuit la un mic foculet aprins pe mal.
Va spun ca nu prea am apucat sa vorbim multe, ca ba tragea la unu ba la altul.
Incercati si voi si daca nu prindeti...............macar stati de vorba pana dimineata :lol: :lol:[/quote]



Pare din filme ce spui tu...oricum m-ar tenta sa incerc, dar asta se poate realiza numai la dunare. Am mai auzit o chestie de la un pescar pe care la fel de greu imi vine sa o cred, si anume sa momesti somnu cu bulgari de carne tocata lasa pe la soare....Ce parere aveti ? daca ati folosit anuntati-ma
Obiectiv: 8,1 kg !

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 22 Mar 2007, 22:58

eu stiu alta metoda tot folosind energia electrica
foarte des practicata si mai productiva
un generator de curent sau mai multe pe benzina si doi idiotzi care sa scoata pastravul din rau. :x asta daca nu se curenteaza si ei. :twisted:

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 22 Mar 2007, 23:27

Cu metoda asta "moderna" s-au construit multe pensiuni in Delta Dunarii :evil: :evil:
Pacat ca multi din "pescarii" astia inca mai traiesc.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns