tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de ococi » 26 Mar 2007, 15:16

mini_mic scrie:quote]

Nu stiu daca ati incercat "nada" urmatoare,dar va spun ca are efect garantat:se ia o baterie patrata,un bec adaptat voltajului,se leaga cu doua sarmulite subtiri si becul ramane aprins.Se ambaleaza intr-o punga transparenta bine izolata cu banda adeziva,se atasaza un pietroi corespunzator ca greutate si se arunca in apa adanca de langa mal(3-4 metrii).Beculetul ala va ramane aprins pana se consuma bateria,suficient timp sa prinzi toti pestii atrasi de sursa de lumina.
Am incercat chestia asta in loc cu apa mare la mal si am dat pe langa luminita cu o montura sa-i zicem clasica:plumb culisant,un carlig cu pestisor viu,broscuta,coropisnita,buchet de rame negre,etc in fata plumbului si un carlig deasupra lui, mai intre ape.Ambele carlige erau pe strune de 20 cm.Leader de textil mai "grosut".Clopotel atasat la lanseta si panda impreuna cu amicii de pescuit la un mic foculet aprins pe mal.
Va spun ca nu prea am apucat sa vorbim multe, ca ba tragea la unu ba la altul.
Incercati si voi si daca nu prindeti...............macar stati de vorba pana dimineata :lol: :lol:


Pare din filme ce spui tu...oricum m-ar tenta sa incerc, dar asta se poate realiza numai la dunare. Am mai auzit o chestie de la un pescar pe care la fel de greu imi vine sa o cred, si anume sa momesti somnu cu bulgari de carne tocata lasa pe la soare....Ce parere aveti ? daca ati folosit anuntati-ma[/quote]

Pentru partea cu montajul baterie-bec am cateva nelamuriri: legi punga separat cu un fir pentru a o recupera? Cam cat tine bateria din experienta ta? Intreb deoarece am avut multe nopti pe Jiu si nu am incercat asa ceva. Cam ce distanta lasi intre zona cu lumina si momeala ( 1-2-3 metri?)? Multumesc!

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de ococi » 26 Mar 2007, 15:18

meas scrie:
bluesky1ro scrie:M-am gindit sa deschid acest topic, pentru cei care pescuiesc noaptea, sa schimbam, impresii, sa ne perfectionam stilul de pescuit. Pentru mine a pescui vara in timpul zilei la 40 de grade e un cosmar, .............. pestele mic in special seara se aduna la mal, daca bati un pic cu o lanterna o sa vezi ca e plin de ei la mal, rapitorul la rindul lui vine acolo dupa prada.
Locurile in care pescuiesc sunt de-obicei cu apa adinca si curenti lenti, malul sa fie cit de cit curat, fiindca noaptea e dificil sa te descurci.
Nu stiu daca ati incercat "nada" urmatoare,dar va spun ca are efect garantat:se ia o baterie patrata,un bec adaptat voltajului,se leaga cu doua sarmulite subtiri si becul ramane aprins.Se ambaleaza intr-o punga transparenta bine izolata cu banda adeziva,se atasaza un pietroi corespunzator ca greutate si se arunca in apa adanca de langa mal(3-4 metrii).Beculetul ala va ramane aprins pana se consuma bateria,suficient timp sa prinzi toti pestii atrasi de sursa de lumina.
Am incercat chestia asta in loc cu apa mare la mal si am dat pe langa luminita cu o montura sa-i zicem clasica:plumb culisant,un carlig cu pestisor viu,broscuta,coropisnita,buchet de rame negre,etc in fata plumbului si un carlig deasupra lui, mai intre ape.Ambele carlige erau pe strune de 20 cm.Leader de textil mai "grosut".Clopotel atasat la lanseta si panda impreuna cu amicii de pescuit la un mic foculet aprins pe mal.
Va spun ca nu prea am apucat sa vorbim multe, ca ba tragea la unu ba la altul.
Incercati si voi si daca nu prindeti...............macar stati de vorba pana dimineata :lol: :lol:
meas

Mai am o intrebare: mreana ai luat pescuind in acest fel? Intreb deoarece pe Jiu la pescuitul de noapte am luat mai ales somn si mreana!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 26 Mar 2007, 15:34

Doar somn.Mreana nu.
Chestia asta am incercat-o la Dunare unde cred ca mreana a ajuns raritate.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

meo_mdc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mar 2005, 12:51
Localitate: bucuresti
Contact:

Pescuitul nocturn

Mesaj de meo_mdc » 26 Mar 2007, 16:56

Pt mine cea mai grea parte la pescuitul pe timp de noapte mi se pare cea referitoare la prinsul broscutelor :wink: Interesul pestelui depinde bineinteles si de zona sau stilul folosit dar pe apele de munte in special baraje si diferita lacuri de acumulare ( ex Lacul Poiana Uzului - Darmanesti , Bacau). In aceste zone cleanul , avatul , mreana si uneori, chiar un pastrav de lac se incapataneaza sa "guste" altceva decat broscutele amintite mai sus , insa odata ce le-au intalnit , nu mai stau pe ganduri si rezultatele sunt garantate . Plumb culisabil de 20-30 , 1-2 carlige Raptor , 2-3 lansete pt stationar la 3 m si satisfactia este garantata. Mai ales cleanul nu va ezita sa va umple "sacul" cu cel putin 7-8 kg de peste pe seara. Pescuitul incepe la 0ra 19 si se termina aproximativ la 6 dimineata . "Nu stiu altii cum sunt " dar pentru mine e unul dintre cele mai placute stiluri de pescuit - asta daca rezisti la unele temperaturi relativ mai mici noaptea si daca te intelegi cu mos Ene :wink:
PESCAR INRAIT

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 26 Mar 2007, 19:30

meas scrie:Doar somn.Mreana nu.
Chestia asta am incercat-o la Dunare unde cred ca mreana a ajuns raritate.
mreana raritate la Dunare ? e full de mreana chestia e ca aia sta in curentul puternic si nush daca ai dat tu acolo ca iti trebuie plumb la vreo 100-150 grame.
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de mini_mic » 26 Mar 2007, 19:34

ococi scrie:[Mai am o intrebare: mreana ai luat pescuind in acest fel? Intreb deoarece pe Jiu la pescuitul de noapte am luat mai ales somn si mreana!
Ococi nu am mai fost in ultimii ani la Jiu, iar gaselnita cu bateria nu este a mea ci a altui forumist. Eu as incerca asta. Cat despre pescuit la Jiu, in trecut luam somotei si mreana, ca si tine. Dar nu foaste mari, erau mai degraba moci decat somotei :D ....Oricum tinem legatura sa imi spui de eventuale locuri :)
Obiectiv: 8,1 kg !

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de ococi » 29 Mar 2007, 15:37

mini_mic scrie:
ococi scrie:[Mai am o intrebare: mreana ai luat pescuind in acest fel? Intreb deoarece pe Jiu la pescuitul de noapte am luat mai ales somn si mreana!
Ococi nu am mai fost in ultimii ani la Jiu, iar gaselnita cu bateria nu este a mea ci a altui forumist. Eu as incerca asta. Cat despre pescuit la Jiu, in trecut luam somotei si mreana, ca si tine. Dar nu foaste mari, erau mai degraba moci decat somotei :D ....Oricum tinem legatura sa imi spui de eventuale locuri :)
Cu locurile este cam greu deoarece sunt stabilit in Bucuresti acum iar la Jiu mai merg rar cand ajung prin Craiova la parinti si daca am si timp. Practic anul trecut am fost doar de 2 ori - la baraj si mai jos de baraj la circa 1km ( vrea 400-500 metri dupa ce treci pe sub tevile alea din dreptul dealului).

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de ococi » 29 Mar 2007, 15:37

mini_mic scrie:
ococi scrie:[Mai am o intrebare: mreana ai luat pescuind in acest fel? Intreb deoarece pe Jiu la pescuitul de noapte am luat mai ales somn si mreana!
Ococi nu am mai fost in ultimii ani la Jiu, iar gaselnita cu bateria nu este a mea ci a altui forumist. Eu as incerca asta. Cat despre pescuit la Jiu, in trecut luam somotei si mreana, ca si tine. Dar nu foaste mari, erau mai degraba moci decat somotei :D ....Oricum tinem legatura sa imi spui de eventuale locuri :)
Cu locurile este cam greu deoarece sunt stabilit in Bucuresti acum iar la Jiu mai merg rar cand ajung prin Craiova la parinti si daca am si timp. Practic anul trecut am fost doar de 2 ori - la baraj si mai jos de baraj la circa 1km ( vrea 400-500 metri dupa ce treci pe sub tevile alea din dreptul dealului).

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: tehnici de pescuit noaptea, specii, momeli, monturi

Mesaj de mini_mic » 29 Mar 2007, 16:36

ococi scrie:Cu locurile este cam greu deoarece sunt stabilit in Bucuresti acum iar la Jiu mai merg rar cand ajung prin Craiova la parinti si daca am si timp. Practic anul trecut am fost doar de 2 ori - la baraj si mai jos de baraj la circa 1km ( vrea 400-500 metri dupa ce treci pe sub tevile alea din dreptul dealului).
aham, stiu locurile. ala de la conductele care transporta cenusa pana la groapa de cenusa peste jiu. Pe acolo sunt locuri bune, am auzit ca ar fi prins cineva luna trecuta un somn la 20 si ceva de kg p-acolo. Imi plac locurile alea. In trecut le bateam, si pe la abraj am fost...
Obiectiv: 8,1 kg !

mesterel2010
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2010, 21:25

generator curent electric

Mesaj de mesterel2010 » 21 Dec 2010, 21:30

Vreau si eu sa-mi cumpar un generator curent electric sa-l am pentru pescuit si camping...ma puteti sfatui sa iau unul mai bun ? :?: multumesc :D

Scrie răspuns