Stiuca la pestisor viu!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

maxim1988
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 17 Sep 2008, 13:23
Localitate: Satu Mare
Contact:

Stiuca la pestisor viu!

Mesaj de maxim1988 » 17 Sep 2008, 14:33

Pentru inceput va spun buna ziua tuturor,si vreau sa precizez faptul ca sunt nou pe acest forum(site).Iubesc pescuitul...desii nu prea am avut rezultate uimitoare,in fond si la urma urmei o fac pt distractie si recreere nu pentru a consuma pestii :)).In fine..unde am vrut sa ajung,doresc sa-i intreb pe " vechii pescari " cum merge treaba cu pescuitul la stiuca cu pestisor viu ( carasel de regula). In orasul in care locuiesc (satu mare) nu tare sunt locuri adecvate pt pescuitul la lingurita,voblere sau c o fii ele(momeli artificiale).Daca puteti sa ma ajutati,astept orice informatie cum sa-mi pregatesc monturile(poze cu monturi gata facute ar fii si mai bune) si c " secrete " mai avetzi la acest gen de pescuit.ah.. si inca o mica dilema de a mea... pestisorul in ancora unde e infige? in coloana?
Va multumesc anticipat pt Raspunsurile primite.
Fir intins si stiuca multa.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 17 Sep 2008, 15:04

Obisnuiam cu ani in urma sa pescuiesc la stiuca cu pestisor viu, pe niste brate moarte de Olt, in apropierea Brasovului, unde nu puteai sa strecori nici macar o rotativa din cauza buruienilor.... Eu am folosit o montura foarte simpla, dar si eficienta in acelasi timp. Pluta culisanta cu portanta 20-25 g, pe firul principal, plumb culisant, struna desigur si ancora, marimea acesteia fiind in functie de marimea pestisorului-momeala folosit. Pestisorul nu se inteapa in coloana ci se agata de spate, pe sub primele 2-3 radii ale inotatoarei dorsale. Am avut rezultate excelente cu pestisori care nu faceau parte din ecosistemul respectiv (oblete) dar am preferat caraselul pentru rezistenta si vitalitatea deosebita. Cred desigur, ca acum exista si monturi si tehnici mult mai avansate, dar aici se limiteaza experienta mea la pescuitul stiucii cu pestisor viu. Daca este iarba multa, sau nuferi, (cum erau pe balta pe care pescuiam eu) incearca sa plasezi montura intre ochiurile de apa libera...eu foloseam bete de peste trei metrii, tocmai pentru a-mi fi mai usor sa plasez monturile in ochiurile mai indepartate... Fir intins!

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 17 Sep 2008, 15:57

Pe drumul dintre Satu Mare si Carei (cred ca in preajma loc Paulian) este un canal in apropierea soseslei. Acolo am vazut multi pescari care dadeau la stiuca. Toti dadeau la montura cu pestisor viu, eu asa incerca la naluci.
Pe Somes nu prea are rost sa incerci la Stiuca ca este foarte rara datorita poluarii. Ar mai fi o balta privata intre Carei si Tasnad, loc Chiajna cred, care erau si ei renumiti pt siucile de acolo.
Iti recomand sa incerci cu artificiale fiindca este mult mai interesant, faci miscare, nu prea te plictisesti. Iti spun asta fiindca si eu am pescuit vre-o 5 ani la stationar si de anul asta numai cu naluci, Nici nu vreau sa ma intorc deocamdata la stationar.

Numai bine si fir intins !!!
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

maxim1988
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 17 Sep 2008, 13:23
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de maxim1988 » 17 Sep 2008, 16:42

Multumesc misulian pt raspuns.Da... am fost ei eu pe canalu dintre satu mare si carei " la Paulean " dar nu am prins decat vreo 2 marlite micute.la naluca nu sunt conditii deoarece e prea mare stufisul, si se agatza lingurita.imi poti spune te rog ceva locuri potrivite pt pescuitul la naluca pe langa baia mare? sau unde obisnuiesti tu sa pescuiesti?cand incepe sezonul ideal pt pescuitul la lingurita sau voblere?si ai ceva recomandari la naluci?
Multumesc mult

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 17 Sep 2008, 16:50

maxim1988 scrie:Multumesc misulian pt raspuns.
Cu placere..... :roll:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 17 Sep 2008, 17:03

shootgun scrie:
maxim1988 scrie:Multumesc misulian pt raspuns.
Cu placere..... :roll:
:lol: :lol: :lol: ...ce ai ajuns ?
...nu te mai baga nimeni in seama ! :lol: :lol: :lol:
...numai eu ... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 17 Sep 2008, 17:05

Sorry de off topic...
bald_radu... eject :arrow:

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 18 Sep 2008, 08:32

@ maxim1988
Eu pescuiesc cu naluci doar de anul acesta si imi place mult raul Lapus. Deocamdata nu am avut capturi impresionante, doar clenuti multi si marunti, bineinteles eliberati. Am incercat si Somesul dar este un rau foarte imprevizibil datorita poluarii de la Dej. Daca ai probleme cu agatatul nalucii poti folosi carlige cu protectie pt bradis(nu le stiu denumirea) sau mai simplu folosesti multifilament. Eu am scos din Lapus un tricou cu multifilament.
Vara merge foarte bine rotativa,(Mepps Aglia Nr2). Despre pescuitul cu naluci in perioada toamna-iarna-primavara nu-ti pot da indicatii finndca n-am pescuit in aceasta perioda. (de abia acum incep)
Gasesti pe forum o sumedenie de discutii si sfaturi referitoare la naluci, folosirea lor, pestii tinta, etc.
Asa ca spor la citit ...

P.S.
@restul
Am intrat pe forumul asta sa citesc/invat din experienta altor pescari si eventual sa pot ajuta si pe altii, asa cum am fost si eu ajutat.
Discutii Off topic n-am sa port.
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 18 Sep 2008, 15:55

misulian scrie:Discutii Off topic n-am sa port.
Nu ti-a cerut nimeni.... :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 18 Sep 2008, 18:03

...ma tintas...te freaca tare ?...mai baga o pastila :lol:

Scrie răspuns