Stiuca la pestisor in zona Avrig-Voila pe Olt

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Stiuca la pestisor in zona Avrig-Voila pe Olt

Mesaj de Adrian SB » 19 Oct 2008, 14:56

Stiu ca multi nu prea vor sa "dea din casa" mai ales locuri fierbinti.
Totusi daca imi puteti spune, eventual pe mp unde sa ma duc la stiuca la pestisor viu, in coada barajelor, sub baraj sau in lungul Oltului, va sunt recunoscator.
Vineri am scapat o stiuca la o rosioara de 18 cm, in baraj la Porumbacu, la 2-300 m de baraj. Inca nu am prins pe Olt nici o stiuca, doar in Delta si pe o balta privata, la Bradu.
Am auzit ca multi merg la Voila toamna, sau Oltet. Ceva precizari?

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 07 Noi 2008, 13:57

Incearca sub barajul de la scorei pe bratul inchis al oltului (la salcia arsa cum mai spun unii)

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 08 Noi 2008, 20:10

acolo acum catziva ani buni era o salcie mare dupa rauletzul care se varsa in fosta albie a oltului si se prindea peste fain acolo si a fost traznita si de aia a ramas asa salcia arsa

acolo de preferat e bine sa mergi in timpul saptaminii cand nu e asa de multa lume si sa pescuiesti la pescutz aproape de confluentza cu oltul

la voila,oltetz.vistea nu mai este ce era o data,lume multa si peste putin

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 10 Noi 2008, 23:05

Multumesc, miercuri dimineata ma duc. Va tin la curent

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 11 Noi 2008, 07:46

arpas, vistea, coada scorei, porumbac tot pana langa baraj la avrig...avrig sub baraj, turnu rosu, sebes-olt si pe balti...turnu roshu balta....mai continui??...tiam zis sa ma suni k te duc :wink:

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 14 Noi 2008, 20:58

Am ajuns joi dimineata sub Scorei la salcia arsa. La 8 dimineata erau -5 grade, o zi de toamna cu un cer cristal, fara nici un nor.
Interesanta zona asta a Oltului, cu bratul mort.
In timp ce prietenul meu a pus 3 lansete cu pestisor eu am incercat tot arsenalul de table si voblere. Nici un atac, nimic. Pe la 11 a sosit un localnic pe o motoreta, cu o telescopica solida, fara varf, zicand ca va da la rotativa. Eram convins ca merge la hata, dar, spre surprinderea mea, am vazut ca spunea adevarul. Dupa o ora a venit si mi-a zis ca o stiuca mare i-a rupt firul de 0,3 de deasupra de struna. Asta ne-a indarjit si am mai luat inca o data malurile la periat pana la ora 14 cu tot arsenalul, dar tot nimic.
Cred ca zona e foarte potrivita pentru primavara, cand pestii vin la apa mica sa se incalzeasca.
Hellraiser, in cursul saptamanii viitoare (miercuri-joi) pot merge dimineata, daca poti si tu cu serviciul.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Noi 2008, 16:25

HellRAISER scrie:arpas, vistea, coada scorei, porumbac tot pana langa baraj la avrig...avrig sub baraj, turnu rosu, sebes-olt si pe balti...turnu roshu balta....mai continui??...tiam zis sa ma suni k te duc :wink:
Uite geografia ambulanta :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 15 Noi 2008, 20:48

iti descriu si topografia de la turnu roshu olt plus balta si sebs tot olt plus balta??? :lol: :lol: :lol: :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Noi 2008, 20:58

Niet,dar daca vrei ceva strong,iti trimit poze cu substratul zonelor,doar am umblat mult pe sub apa :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 16 Noi 2008, 01:04

ai adresa ....baga mare :twisted:

Scrie răspuns