stiuca la macrou

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

stiuca la macrou

Mesaj de peter_malachi » 25 Sep 2011, 16:01

urmaresc cu interes tot felul de filme despre pescuitul stiucii si vad ca cel putin in Anglia sau tarile nordice se practica foarte mult pescuitul stiucii cu bucati de macrou .daca a pescuit cineva in apele noastre cu aceasta momeala as fi foarte curios daca a avut ceva rezultate.din ce am inteles uleiul si mirosul macroului care se scurge in apa ar fi foarte atractiv pentru rapitorul mare.

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

stiuca la macrou

Mesaj de SICOOL » 25 Sep 2011, 16:06

am incercat si eu metoda asta insa iarna la copca.nu am prins nimic dar nu inseamna ca nu e vialbila.eu am dat o singura data doar

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Mesaj de dori » 25 Sep 2011, 16:14

Salut!

Nu zicea in filmele acelea.. ca orice peste este bun la stiuca, indiferent de zona de provenienta ? Ei cautau, pesemne, sa atribuie macroului un avantaj in plus, pesemne pentru a "conserva" acei Freshwater..

La mine nu a tras nici la rosioara pe montura ca la ei (moarta)... deh.. tot asa, o singura partida!

Spor si numai bine!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 08 Oct 2011, 14:48

Iarna asta o sa incerc si eu. Au cumva la Energofish plute Drennan Zeppler? Ca din alea Crystal Pike nu cred ca exista de 40 de grame...

http://www.drennantackle.com/productDet ... rod_id=168

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 09 Oct 2011, 15:55

eu folosesc deadbait pencile de la fox

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

Mesaj de peter_malachi » 09 Oct 2011, 16:29

credeti ca are asa mare importanta tipul de pluta la stationar cu nada vie\moarta?

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 09 Oct 2011, 16:51

am incercat si eu acum citiva ani de mai multe ori dar fara nici un rezultat . am ajuns la concluzia ca nu tot ce e valabil la ei este si la noi . bine macar ca stim sa prindem la naluci .

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 09 Oct 2011, 16:52

Numa daca plimbi montura pe langa ragalii probabil. Da in principiu importanta e data de cat de fitos esti, poti sa pui si o bucata de polistiren in definitiv :lol: .

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 09 Oct 2011, 20:34

Macrou la stiuca merge la trolling sau "la plimbat" de pe mal, fiind un peste mai uleios "parca" atraga mai bine rapitorul... dar nu in toate situatiile din pacate :( unii pescari injecteaza si anumite substante atractive si urat mirositoare, dar eficienata lor inca nu am vazut sa fie dovedita concret :) ...

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 12 Oct 2011, 02:44

eu folosesc des macroul ca si momeala !!nu-l injectez decat atunci cand il pun pop up sau atunci cand folosesc riguri kebab!!!!depinde mult de locul unde pescuiesti ...in sensul ca macroul si lampery sunt folosite peste tot,,insa cand pescuiesti pe un lac unde stii ca este si pastrav.(de exemplu),folosirea unui pastrav congelat ca si momeala pe unul dintre bete iti ofera ceva comfort in asteptarea trasaturii!!cel mai des si mai uzual folosesc rosioara inghetata!!

Scrie răspuns