Stationar la pastrav de lac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Mesaj de stoica stefan » 28 Apr 2006, 08:08

Hristos a Inviat!

mai baieti,voi chiar nu realizati faptul ca la noi,nu(prea) mai este pastrav?
va spun sincer,primul pastrav l-am prins in zona Lepsa,intr-o excursie,pe cand aveam vreo 7 ani la un vierme de aluna.frumoase locuri,frumosi pastravi.exact in aceeasi perioada,dar dupa 11ani,am luat primul meu pastrav la o rotativa semihand made(2 agrafe,o paleta si o musca).realizati ca bucuria a fost enorma in sufletul meu si ca "primul meu pastrav" pt mine este si va fi cel la rotativa.a fost prins la al 3-lea lanseu.in sinea mea am spus ca va fi o zi superba in continuare,dar....n-a fost asa.dupa alte cateva lanseuri,pe rau curgeau pastraviori si boisteni plus o dara mare de clor.tristetea mi-a umplut sufletul si am inceput sa lacrimez.de ce?pt ca sunt roman.pt miile de cutii de bere ce zac pe malul raului.pt ca altor prieteni sau copiilor mei,n-o sa le pot arata ce am vazut eu.
voi credeti ca daca la noi va fi permis pescuitul la naturale,vom elibera si vor fi mai multi pastravi pe paraiele si raurile noastre?nu cred,ci dimpotriva.
de ce dau italienii si frantujii cu naturale?vorbiti cu ei, si dupa comentati, ca "da aia din vest de ce, si noi nu?".
chiar nu se vede ca aia elibereaza aproape tot?
dar la noi....vorba unui prieten, "...foamea a ingenunchiat popoare!"

....haideti sa muncim,s-avem de mancare,...si dupa sa dam la pastrav cu naturale.


numa`bine!

vali73
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: 15 Feb 2014, 16:16

Re: Stationar la pastrav de lac

Mesaj de vali73 » 17 Noi 2018, 00:07

de cind nu ati mai scris nimic anul asta am gasit si parasute la OASA.Incet,incet prezentam pietrilor din apa voblerele scumpe si greu de procurat.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Stationar la pastrav de lac

Mesaj de shogunu65 » 23 Noi 2018, 16:37

anul asta pe Valea Rea (Raul Doamnei) se pescuia la pestisor..... aveau boisteni de 2-3 cm pe care ii foloseau sa prida pastravi cat degetul.... iar pe aia cat degetul ii bagau la plasa .... si eu ma miram cum dracu nu mai am avut niciun atac in 3-4 ore de plimbat pe rau. Sa nu aud ca pescuiau de foame.... ca nu era cazul. Erau 2 domni care coborasera dintr-un SUV Ford, inmatriculat in Arges.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Stationar la pastrav de lac

Mesaj de ady_fly » 31 Dec 2018, 08:41

Am dat întâmplător peste acest topic...N-am avut puterea să-l citesc de la un capăt la altul din motive lesne de înțeles, ținând cont de poziția mea împotriva pescuitului salmonidelor cu momeli naturale (vii sau moarte)...
De la lansarea topicului și până în prezent au trecut mulți ani, bașca RO a intrat în UE iar lucrurile nu s-au schimbat așa cum speram mulți dintre noi, ba dimpotrivă!
E clar că MENTALITATEA "pământului pârjolit", "după noi potopul", "mă doare-n p..ă!" este vinovată și nimic altceva!
Desigur, în complicitate cu lipsa de reacție a autorităților statului...
Vă recomand cu căldură să lecturați revista "Carpații" nr. 1, anul 1933, ianuarie, articolul "Cu undița" de Ioan Al. Brătescu - Voinești:
http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigi ... 01_001.pdf)
Din păcate după lecturarea articolului cu pricina o să vedeți că deși au trecut aproape 100 de ani de la cele scrise, în țara noastră nu s-a schimbat nimic legat de atitudine!
:evil: :evil: :evil:

Scrie răspuns