Stationar la pastrav de lac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Nicolas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2005, 22:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Nicolas » 11 Dec 2005, 19:13

Tavi, nota 10 !!!
Ai spus exact ce-a ce am spus, sau am vrut sa spun eu, dar mult mai la subiect, mai concret...
Asta inseamna pescuit sportiv, eliberarea pestelui prins, nu conteaza chiar asa mult cu ce-l prinzi, binenteles, cat se poate in limitele legii...

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 11 Dec 2005, 19:32

Sincer nu prea cred ca mai poti elibera un pastrav prins la pestisor .... cred ca gasesti carligul direct in stomac...

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 11 Dec 2005, 20:12

Tavi scrie:Pescuitul la pestisor viu nu lasa nici o sansa ...pestisorului, asta-i clar :)
Daca vreti sa dati sanse pestelui atunci nu va opreste nimeni sa dati la lipan cu pop-up boilies cu arome de capsuni pe parauri de munte.
Echipamentul pescarului sportiv poate include rod-pod, saltea de primire, sonar, barca, etc.
Dar nu facem asta, pentru ca boilies-urile sunt momeli naturale si noi nu suntem braconieri, nu-i asa?
Eu unul n-am dat in viata mea la crap si nici nu intentionez sa ma apuc, asa ca n-ai prea nimerit-o :lol: :lol: :lol: .

Tavi scrie: Dar ce facem noi, astia sportivii?
Cautam in draci pe forumuri, prin magazine, reviste, etc. cea mai hoata musca, cele mai tari linguri, fire, bete, mulinete, etc. Pentru ce oare? Pentru a da sanse pestelui, nu ca sa prindem mai multi si mai mari, evident. :twisted:
Absolut orice psiholog iti va explica rapid ca mania echipamentului n-are, in 99,99% din cazuri, nimic de-a face cu rezultatele concrete obtinute. De la un nivel (minimal) in sus investitia o faci mai mult pentru copilul din tine, care vrea mereu jucarii noi :lol:


Tavi scrie: Daca vrei sa dai sanse pestelui, il eliberezi pur si simplu si nu mai conteaza ca l-ai prins la Royal Coachman sau la boistean.
Eu pescuiesc de ani buni la artficiale, dar asta e optiunea mea si nu inseamna ca cei care nu sunt ca mine sunt braconieri, ramari, etc.
In plus, nu de putine ori artificialele sunt mai prinzatoare ca naturalele.
Revoltator...
Era vorba de sansa de a nu pune botu', nu de sansa de a supravietui. It's the catch, not the kill :wink: .
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 12 Dec 2005, 10:50

mda....interesanta discutie cu datul drumu la peste ...cu rusine.....fratilor eu nu eliberez decat peste sub masura in rest la SAC :twisted: .
ce ma doare pe mine ca la anumite magazine se gaseste peste viu pentru consum si alte prostii de genul asta.... vreau sa prind EU pestele si nu vanzatorul ca atunci inseamna ca ma duc la restaurant nu la pescuit pe malul lacului.
pestele din lac nu trebuie sa fie principala noastra grija ci a celui care are lacul in arenda care incaseaza banul.
in mod normal ar trebui sa populeze cu acei pastravi de la metro sau din pepiniere ca sa nu simtim noi ca ii dam banul degeaba. :oops: :twisted:
si chestia cu momelile naturale ar trebui scoasa ca in tzarile dezvoltate precum Italia, Franta.....ai voie sa pescuiesti cu momeli naturale.
dar ,revin iarasi....PERSOANELE CARE INCASEAZA BANUL TREBUIE SA ISI FACA DATORIA SI SA POPULEZE ANUAL NU CU 2 PASTRAVI SI PE REGISTRE SA APARA MII DE BUCATI :evil: ...
si atunci cand ei isi vor face datoria, noi, nu o sa ne mai sarim in gat unul altuia ca atunci o sa existe suficient peste, pe care fiecare dupa cum ii doreste inimioara lui, il poate opri sau elibera :lol: :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 12 Dec 2005, 10:55

Foarte frumos! Avem o gandire foarte adanc infipta in creierele noastre. Sa respecte legea intai ceilalti si apoi noi .. ca doar nu suntem fraieri ...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Dec 2005, 19:01

Gerula scrie:
Eu unul n-am dat in viata mea la crap si nici nu intentionez sa ma apuc, asa ca n-ai prea nimerit-o :lol: :lol: :lol: .
Nu era un apropo ca dai dupa crap, si chiar daca dai no problemo.
Gerula scrie:
Absolut orice psiholog iti va explica rapid ca mania echipamentului n-are, in 99,99% din cazuri, nimic de-a face cu rezultatele concrete obtinute. De la un nivel (minimal) in sus investitia o faci mai mult pentru copilul din tine, care vrea mereu jucarii noi :lol:
Aici sunt de acord
Gerula scrie: Era vorba de sansa de a nu pune botu', nu de sansa de a supravietui. It's the catch, not the kill :wink: .
Cu asta nu sunt de acord, eu nu ma duc la pesti ca sa nu prind. Daca i dai toate sansele de a nu pune botu (la asta m-am referit cu boiliesurile la lipan) atunci unde-i "the catch" ? :lol: Sau imi scapa mie ceva??
Florin M scrie:
Sincer nu prea cred ca mai poti elibera un pastrav prins la pestisor .... cred ca gasesti carligul direct in stomac...
Exista riscul asta. Se poate diminua intepand mai iute, teoretic, practic nu stiu ca n-am dat cu pestisor la pastrav.
Practic stiu ce efecte are ancora unei rotative la pastravii subdimensionati.
La ultima partida pe rau de anul asta din 10 buc. (eliberate) 3 nu cred ca au supravietuit ca s-au intepat rau de tot :(
La musca, eventual cu carlig fara contra e intr-adevar altceva.

Nicolas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2005, 22:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Nicolas » 18 Dec 2005, 22:58

Pentru Vijelie
Iti inteleg punctul de vedere, asa e, de fondul piscicol trebuie sa se ocupe cine e in drept, eu platesc taxa, vreau sa prind, mare si mult...
vijelie scrie:lasati omul sa prinda si el intr-un fel daca numai asa se pricepe....... :twisted: ...bine ca nu da la japca :evil: sau cu curent :evil:
Nu inteleg insa de ce te deranjeaza asa mult pescuitul cu naturale, cand, de fapt, tu nu esti adeptul pescuitului sportiv, Catch & Release...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Dec 2005, 00:43

mai Vijelie, pai daca fiecare ar lua cat prinde si nu ar mai da drumul la nimic, pot sa tot populeze administratorii, ca nu cred ca ar tine pasul...
Asa ca, parerea mea este ca trebuie sa ai si bun simt. Apropo, ce faci cu atata peste? Il vinzi sa-ti scoti banii pe permis si pe benzina? :roll:

Legat de naturale si artificiale la pastrav... daca te pricepi puti, cu un vobler sau o rotativa buna faci ravagii pe langa unu` cu pestisor sau rama. Asa ca daca e vorba de protejarea speciei, nu e buna metoda aleasa.

Problema e alta... ca sunt multi nesimtiti si iresponsabili care baga in sac si puiet cat degetu. Daca nu il mananca ei, are pisica ce manca. :evil: Aia sunt periculosi. Si mai periculosi sunt adevaratii braconieri adica aia cu furci, curent, cabit, etc. Aia ne seaca noua apele de pastrav. Si degeaba s-ar face si populari... cu asemenea specimene traind printre noi, nu vom progresa.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 19 Dec 2005, 08:28

Adi_ scrie:mai Vijelie, pai daca fiecare ar lua cat prinde si nu ar mai da drumul la nimic, pot sa tot populeze administratorii, ca nu cred ca ar tine pasul...
:oops:

Serbanel

Mesaj de Serbanel » 30 Mar 2006, 09:00

Ptr Nicolas: e dreptul tau sa prinzi pastravi la naturale, si eu fac asta in mod curent si ma stradui sa o explic si cate unui padurar capos care o tine pe a lui, nu si nu sa dau la artificiale. Ma gandeam sa caut un grup de sustinatori ai naturalelor, sa contactam un parlamentar si sa initiem un proiect ptr schimbarea legii, nu de alta dar parca e bine sa nu mai fim considerati braconeiri sau rude de-ale lui...ramaru. Mai ales ca asa cum s-a spus, adesea se prinde mai mult la lingura si musca decat la rama si carabete, plus ca ancora lingurei raneste rau.
Ptr Gerula: in Franta e voie si cu naturale, inclusiv cu pestisor viu (desi sunt ape unde se specifica clar - fara pestisor, in rest cu de toate). Ma intreb daca e voie cu broasca, nimeni nu recunoaste acolo ca e "broscar", poate doar copiii, desi stiu sigur ca pastravul mare ataca broaste. Viermusii sunt cam gretosi dar in pastravarie se prinde cu ei, am vazut asta la Azuga. F. bun la pastrav e viermele alb de lemn putred, larva unui gandac de padure. Important e sa retii cat mai putini pesti, sa nu faci prapad...

Scrie răspuns