Stationar la pastrav de lac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Dec 2005, 17:47

Tavi scrie:In Franta de ex. pescuitul cu momeli naturale la pastrav e legal. Sau cel putin era acum cativa ani. In La peche erau prezentate tot felul de tehnici de prins pistruiati cu naturale.
Deci acolo nu e braconaj.
Pt. pescuitul sportiv fiecare are definitia lui.
Din pacate, multi pescari care dau la pastrav cu naturale nu prea elibereaza.
Tot din pacate si printre cei care dau cu artificiale sunt care tin tot ce misca.
Cu exceptia celor de pe forum, binenteles :D
Foarte exact. In Franta este legal cu momeli naturale si in apele facind parte din prima categorie. Adica ape unde domina salmonidele. Numai viermusul este interzis. Exista insa si exceptii. Parcursuri exclusiv no kill, altele numai pentru musca samd.

Tudor

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hhg

Mesaj de noname » 10 Dec 2005, 18:01

Cati dintre voi elibereaza pestele prins ?
Pai sunt mei multi sportivi care eliberaza pestele prins :wink: dar Vb lui Hunt "Da uneori mai omoram si noi cate un peste" ... adevaratele satisfactii pe care le am la pescuit sunt " pregatirile".. nimic nu se compara cu pregatirile,.. planuri, vise,... apoi natura, apoi felul in care prind pestele... iar atunci cand il eliberezi ai adevarata satisfacite ca ai iesit invingator si il lasi sa plece,... gata e al tau ii poti face ce vrei.. si il eliberezi, satisfcita unei poze iarasi e mare iar pe ultimul loc la mine se afla satisfactia de a-l manca,... chiar ma gandeam acum cateva zile ca cel mai mult imi place mreana iar dintre rapitori... siuca bine preparata... asa ca la sport :wink:

Avatar utilizator
sergiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 25 Iul 2005, 23:04
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sergiu » 11 Dec 2005, 02:29

revoltator! sunt pastravi la metro pentru nevoile culinare! pastravul la pestisor mi se pare cea mai mare porcarie...merita mai mult respect decat un pescar care sta cu burta la soare si asteapta sa-i ajunga in tigaie :evil:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Dec 2005, 08:48

sergiu scrie:revoltator! sunt pastravi la metro pentru nevoile culinare! pastravul la pestisor mi se pare cea mai mare porcarie...merita mai mult respect decat un pescar care sta cu burta la soare si asteapta sa-i ajunga in tigaie :evil:
Cleanul cum il prinzi la pestisor? E braconaj? Cum spunea si Tudor si Tavi, am si eu vreo 2 emisiuni inregistrate in care se prinde pastrav la pestisor intr-o montura gen Drachkovitch. Si ma gandesc ca daca acest lucru se da pe un post international, nu e chiar braconaj....
Si mai fratilor, nu mai sariti asa pe oameni, nici daca gresesc... explicati-le cu vorba buna unde si ce au gresit.

Nicolas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2005, 22:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Nicolas » 11 Dec 2005, 09:26

Multi poate dintre cei tineri nu stiu ca pescuitul exista de veacuri, nu a inceput doar acum, in era voblerelor, oscilantelor, twisterelor, etc, acum 20 - 30 de ani nu exista asa ceva, si totusi se pescuia in limitele legii, era peste pe orice lac si pe orice rau, nu exista prostovol, setca, sir, etc, cel putin la pescuitul de munte, la pastrav, lipan...
O rugaminte, a nu se confunda "pescarul stationar" cu braconierul, nu exista nici o legatura, chiar daca cineva i-a numit traistari, ramari), dimpotriva, stiu pescar care era sa ajunga la spital pentru ca a taiat o setca gasita ...
Un exemplu, care se poate verifica, intrebati cat peste a prins un Ilegal cu naturale, si cat peste a prins unul dotat cu toata tehnica, accesibila la ora actuala aproape oricui... Va spun eu, raportul este de aproximativ 1:4 poate chiar 1:5..., deci, eu cred ca restrictile si legiile sunt facute pentru protejarea fondului piscicol, (desi nici stiuca nu sta bine deloc, dar se poate pescui cu naturale), la acest raport cine aduce pagube mai mari ? Pentru ca eu nu am vazut inca pescar care elibereaza pestele prins, si e vorba de capturi mari, nu de cel sub limita...
Nu tin partea stationarilor, dar ei totusi exista ...
Paul are mare dreptate, cred ca scopul Forumului, este de a schimba pareri, idei, de a afla multe lucruri noi, despre experiente placute si neplacute, despre ce-am facut si ce vom face in continuare, si nu despre mistocareala, luat peste picior, jignit, etc ...

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 11 Dec 2005, 09:48

Eu zic sa facem cuvenita diferentiere intre pescuitul cu pestisor mort/virmus/rama samd si pescuitul la viu, despre care e vorba in topicul asta. Sunt foarte curios daca in Franta ai voie sa dai la pastrav la pestisor viu, poate ne spune cineva care stie exact cum sta treaba pe-acolo.
Cu lacrimi Bastus!

Nicolas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 24 Noi 2005, 22:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Nicolas » 11 Dec 2005, 11:09

Gerula scrie:Eu zic sa facem cuvenita diferentiere intre pescuitul cu pestisor mort/virmus/rama samd si pescuitul la viu.
Cand dai la rama sau la viermusi, coropisnite, lacuste, lipitori, etc. nu-i (le) folosesti vii ? Sunt tot felul de metode si sfaturi cum sa ti momeala vie cat mai mult ...

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 11 Dec 2005, 13:52

Oameni buni, prin alte parti e permis (vezi Rx Hunt).
La noi, legea spune clar: nu ai voie cu momeli naturale.
Cine face asa ceva este braconier dpdv legal.
Ce-i asa de complicat?

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 11 Dec 2005, 13:58

Nicolas scrie:
Cand dai la rama sau la viermusi, coropisnite, lacuste, lipitori, etc. nu-i (le) folosesti vii ? Sunt tot felul de metode si sfaturi cum sa ti momeala vie cat mai mult ...
Rama aia sta in carlig, nu se plimba prin apa, ranita, imprastiind sange. Parerea mea e ca pescuitul la viu lasa mult prea putine sanse pestelui. Nu-i condamn pe aia care-o fac de foame, normal ca-si maximizeaza sansele de a prinde, dar daca vorbim de pescuit sportiv mi se pare ca seamana cu vanatoarea cu pusca automata.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Dec 2005, 15:13

Pescuitul la pestisor viu nu lasa nici o sansa ...pestisorului, asta-i clar :)
Daca vreti sa dati sanse pestelui atunci nu va opreste nimeni sa dati la lipan cu pop-up boilies cu arome de capsuni pe parauri de munte.
Echipamentul pescarului sportiv poate include rod-pod, saltea de primire, sonar, barca, etc.
Dar nu facem asta, pentru ca boilies-urile sunt momeli naturale si noi nu suntem braconieri, nu-i asa?
Dar ce facem noi, astia sportivii?
Cautam in draci pe forumuri, prin magazine, reviste, etc. cea mai hoata musca, cele mai tari linguri, fire, bete, mulinete, etc. Pentru ce oare? Pentru a da sanse pestelui, nu ca sa prindem mai multi si mai mari, evident. :twisted:
Daca vrei sa dai sanse pestelui, il eliberezi pur si simplu si nu mai conteaza ca l-ai prins la Royal Coachman sau la boistean.
Eu pescuiesc de ani buni la artficiale, dar asta e optiunea mea si nu inseamna ca cei care nu sunt ca mine sunt braconieri, ramari, etc.
In plus, nu de putine ori artificialele sunt mai prinzatoare ca naturalele.
Revoltator...

Scrie răspuns