stationar in Delta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

stationar in Delta

Mesaj de Adrian SB » 26 Sep 2010, 19:25

peste o saptamana plecam in Delta, un grup de 7prieteni, vom fi preluati de o salupa cu 7 paturi, pentru 3sau 4zile, din care doar una dedicata spiningului la stiuca. In rest stationar, la ce pica. Am un set de lansete de crap, 2 lansete de feeder, dar nu am accesorii, plumbi, plute, carlige etc. pretabile in Delta.
Va rog ceva sfaturi de la cei ce ati fost la stationar, momeala, mamaligi, porumb, momeli vii din Tulcea, orice credeti ca am nevoie.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Ovidiu MS
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 20 Feb 2009, 19:44
Localitate: Sighisoara MS

Mesaj de Ovidiu MS » 26 Sep 2010, 19:52

ai mp!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 26 Sep 2010, 21:51

pana acum nu mi-a intrat mp-ul
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 26 Sep 2010, 22:00

unde mergeti Adi? pe brat sau pe canale? ce specii vizezi cu precadere?
la crap eu iti recomand cubulet de mamaliga cu latura de 1,5-2 cm sau porumb pe montura cu plumb culisant in loc momit preferabil la prag .
la somn, lipitoarea e sfanta pe vremea asta dar merge si rama neagra si obletele . la salau obletele sub pomi sau la pomi cazuti in apa. toate valabile pe brat , apa minim 3-4 m recomandabil 7-8m.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 27 Sep 2010, 15:11

Habar nu am unde mergem, cel care s-a ocupat de rezervare, nu stie nici el, a zis ca mergem pe mana barcagiului care cunoaste delta de la 14 ani (sper sa nu implineasca 15 anul asta :D )
Ne preia din Tulcea, si sper sa stie ceva locuri mai putin umblate.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 27 Sep 2010, 15:19

Eu am fost anul asta in Murighiol.am vazut ca majoritatea erau axati pe momeala vie.Merita sa incerci si la somn,cu buchet de rame,caras,crap.Magazine de pescuit gasesti,mai ales prin Tulcea .Pana la Murighiol cred ca am vazut vreo 5 magazine.Sport sa aveti si distractie
Imagine

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Sep 2010, 11:09

Aceasta e salupa:Imagine
Pe pagina lor de internet au cateva trasee sugerate, sau putem noi solicita un traseu. Daca aveti sugestii sunt binevenite.
-Tulcea-Maliuc-Crisan-Mila 23-Canalul Sontea-Lacul Furtuna-Canalul Sireasa-Canalul Mila 36-Tulcea.
-Tulcea-Maliuc-Crisan-Canalul Caraorman-Lacul Puiu-Lacul Rosu-Tulcea.
-Tulcea-Maliuc-Crisan-Canalul Caraorman-Canalul Litcov-Canalul Sf.Gheorghe-Tulcea.
-Tulcea-Canalul Sf.Gheorghe-Canalul Erenciuc-Canalul Caraorman-Crisan-Tulcea.
-Tulcea-Crisan-Dunarea Veche-Canalul Eracle-Canalul Lopatna-Lacul Matita-Lacul Merhei-Mila 23-Crisan-Tulcea.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 28 Sep 2010, 11:15

Fire intinse Adi si distractie faina :wink:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 28 Sep 2010, 11:23

cauta rame serpesti prin stuf, e must have la stationar daca dai la plumb
la pluta faci partide misto oriunde, un pic de nadire si nu te plictiseti
daca umbli pe canalele mari (sulina), cauta avatul cu voblere si linguri, am ramas cu senzatia ca e mult mai usor de prins acolo decat pe olt
tot pe canale insista in zona malului si pe la confluente cu jiguri, poate dai de salau si biban
cu stiuca e lucrul naibii, daca nu te duce un localnic une trebe si cand trebe e complicat
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Sep 2010, 15:23

eu as alege ultima varianta de traseu.
asa cum spune si Tavi, rama de stuf e cea mai buna la somn si cel mai usor de procurat.
referitor la avat, e adevart ca o sa prinzi mult mai usor si mult mai multi in delta, dar mult mai mici ca pe Olt. unde naiba sunt aia mari...... :? :?:
la confluenta canalelor, este imposibil sa nu dai de biban, e locul lor specific in delta, sau pe sub o salcie care ajunge pana la apa.
salau........poate pe dunarea veche la stationar cu oblete
stiuca.......tot cam asa, daca vrei ceva mai rasarita, in rest.......marle sub 1kg la spinning
in rest.........distractie placuta si fir intins. fericitule :!:

Scrie răspuns