stationar in Delta

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Sep 2010, 16:28

eu as alege ultima varianta de trase.....cu barcutza aia nu face traseul in 3 sau 4 zile si sa mai si pescuiasca,basca ca matita -merhei e luata de radutza si o sa aiba de paltit taxa.eu as propune litcov mai inspre caraorman.pe o zona relativ mica are cam toate locatiile de pescuit pentru diverse stiluri si specii.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Sep 2010, 16:59

Multumesc de sfaturi. Avem confirmata plecarea din Tulcea sambata viitoare. La stiuca am mai fost de doua ori, drum dedicat, asa ca stiu cum e cu locurile speciale de stiuca. La stationar e problema. Oricum decat sa ma plictisesc, sigur voi da la UL la bibani.
Nu stiam ca ramele serpesti stau pe la radacina stufului. Data trecuta am cumparat cateva din Tulcea, si ceva coropisnite care s-au halit una pe alta. Nu am stiut ca sunt canibale.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 28 Sep 2010, 17:48

Coropisnitele nu se mananca una pe alta dar se ranesc cu "lopetile" alea daca le tii impreuna, mai ales daca n-au spatiu suficient. Exista cutii speciale pentru pastrat coropisnite in care fiecare bucata-i pusa in gaura ei :). Pune-le intr-o galeata mare cu mult pamant data viitoare si ai mai multe sanse sa se pastreze.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Scrie răspuns