Somnul: Broasca vs Pestisor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

x&0
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2005, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de x&0 » 16 Mai 2005, 10:06

teddy scrie:. Cu o mica deosebire: carligul trece transversal in zona picioarelor din spate, el ramane nu intre piele si coloana vertebrala, ci SUB coloana, spre abdomen. Daca nu iesi prin coloana, nu ii sfasii musculatura coapselor si vasele care trec pe aici poate ramane vie in carlig cam 30 de minute.
Adica ii strapungi abdomenul sau pliul (pielita) dintre coapsa si abdomen? din spate in fata?

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 17 Mai 2005, 20:03

Tii broasca cu spatele in sus. Intepi anterior de locul de fixare al picioarelor din spate la coloana vertebrala, dincolo de coloana, spre abdomen, dar practic imediat sub planul coloanei. Daca inteparea nu e prea rapida intestinele se feresc din calea acului, acul nu distruge vasele care trec anterior de coloana si nici nu ii rupi vertebrele. Deci acul va fi intre pielea spatelui + coloana vertebrala pe de o parte, intestine+ musculatura abdomenului+ pielea abdominala de cealalta parte. Iesi cu varful simetric si asta e. Sa fiu cinstit, ma mai apuca remuscarile si de multe ori prefer sa renunt.[/b]
Teodor Buliga

Marius
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 26 Apr 2004, 12:09

Mesaj de Marius » 20 Mai 2005, 21:12

Nu e neaparat sa intepi broscuta, efectiv infasori 5-6 spire de ata mai rezistenta in jurul abdomenului, insa nu foarte strans, si apoi bagi carligul pe sub ata.

Marius
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 26 Apr 2004, 12:09

Mesaj de Marius » 21 Mai 2005, 07:49

Trebuie luat in seama comportamentul somnului, pt a putea alege momentul in care pescuim cu broscuta. In nici un caz nu vom folosi broscuta pe ape tulburi si crescute( ma refer la pescuitul pe lac), pt ca atunci somnul va cauta mancarea pe fund. in aceste conditii ii vom da rama de brazda, rame negre si coropisnite.Daca apa e limpede, seara il putem auzi cum iese si vaneaza in suprafata, atunci merge broscuta in montura teleferic, pe care am prezentat-o. Eu am avut rezultate bune cu aceasta montura de obicei noaptea, si nu neaparat sus pe lac(lacul are 2200 ha), ci jos in porti, pescuind de la balcon(cca 20 m inaltime), pescuind intre dinti. somnul nu se hraneste intotdeauna in suprafata. Pt a avea capturi frumoase, cel mai bine e sa folosim metoda plantata, cu un singur carlig, si caras(ciortan) de 300-500 g, pus chiar pe marginea gropanului. Sa nu uitam ca pescuitul somnului necesita f.f. multa rabdare. Va urez fir intins!

soveja lucian
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 30 Mai 2005, 19:29
Localitate: iasi

re

Mesaj de soveja lucian » 27 Iun 2005, 09:39

am si eu o nelamurire in topicu asta

cand dai la somn cu pestisor viu cum e mai bine ...pestisorul mai mare sau al mai mic???(care e mai usor de transportat)....ca pestele asta putin mai marisor...rezista mult mai bine si la transport si in ac..pe cand asta mai mic moare repede si in general nu rezista viu la aruncare....
si a doua chestie...montura pentru pestisor viu e mai buna cea cu plumb culisant??ca parca da putin mai multa libertate pestisorului, da in schimb ...riscam sa ne agate montura prin radacinile de pe fund...as fi bucuros sa aflu si parerea altora...

Scrie răspuns