sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 80cm)

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 80cm)

Mesaj de catalinv » 22 Iul 2012, 00:40

Buna ziua,

Doresc sa-mi achizitionez un set complet (lanseta, mulineta + accesorii) pentru pescuit marin(Marea Mediterana). Nu ma duc sa pescuiesc dar daca tot sunt acolo voi arunca lanseta de cateva ori sa vad ce se intampla.
Problema cea mare este ca lanseta trebuie sa incapa in bagajul de avion (dimensiune maxima 80cm) altfel tre sa platesc o taxa suplimentara.

Mentionez ca nu am mai pescuit de cativa ani (n-am avut posibilitatea), azi am incercat sa ma pun la punct cu ultimele noutati in domeniu, sunt de pe malul Dunarii unde am pescuit stationar cu scule fara pretentii (majoritatea no name luate din piata).

Am gasit asa:
SHIMANO EXAGE BX STC SPINNING 2.70m, dim transport 51cm, greutate 228g, putere 50-100g, pret 105 eur. La 3m costa 125 eur.http://www.fishingtackle24.de/product_i ... TCSPINNING
Practic e cea mai laudata pe forumurile straine cu performante identice ca cele din 2 segmente. Insa pretul mi se pare f mare.

DAM STEELPOWER RED TELE SURF 3.60m, transport 70cm, greutate 404g, putere 100 – 250g, pret 50 eur, e din carbon
http://www.fishingtackle24.de/product_i ... fShoreRods
Producatorul nu da insa prea multe detalii.
La acelasi pret aprox 50 eur am mai vazut pe acelasi site lansete marca ZEBCO, ABU GARCIA, QUANTUM insa la sectiunea de apa dulce si sunt mai scurte 2.10 - 2.70m si puterea pe la 70g.

Intrebare:
DAM-ul de mai sus bun ptr ce vreau eu? Nu vreau sa-mi fie frica sa arunc cu ea ci sa-mi dea o oarecare siguranta si comfort cand o tin in mana.
Cam cat pot sa arunc in larg? Nu ma pricep la aruncari. Sa zicem ca pescuiesc cu bucati de macrou care sunt mai grele. Ma ajuta lanseta?
O sa o mai pot folosi de exemplu si la Dunare, ceva lacuri, ptr pescuit stationar, la somn, salau?

Care e diferenta intre SHIMANO si DAM? Cu ce vine Shimano la un pret cel putin dublu? Eu vad doar puterea mai mica dar nu-mi spune nimic, nu insemna ca se rupe mai repede sau arunca mai putin ca Dam. Practic pe mine la experienta mea ma ajuta cu ceva? Sau e numai ptr cunoscatori?

Multumesc.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de tudor » 22 Iul 2012, 06:52

Exage-ul este o lanseta de spinning. Deci te deplasezi si pescuiesti cu momeli artificiale.
Dam-ul este pentru surf casting. Adica pentru pescuit stationar de pe plaje cu naturale.
Deci nu sunt facute pentru acelasi stil de pescuit. Trebuie ales in functie de stilul pe care-l practici.

catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de catalinv » 22 Iul 2012, 11:22

tudor scrie:Dam-ul este pentru surf casting. Adica pentru pescuit stationar de pe plaje cu naturale.
Da, eu vreau pentru surf-casting. Dar surf casting parca se se face doar de pe plaja cu nisip.
Unde merg eu configuratia tarmului e stancoasa si ma gandesc ca nu tre sa arunc ff departe. E ca si cum as pescui de pe digurile de la Marea Neagra unde pescarii nu aveau lansete asa de mari ca cei ce pescuiau de pe faleza cazinoului din C-ta(unde distanta de aruncare trebuia sa fie mult mai mare).

Pe site-ul de mai sus la sectiunea Travel Rods - Saltwater cele unde se specifica clar ca sunt ptr surfcasting costa 160-200 eur. Prea mult.
Dar Shimano Exage AX STC Boat 240M, putere 75-250g, pret 95 eur http://www.fishingtackle24.de/product_i ... CBoat240MH ? Scrie ca este pentru "light inshore work", banuiesc ca pescuit din barca, care difera doar prin faptul ca nu trebuie aruncare la distanta. Corect?

Cu DAM-ul de mai sus ma descurc?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de tudor » 23 Iul 2012, 00:21

Eu fiind plecat de aproape 40 de ani nu-mi mai aduc bine aminte cum era la Constanta si ce lansete se utilizau.
Daca vrei stationar ia Dam-ul ala si gata.
Noul link cu celalalt STC l-am vazut. Am si eu unu asa puternic. Nu prea poti lansa cu el, chiar e pentru barca. E si prea scurt de pe mal.
Acum daca vrei chiar rock fishing atunci ia o lanseta de spinning, primul link de exemplu, si dai cu silicoane. Eu pe Mediterana nu am pescuit astfel. E prea departe de unde stau. Am facut-o insa pe Atlantic si pe Marea Manecii. Insa aici pescuitul e prea diferit din cauza mareelor, asa ca cel care te poate sfatui cel mai bine pentru Mediterana cred ca este userul SF pe acest forum.

catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de catalinv » 23 Iul 2012, 14:40

tudor scrie:...Acum daca vrei chiar rock fishing atunci ia o lanseta de spinning, primul link de exemplu, si dai cu silicoane ...
Cu spinning am experinta 0. Am dat la lingurita de cateva ori de curiozitate, n-am prins niciodata nimic. In urbea mea nu era la moda, echipamentul de spinning era mult mai scump.

O sa incerc sa-l contactez pe userul SF. Daca ma convinge ca am mult mai multe sanse sa prind ceva la spinning poate imi iau niste echipamente si ma si documentez putin. Oricum la mine baza e pesc. stationar si pe acesta merg.

catalinv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 21 Iul 2012, 23:40

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de catalinv » 02 Noi 2012, 16:10

tudor scrie: ... Am facut-o insa pe Atlantic si pe Marea Manecii. Insa aici pescuitul e prea diferit din cauza mareelor ...
Da-mi si mie un sfat ptr pescuit in Atlantic.

O sa merg in concediu (Canare) si printre altele vreau sa pescuiesc la spin de pe staci, diguri. Am exprienta=0.
Am citit niste site-uri, vazut niste filme si se pare ca trebuie folosite wobblere de 9-14 cm, de adancime mica, medie. Asa ca vreau sa cumpar:
RAPALA MAX RAP 11cm, 13g, depth = 0.3-0.9 meters
RAPALA X-RAP SALTWATER, 10cm, 13g, Depth: 1.20m - 2.40m
si ca backup SAVAGE GEAR 4Play Herring Lowrider 9.5cm, 8.5g - Depth: 1-5m
Offtopic: wobblerele sunt intre 10-15 euro, incredibil de scumpe, cred ca o sa-mi fie frica sa pescuiesc cu ele sa nu le pierd.

Ce lanseta sa cumpar ptr wobblerele de mai sus? Ar merge SHIMANO CATANA CX TELESPIN, 2.70m, 10-30g, pret 60 eur, http://www.fishingtackle24.de/product_i ... LESPINNING
Lanseta trebuie sa aiba dimensiunea de transport max 80cm.
E suficient de lunga? E buna pentru experienta mea? Sau merge si una mai ieftina? Pot pune o mulineta de DAIWA Procaster-X 3050, 5.2:1, 365g, 7rul sau e musai sa cumpar una noua?

abby741
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2014, 13:43

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de abby741 » 22 Ian 2014, 14:22

Nu prea poti lansa cu el, chiar e pentru barca.
Unlock the key of your success by 642-813 pass4sure and MICROSOFT .By using our latest University of California, Berkeley and examsheets.com study material, you can easily pass wikipedia exam.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: sfat achizitie lanseta + acc pescuit marin (transp max 8

Mesaj de Zoran Wiener » 25 Ian 2014, 06:15

Salut Catalin,
nu cred ca vei primi raspunsul asteptat aici, pe acest forum, si nici pe alte forumuri din Ro.
De ex unde merg eu la pescuit in Spania poti prinde chefali pina in 2-3 kg la rubeziana sau bologneza, Dorade la feeder, blue-xxx (pina in 7-9 kg) la spinning popper sau blue-xxx de pe plaja la stationar cu momeala "chefal" de 40 cm (sau bucati de peste), care nu o poti lansa, trebuie sa duci in mare si sa o plantezi.

Dupa cum vezi sunt multe stiluri de pescuit care le poti practica, dar nu iti pot spune care e cel mai ok acolo unde mergi tu!

Iti recomand sa mergi FARA scule de pescuit, te orientezi 1-2 zile la fata locului cum pescuiesc altii, dupa care iti cumperi acolo un combo care iti pica cel mai bine la stilul ales: stationar sau spinning. Precis gasesti un pescar pe malul apei care iti va recomanda un magazin in zona. Fir intins, si asteptam sa ne povestesti cum a fost!
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns