scobar pe cibin si olt la turnu rosu si talmaciu

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
laeniko
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 199
Membru din: 25 Iul 2006, 22:40
Localitate: sibiu
Contact:

scobar pe cibin si olt la turnu rosu si talmaciu

Mesaj de laeniko » 30 Aug 2011, 14:30

buna as vrea sa stiu daca sant pescari de scobar si in speta la bolognose pe cibin si olt, in zona talmaciu si turnu rosu, as fi curios ce ustensile folosesc monturi si momeli care merg in zona asta, si poate daca ne putem intalni pe apa sa invat cate ceva de la voi. :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Aug 2011, 15:13

de la fly ai trecut la spin si acum la stationar ? :lol: :lol: :lol:
interesant :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
laeniko
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 199
Membru din: 25 Iul 2006, 22:40
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de laeniko » 30 Aug 2011, 15:23

MuskMd scrie:de la fly ai trecut la spin si acum la stationar ? :lol: :lol: :lol:
interesant :D
cati de aicea nu pescuiesc si la stationar pe langa spining? iti zic ca sant destui, nu poti pescui doar intrun singur fel. :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Aug 2011, 16:20

fire intinse iti dorim :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 30 Aug 2011, 22:20

laeniko scrie:...cati de aicea nu pescuiesc si la stationar pe langa spining? iti zic ca sant destui...
...or fi , sunt sigur ca exista , dar la fel de sigur sunt ca subiectul asta isi are locul pe un alt forum , unul cu pescuit stationar sau la pluta , la pesti pasnici
...la "scobarit" , la pluta , nu am renuntat nici eu , chiar daca o fac foarte rar
...daca vrei povesti , incearca "mp"...:D
... or , try next door , please ! :oops:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: scobar pe cibin si olt la turnu rosu si talmaciu

Mesaj de grey-wolf » 22 Dec 2011, 21:10

laeniko scrie:buna as vrea sa stiu daca sant pescari de scobar si in speta la bolognose pe cibin si olt, in zona talmaciu si turnu rosu, as fi curios ce ustensile folosesc monturi si momeli care merg in zona asta, si poate daca ne putem intalni pe apa sa invat cate ceva de la voi. :D
la turnu rosu e plin de pescari la scobar ! din pacate la parasuta de pe pod sau o noua tehnica de hita cu ace normale armate cu viermusi sau diferite ,, oratanii" . tehnica e cam asa : stai sus pe pod si te uiti in apa dupa cirdurile de scobari si nu numai ! dai intre ei ca prostul si smuncesti dedicat , scurt , sec daca nu ai intepat nimic astepti linistit 2 - 3 minute ca poate musca ca ai momeala in ac ( adica esti pescar sportiv cum s-ar crede ) . nasol nu musca , nici nu are cum ca ai ace mult prea mari . fuck . intepi din nou scurt , sec . acum ai bafta si intepi un scobar , incepe distractia (doar esti sus pe pod ) fu ti la icre toti ceilalti pescari ,, sportivi " ( acelasi stil aceeasi montura ) , las ca merita doar si ei te au deranjat pe tine cind au prins . acum e rindul lor sa fie invidiosi si tu te ai ofticat destul .... bulangii nu vor sa isi scoata sculele ca sa poti tu trece cu batul sa cobori de pe pod sa scoti captura , neste ca canari ... bulangii dracului . acum te apuci sa il tragi in fir sa il ridici sus , pestocul dracului se zbate si cade chear cind sa pui minciocul sub el(esti dotat doar esti pescar ) , e rindul tau sa te oftici . monstrul cade de la innaltimea podului direct in apa ,, fleosc " . la piciorul podului in drept cu ,,fleoscul " un nene in virsta da cinstit cu pluta , fir subtire , ac micut , un telescop de pe vremea tineretii sale . din cind in cind arunca citiva viermusi in apa incercind sa nadeasca locul . un fleosc i intrerupe concentrarea asupra plutei mici pe care abea o vede prin ochelarii vechi pe care nu are bani sa i schimbe cu uni cu dioptri potrivite . nu mai zice nimic la adresa ,, nadei " cazuta de pe pod , nici nu are curaj deja a auzit destule ,, salutari " la adresa mamei sale , promisiuni de baie in apa rece sau invitatii sa isi caute alt loc daca nu i convine . ei pescari moderni si adaptati au de prins peste trebuie lasati in pace ! ........... povestea poate continua ... lafel de trist ....

cam asta poti ,, invata " la turnu rosu :cry:
Fir intins si ginduri bune
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

mircioneolt
veteran
veteran
Mesaje: 938
Membru din: 12 Noi 2009, 13:25
Localitate: Rosiorii de Vede

Mesaj de mircioneolt » 22 Dec 2011, 21:28

povestea e tragica in sine dar ai un stil de a povesti :D :D norocul celor care merg cu tine la peste :lol:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Dec 2011, 17:29

mda, povestea este tragica-comica,
numai ca ea este povestea raului Olt de la origini si pana la varsare.
nu cred ca exista in tara asta apa mai braconata si exploatata ca raul Olt.

lupule, multumesc de prezentare, chiar vroiam sa fac un drum pana la Turnu Rosu,
mi-a trecut :evil:

Intruder
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2012, 20:50

Re: scobar pe cibin si olt la turnu rosu si talmaciu

Mesaj de Intruder » 20 Feb 2012, 09:50

Sa speram ca odata cu desfacerea in 2 a ajvps-ului adica vanatorii cu treaba lor si cotizatiile lor si pescarii cu treaba lor si cotizatiile (care se vor cheltuii pe pescuit incepand cu acest an si nu pe vanatoare ca pana acum) lor sa se schimbe aceasta regula de pe la turnu-rosu si avrig cu cei care cred ca oltul le apartine. Eu sper ca dosarele penale care implicit se vor face sa fie duse pana la capat de catre procurori si judecatorii sa ii bage la cusca pentru ceva timp pe acei "BRANCONIERI" (cum ii numesc unii din guvern). Sa dea dumnezeu sa am dreptate si sa mergem linistiti la pescuit sa nu iti fie teama ca daca te iei de ei sa nu mai dea cu parasuta sau alte modalitati de "PESCUIT SPORTIV DAUNATOR" iti dau in cap sau ajungi pe sectie la ATI (reanimare)

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: scobar pe cibin si olt la turnu rosu si talmaciu

Mesaj de grey-wolf » 20 Feb 2012, 14:00

@ Intruder
problema e grava si foarte greu rezolvabila indiferent de faptul ca ne rupem sau nu de vinatori ! faptul ca ne separam de ei nu va schimba foarte mult lucrurile , doar ca bani nostri vor fi cheltuiti pe pescuit si nu pe vinatoare . problema cea mai mare este la nivel legislativ ! adica nu are cine sa aplice legile existente (bune sau rele asa cum sunt ) . pina in acest moment nu am cunostinta de nici un dosar penal finalizat , stiu mai multe NUP , stiu caz in care politisti chemati sa prinda infractorul au refuzat sa ridice probele de la fata locului cu toate ca infractorii ( 2 ) au fost prinsi in flagrant in prezenta a 4 persoane (deci existau si martori si filmari si poze ). in zona amenintarile si intimidarile curg girla (turnu rosu , aici cunosc bine situatia ) te expui la riscuri si daca vorbesti cu nevasta la telefon iar ATI-ul poate fi mai real decit crezi daca ai gura mare si te iei de ei !
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Scrie răspuns