Salau la Dunare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

criba
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2006, 09:55

Salau la Dunare

Mesaj de criba » 11 Mar 2008, 10:07

Va salut frati pescari!
Doar ce am vizat permisul de pescuit si vreau sa incerc un salau la Dunare. Preconizez sa ajung pe Ara la Giurgiu in weeekend-ul asta si sa incerc si la pestisor pe stationar si la spining. Aveti ceva informatii despre Ara? Credeti ca sunt sanse sa pacalesc vre-un salau?
Fire intinse va doresc!!!!

criba
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2006, 09:55

Mesaj de criba » 11 Mar 2008, 21:31

Chiar nu stie nimeni ceva despre Ara?
Sau sunt informatii secrete :( :?:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 11 Mar 2008, 22:56

in general informatiile despre dunare si anumite locuri le vei afla dupa 2 luni de la intamplarile in cauza.

despre Ara: a fost un prieten de-al meu acum 2 sapatamani, a pescuit de pe mal si a avut o trasatura pe shad alb, in apropierea fundului, un peste mare, care ii lua fir (pp10lb) si l-a pierdut in crengile de pe fund.

acum 2 sapt mai precis 16 zile.
oricum e un semn ca a inceput sa miste
nu stiu daca salau, somn, stiuca sau avat i-a tras...
sanse de salau, sunt ; de ce sa nu fie?
du-te si povesteste-ne pe forum dupa aia
.
daca vei prinde, iti zic eu ca vei tine secret.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

criba
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2006, 09:55

Mesaj de criba » 11 Mar 2008, 23:52

Iti multumesc Ovidiu pentru raspuns!!!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 12 Mar 2008, 15:23

Va spun eu: mere de rupe!!!! :twisted: ...dar numai pe grub galben. :cry:

criba
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 14 Iun 2006, 09:55

Mesaj de criba » 12 Mar 2008, 18:57

Vad ca apa creste pe zi ce trece tot mai tare. Aveti idee daca e si tulbure rau?

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 13 Mar 2008, 09:09

Duminica la Giurgiu apa era limpede. Din pacate am avut timp doar de 1 ora cu batul pe apa, nici o miscare.

Intre timp apa a tot crescut, e posibil sa se fi tulburat, nu am informatii mai proaspete.

fmg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 29 Feb 2008, 14:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fmg » 31 Mar 2008, 10:13

A mai fost cineva pe Ara? Se misca ceva? Cu accesul pe canal cum este? Am citit pe un forum ca ar fi restrictionata trecerea.


Eu am fost ieri la Dunare in zona Dorobantu. Am folostit pestisor viu. Rezultat zero. Apa este fff crescuta. A adus la mal milioane de craci si cracute. Se agata in draci. Anul trecut in vara apa era cu 3 m mai jos si practic acolo era o plaja.

Avatar utilizator
GIGA
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 23 Dec 2005, 11:31
Localitate: constanta

Mesaj de GIGA » 03 Mai 2008, 13:03

fmg scrie:A mai fost cineva pe Ara? Se misca ceva? Cu accesul pe canal cum este? Am citit pe un forum ca ar fi restrictionata trecerea.


Eu am fost ieri la Dunare in zona Dorobantu. Am folostit pestisor viu. Rezultat zero. Apa este fff crescuta. A adus la mal milioane de craci si cracute. Se agata in draci. Anul trecut in vara apa era cu 3 m mai jos si practic acolo era o plaja.
si eu am fost ieri la dunare in zona ghindaresti apa era intradevar crescuta dar nici urma de crengi si aprox. limpede de prins nu am decat o moaca de cca 2kg si mult caras la rama pe lanseta dar era de dimensiuni mici si a fost eliberat nu am oprit decat 4 buc. peste era la greu dar nu manca, mare parte era pe fund dar si la cca 2-3 m deasupra fundului

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Mai 2008, 14:03

...pe Dunare nu este prohibitie ? :shock:

Scrie răspuns