Recomandare undita de clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Recomandare undita de clean

Mesaj de RaduG » 01 Ian 2015, 20:29

Nu prea stiu bine ce inseamna bolognesa sau rubesiana ...etc asa ca o sa spun "cu cuvintele mele" :-).
As dori sa imi achizitionez o telescopica ( pt transport) cu inele si mandrina, de aprox 3-4 m pentru pescuitul cleanului la naturale pe rauri micute de genul Doamnei , Targului , Bratia...etc (argesenii le stiu). Cu posibilitatea de a o muia si in Olt sau Timis dupa un scobarel sau altceva
Pretentiile mele sunt actiunea fast si greutatea cat mai scazuta.
Mentionez ca este pentru cleni mici pana la maxim medii ( pana in 500 g).
Cu cuvintele mele as vrea un ULX telescopic de 3-4 m :-)
Imi puteti recomanda ceva? Are cineva asa ceva? Exista strutocamila asta?
Pescuiesc la spin in weekenduri, dar de multe ori mi-am dorit sa opresc masina, sa prind cateva lacuste din iarba si sa stau jumatate de ora pe malul unui astfel de rau ( prea micut pt a baga voblere in timpul scurt de care as dispune). Oricum opresc si ma relaxez uitandu-ma la curgerea raului
Multumesc anticipat pt orice sugestii.
Si LA MULTI ANI TUTUROR COLEGILOR DE BREASLA !!!

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de RaduG » 03 Ian 2015, 15:48

Any1 ? No1????

Avatar utilizator
mariusxnx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 31 Oct 2012, 13:51

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de mariusxnx » 03 Ian 2015, 15:58

Sunt raurile batute si de mine....ca sfat, in ce vrei tu nu stiu ......dar daca te hotarasti sa treci pe fly te ajut.
Si nu trebuie sa mai prinzi nici lacuste. :headbash: :D

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de RaduG » 03 Ian 2015, 21:30

Mi-ar place macar sa asist la o partida de clean la fly. Ma atrage tipul asta de pescuit dar fondurile ma trag inapoi :)
Si....multzam de raspuns :)

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de sosoktm » 06 Ian 2015, 15:33

bologneza este ce cauti tu (telescopica inelata), rubesiana e alta treaba si nu se preteaza la ce vrei tu. Nu cunosc apele in cauza, dar nu cred sa gasesti bolo sub 4 metri, nici nu cred ca e prea utila una sub 4,5 metri. Daca nu esti sigur, poti inela o varga telescopica mai tare (inelele in imblanzesc actiunea) si vezi cum e. Depinde si de buget, eu sunt f multumit de colmic.
spor la cumparaturi

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2015, 17:34

mergi pe bologneza, de preferabil una care sa fie sub 300 gr. pentru ca vei colinda mult pe malul apei.
lungime cam 6 metri este OK, 5 cam mica 7 cam mare
rubeziana = mare si trebuie sa cari de harnasament, implica un pescuit static.
Fiind vorba de un rau mic boloneza permite ca sa pastrezi o distanta de pana de vreo 3 metri, si astfel nu sperii pestele.
Poti pescuii cu pluta sau fara, dupa cum este imaginatia ta.
daca malurile sunt foarte impadurite o sa cam ai probleme cu bolo, o agati in craci.
Ar mai fi solutia un telematch de 4.5 m , este ceva mai versatil decat bolo, apropo eu am prins scobar pe buzau , pe vremea lui Ceasca cu un bat de spinning de vreo 2 metri lungime, poti vedea pe youtube niste filmulete cu John wilson si pescuitul la clean mreana in care foloseste chiar si un bat de feeder.

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de RaduG » 13 Ian 2015, 17:57

Multumesc de raspunsuri tuturor.
Cred ca telematch era cuvantul cheie.
De pescuit am pescuit cu o varga din talcioc de 4 m si de 20 lei, grea ca dreaq si care se indoaie de la mijloc :)
Am prins si clenuti pe UL si microvoblere dar zau e cam micuta apa.
Telematch-ul pare exact ce cautam.
Multzam inca o data

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de geppetto » 14 Ian 2015, 09:50

Acum dacă tot ai ajuns la telematch, ia până la urmă un match din ăla din bucăți. Dezavantajul că nu se strânge așa de simplu cu montură cu tot e compensat de faptul că lanseta e mai rigidă, în general mai subțire la bază și ușoară, inelele sunt mult mai bine așezate și nici nu mai trebuie să le suporți pe alea culisante de pe ultimul tronson. Dacă mai găsești și una care să se demonteze în două segmente egale, e și mai bine. Dacă nu, oricum se poate împacheta cu tot cu montură și în 3 segmente.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de danone » 20 Ian 2015, 09:22

http://www.bibanu.com/lansete/lansete-m ... -80gr.html
Uite aici o telescopica buna ,un hibrid intre match si boloneza ,pe care eu o folosesc la stationar la pluta (clean ,scobar). Facuta din carbon si intarita cu fibre de kevlar e usoara, rezistenta, flexibila , actiune fast. Am scos cu usurinta capturi peste kg. Eu am luat-o de la Energo. Nu stiu daca aia o mai au. Exista si in varianta de 4,5m.

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: Recomandare undita de clean

Mesaj de RaduG » 20 Ian 2015, 19:11

Multumesc danone. O sa trebuiasca sa merg la total fishing la magazin sa le iau "la mana". Dar macar stiu ce sa cer acum :)
Asta de care imi zici are pret rezonabil fata de un match

Scrie răspuns