Recomandare lanseta Match.

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Recomandare lanseta Match.

Mesaj de Spring » 07 Oct 2011, 15:13

Doresc sa achizitionez o lanseta de match 4.2m cu actiune pana in 20 sau 25 de gr.
eu am pescuit doar la spin si nu ma pricep la lansetele de stationar.

Ce producator sau model imi recomandati? pana in 300 lei.

multumesc. :)
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 07 Oct 2011, 15:56

Pescuiesc aproape numai la "match" de cativa ani.

E o chestiune de preferinte in alegerea lansetei. Am avut lansete de 3.60, 3.90, 4.20 si 4.50. Cea mai comoda si versatila lungime mi se pare 3.90.

Acum actiunea...Mie de exemplu imi plac lansetele moi. Ca iti iei o lanseta scumpa sau una ieftina, cel mai bine e sa aiba actiune parabolica si nu "fast". Ai sanse mult mai mari sa rupi betele fast la intepare (Oricat ar costa. Am reusit sa rupt relativ usor la intepare o lanseta de 1000 de lei. de 2 ori.) - cu bugetul tau mi-as lua Classic Competition Match. Eventual la second hand si mi-ar ramane si bani de altceva. Am avut mai multe bete din astea pe care le-am vandut sau le-am dat cadou dar am pastrat una si o folosesc aproape exclusiv. Imi place actiunea blankului asteia mai mult decat a orcarei alte lansete pe care am pus mana. Poti folosi fara probleme fire de la 3 la 5 lbs. A scos fara probleme ciortan trecut de 3 kile si alte ciprinide mai mici, biban, salau (inteapa fara probleme chiar daca nu e fast).


Daca te-am convins si iti iei asa ceva uite niste sfaturi:

La ce sa te uiti:
1.la una la mana a doua. mi se pare exagerat pretul de magazin. cred ca e cineva aici pe forum care vinde asa ceva mult mai ieftin. Edit. am vazut gresit. :)
2.inele - cateodata nimeresti unele care n-au inelele bine aliniate. Controleaza-le pe fiecare chiar daca e lanseta noua.
3.mandrina - isi face treaba dar e de slaba calitate. Uita-te sa nu fie lovit/ crapat plasticul ala de la piulita. Daca e intreg te tine pana te plictisesti.

La ce sa nu te uiti:
casting weight - scrie pe ea 2-8g - in realitate arunci wagglere de 12 grame fara probleme. La 14 grame cred ca ar fi limita. Oricum, arunci mai departe decat vezi fara binoclu.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 07 Oct 2011, 19:44

Multumesc. Chiar m-ai lamurit in mai multe privinte.
momentan nu detin masina si nu o sa pot merge la rapitor o perioada buna de timp asa ca de relaxare vreau sa merg la o balta aproape. am mai fost cu varga dar nu ma multumeste. vreau sa prind caracude ceva mai mari si stilul asta cu waggler ma atrage.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 07 Oct 2011, 20:09

Cu deosebita placere si oricand in masura in care ma pricep. :)

Si acum ca tot ai zis de caracuda, da-mi te rog pe mp locatia ca nu-i mananc, le dau drumu inapoi :lol: . Am vazut de 2 (doua) ori in viata mea pestele asta. Credeam ca a disparut de tot...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 07 Oct 2011, 20:17

Balta Dumbravita - Timisoara. :)
:lol:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 09 Oct 2011, 16:10

daca ai de unde lua,,cauta o lanseta garbolino squad medium!!!este in jur de 50eurasi si face toti banii!!

gabrielfurtos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 31 Iul 2012, 15:23
Contact:

Re: Recomandare lanseta Match.

Mesaj de gabrielfurtos » 03 Sep 2012, 11:28

E greu sa gasesti ceva top la banii astia, dar mai toti producatorii renumiti ofera si match-uri la preturi accesibile pentru inceput. Tubertini, Drennan, Preston, Maver etc nu prea ai cum sa gresesti cu ei.

luci833
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 107
Membru din: 22 Mai 2012, 16:56

Re: Recomandare lanseta Match.

Mesaj de luci833 » 21 Apr 2013, 10:48

salutare!! si eu as dori sa achizitionez o lanseata match,dar pt alte aplicatii.tot la pluta dar si la fund cu plumbi usorii(bine inteles daca se poate folosi la asa ceva),an trecut am avut o lanseta match si am folosito cu succes la fund cu cosas(sau alte ganganii) si plumbi usorii,pestele tinta fiind cleanul
am gasit urmatoarele:Lanseta EnergoTeam Rubin Match 4.20m 5-20g
Lanseta EnergoTeam Extreme Match 4.20 m
Lanseta EnergoTeam Blade Match 4,20m
Lanseta Benzar Elite Match 4.20m
daca cineva este an posesia a unora din betele mentionate sau lea avut si a trecut la ceva mai de performanta,rog frumos un raspuns,
multumesc anticipat,cu respect :respekt:

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Recomandare lanseta Match.

Mesaj de geppetto » 22 Apr 2013, 11:49

Despre Benzar Elite Match pot sa-ti spun ca e prea parabolica pentru ce vrei tu. Elite cred ca e mai potrivita dar am vazut-o doar in clipurile de pe net. Daca te multumesti si cu o lanseta mai scurta, exista Rubin Match Feeder 3.60.
Daca nu, cred ca ai nevoie de un power match cu actiune de varf. Sau de o lanseta bologneza. Un power match il poti folosi si pe lac la waggler, o bologneza mai greu.

luci833
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 107
Membru din: 22 Mai 2012, 16:56

Re: Recomandare lanseta Match.

Mesaj de luci833 » 22 Apr 2013, 16:29

da as dori sa o folosesc si pe lacuri la carasi,etc
chestia ii sa o folosesc in cat mai multe aplicatii!!
multumesc de raspuns :respekt:

Scrie răspuns