Raul Sabar

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Raul Sabar

Mesaj de feugen » 08 Iun 2009, 11:39

Astazi pe la ora 8 mi-am luat familia si am tarat-o dupa mine pe o margine de rau. Am vazut ca Ciorogarla este mare si tulbure. Ne-am continuat drumul sa ne incercam norocul la Sabar, dincolo de Domnesti. Ce sa va spun...? Raul de vis, mendre, apa aproape limpede, vegetatie pe margini, locuri de pescuit ca in manualele de profil. Am ales un loc, am nadit cu 2-3 maini de viermi si... au inceput sa iasa pe mal mrenite de pana in 150gr. Trageau ca dementele la fiecare atingere a apei. SUPERB. Am schimbat locul deoarece catelei i s-a facut de scalda si... dupa o nadire cu virmi, am auncat bolo de 5m, pluta la fund si.... un dril cum n-am avut nicio data pe rau. Malul era inalt de aproape 2m, eu am fortat sa salt pestele din apa, bolo a cedat la al 3-lea tronson (cred ca a fost socat dinainte), firul s-a rasucit pe varf, iar mreana care avea o lungime de 40-50cm a rupt firul de 0,16 ca pe ata de papiota si... o pandesc data viitoare. Pentru 1 ora de pescuit, rezultatele au fost la superlativ.
Multumesc Mama Natura ca te-ai ingrijit si ai facut sa existe asemenea locuri de pescuit.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Raul Sabar

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Iun 2009, 22:07

feugen scrie:Astazi pe la ora 8 mi-am luat familia si am tarat-o dupa mine pe o margine de rau. Am vazut ca Ciorogarla este mare si tulbure. Ne-am continuat drumul sa ne incercam norocul la Sabar, dincolo de Domnesti. Ce sa va spun...? Raul de vis, mendre, apa aproape limpede, vegetatie pe margini, locuri de pescuit ca in manualele de profil. Am ales un loc, am nadit cu 2-3 maini de viermi si... au inceput sa iasa pe mal mrenite de pana in 150gr. Trageau ca dementele la fiecare atingere a apei. SUPERB. Am schimbat locul deoarece catelei i s-a facut de scalda si... dupa o nadire cu virmi, am auncat bolo de 5m, pluta la fund si.... un dril cum n-am avut nicio data pe rau. Malul era inalt de aproape 2m, eu am fortat sa salt pestele din apa, bolo a cedat la al 3-lea tronson (cred ca a fost socat dinainte), firul s-a rasucit pe varf, iar mreana care avea o lungime de 40-50cm a rupt firul de 0,16 ca pe ata de papiota si... o pandesc data viitoare. Pentru 1 ora de pescuit, rezultatele au fost la superlativ.
Multumesc Mama Natura ca te-ai ingrijit si ai facut sa existe asemenea locuri de pescuit.
Rau f frumos, cum spui, si unde mai pui ca nu ai nevoie de permis la vreo asociatie, e "fara stapan". Pacat ca braconeaza localnicii cu plase, otravuri etc. Daca ar fi si pazit si respectat ar avea clean la kil si mreana la fel deasa, nu una pe an cum ai prins tu azi.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 09 Iun 2009, 08:59

Sabarul este un rau cu un potential extraordinar si mai are inca peste frumos ... dar oare cat timp o mai avea??!! cand 4 insi opresc duba langa apa scot un generator si se apuca de "conectat" raul la curent :cry: ... si chestia mai nasoala este ca cei care scapa sunt deja sterilizati ...

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 09 Iun 2009, 09:16

In zona in care am fost era si foarte mult puiet. Cred ca daca era vreme frumoasa aveam sansa sa vad, nu neaparat sa si prind, un clean. Pacar ca portiunea aceea de rau nu se preteaza la spinning... La sfarsitul asta de saptamana am de gand sa-mi "abandonez" masina la podul Tantava si de acolo sa o iau pe jos si sa "matur" pana inspre Domnesti. Voi folosi mach-ul si o teava de 4m (bolo s-a faramat si pana gasesc sa o repar... mai dureaza).

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 12 Iun 2009, 17:51

Astazi Sabarul maricel si tulbure. Am prins si eliberat o multime de puisori de mreana si clean. Printre acestia au fost si mai marisori un pic (pana in 200gr). Parerea mea este ca in 2-3 ani Sabarul va promite mult daca nu apare iar o minte "luminata" care sa-si spele cisterna de insecticide sau ierbicide. De fapt astea sunt singurele metode de imputinare a pestilor, indiferent cand si cat s-ar pescui cu undita.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 12 Iun 2009, 22:15

Am trecut si eu ieri si pe la moara si pe la Crivina, apa intradevar tulbure insa m-a speriat f. mult cantitatea enorma de gunoaie.

Numai bine...

Scrie răspuns