Probleme la CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Alexul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2008, 15:09

Probleme la CARAS

Mesaj de Alexul » 21 Iun 2008, 15:37

Salut ! si fir intins tuturor ...:D

Pescuiesc de vreo 2 ani si ceva ...dar mai mult pentru recreere .. nu prea ma gandeam sa prind cantitati mari de peste , cu 3-4 pestisori pe zi ma multumeam ....
Acum insa... ma gandesc sa plec si eu ca ceilalti pescari acasa (cu plasele pline cu peste )
Problema mea :
Pescuiesc la caras intr-o balta .. si ma uit la pescarii din stanga si din dreapta mea cum scot cate 3-4 carasi la 20 min. iar eu ... abia reusesc sa prind 3-4 pe zi i-am intrebat ce momeala folosesc si folosesc acceasi momeala ca si mine ( vermusi , rame , paine ) .. oare nu stiu sa-i intep bine ? pentru ca batai am ... va rog explicati-mi si mie cum se inteapa corect ! siiii ..daca vreti mai ziceti-mi si mie din secretele voastre la pescuitul carasului ...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Iun 2008, 17:18

Uneori carasul plimba doar usor pluta,aproape insesizabil,stanga sau dreapta.De obicei o pune "burta",dar nu intotdeauna.Ai grija si foloseste fir subtire,0,16 sau 0,18.Nu uita sa mai si momesti din cand in cand locul,dar nu exagera.Fir intins. :wink:

Alexul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2008, 15:09

Mesaj de Alexul » 21 Iun 2008, 18:04

Multumesc ...dar stie cineva cum trebuie intepat ? am vazut pescari care trageau undita inspre ei ... eu o ridic brusc , nu stiu daca e bine...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 21 Iun 2008, 19:55

...deja intram in detalii.Ce bat ai(cat de lung,ce actiune,)...?
..practic nu trebuie sa ridici de bat si nici sa-l tragi spre tine...din incheietura mainii,faci o miscare scurta,in sus,care se transmite spre varful batului si daca firul il pastrezi tot timpul intins,inteparea este ok
..in timp,o sa-ti dai seama ca acest lucru este o simpla banalitate

Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 21 Iun 2008, 21:05

foloseste carlige subtiri si nu mai trebuie sa iti faci probleme.
secretul lor este locul unde cauta pestele si nada folosita (momeala).
pescuitul e la fel ca si cu tablele (alea de joc nu nalucile :D ), trebuie putina stiinta/tehnica dar cel mai mult conteaza norocul :lol:

Alexul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iun 2008, 15:09

Mesaj de Alexul » 21 Iun 2008, 21:51

Va multumesc pentru sfaturi :D ...

Inca o intrebare :D : cu ce avem sansa sa prinem carasi mai multi si mai mari cu undita de 5 6 m sau cu metoda Sheffield (a incercat cineva aceasta metoda ?)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Iun 2008, 00:10

Sheffield la crap, varga de 6 m la caras dar poti incerca si crapul. Daca e peste mare si te temi de rupturi poti pune un elastic la varf - e o rezerva buna de elasticitate....Deci ce ti-au zis baitii deja: fir de maxim 0.16 si la carlig 0,12-14, ace fine, de preferinta negre, plumbi mici, usori, spatiati, in nici un caz un singur plumb de 1-2 grame ca altfel mister carasul va simti rezistenta cand musca. Pluta fina, scufundata aproape complet (1-2 cm se mai vad).

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 23 Iun 2008, 00:54

Sau incearca pe www.pescuitul.ro ...... :!:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 23 Iun 2008, 14:51

ma sparg de ras :lol:

alex, ia fa tu urmatoarea smecherie:

inainte sa pleci pune'o pe nevasta / gagica / mama, dupa caz, sa'ti faca o mamaliga de mancat fara sare. ajuns la fata locului, momesti cu 10 cocoloase cat unghia de la degetul mare. cel mai important lucru la caras este adancimea la care reglezi pluta :lol:, nu carligul, nu varga, nu firul. pui plumbul la max. 15 cm de carlig, arunci fara momeala si cresti adancimea la pluta treptat pana reusesti sa pui pluta pe lat. eh, de'acolo o dai din 2 in 2 mm mai mica pana sta bine si te apuci de pescuit. o sa'ti traga de cateva ori si apoi o s'o ridice fix cat sa vezi :lol: intepi normal cand e pluta ridicata, si o sa ai un procentaj de trasaturi / pesti > 70% :lol:

si foarte important, mamaliga sa fie moale cat sa nu cada cand o arunci, dar sa n'o mai scoti afara.

cheers

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 23 Iun 2008, 15:12

Inca vreo doua topic-uri cu carasi si rubeziene si se duce si site-ul asta aiurea.
Mamaliga floating si rame sinking........

Scrie răspuns