Probleme la CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 24 Apr 2009, 11:42

SF are perfecta dreptate si il sustin: sa arunci placi de pvc sau linoleum in apa ca sa iti "cureti" locul de pescuit nu doar ca e o badaranie fara margini dar mi se pare si o lipsa de respect (oricum multi nu prea stiu ce e ala si nici nu prea le pasa) fatza de natura si colegii pescari. dar presupun ca nu sunt suficiente deseuri in apele noastre si oricum pe noi ne doare in p... de ape ca doar peste sa prindem, el creste din orice, creste si in gunoi..nu coteaza prea mult. daca vrei sa iti cureti locul de ce nu procedezi cum faceam si eu cand in liceu pescuiam la caras: intram in dunare si indepartam iarba si malul folosind talpa piciorului( ai grija sa fii incalcat cand faci asta ca mai sunt cioburi, radacini,placi de pvc :lol: :lol: ). dupa ce iti faci un loc de un metru patrat (sau chiar mai mic..cu cat mai mic cu atat mai bun- stiu prieteni ce prindeu foarte mult pescuind in ochiuri de 2 palme in padure de iarba) te poti retrage pe mal , nadesti putin si astepti sa iti intre peste pe vad. poti face lucru acesta cel mai bine cu 2,3 zile inainte de partida propiru zisa ca pestii sa se obisnuiasca cu schimbarile produse.

atyla
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Ian 2013, 01:15

Re:

Mesaj de atyla » 11 Ian 2013, 02:25

grecu scrie:exagerat cat stres pt un caras :)
ha ha ha !!!! :lol:

geronimo
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 15 Ian 2013, 11:52
Localitate: Targu Mures

Re: Probleme la CARAS

Mesaj de geronimo » 19 Feb 2013, 21:29

Cum zicea si 'seve' cine are ocazia sa pescuiasca pe o balta sau un brat mort care aparent e plin de iarba si lumea zice ca acolo nu mai este nimic in afara de broaste :) , daca are timp sa curete un loc si sa nadeasca macar cu o zi in prealabil sau gaseste cate un ochi liber de cateva palme , poate sa aiba surprize ; niste exemplare frumoase de carasi autohtoni (CARASSIUS CARASSIUS) nu din cele aduse si populate de la chinezi... Si cu putin noroc poate intra si cate un lin frumos care este unul dintre cele mai frumoase pesti , parerea mea . Asa am prins odata niste carasi aproape rotunzi , negrii pe spate si lateral , cu burta aurie si niste inotatori aproape negrii cu o tenta rosie , super frumoase . Locuri din astea cateodata ascund adevarate comori si au un alt feeling decat lacurile alea artificiale , patrate unde poate prinzi bucati mai mari , dar nici sanse n-ai sa prinzi pesti asa frumosi ...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Re:

Mesaj de grizzly » 20 Feb 2013, 16:36

bad post

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Probleme la CARAS

Mesaj de rapace » 26 Mar 2013, 20:55

geronimo scrie:Cum zicea si 'seve' cine are ocazia sa pescuiasca pe o balta sau un brat mort care aparent e plin de iarba si lumea zice ca acolo nu mai este nimic in afara de broaste :) , daca are timp sa curete un loc si sa nadeasca macar cu o zi in prealabil sau gaseste cate un ochi liber de cateva palme , poate sa aiba surprize ; niste exemplare frumoase de carasi autohtoni (CARASSIUS CARASSIUS) nu din cele aduse si populate de la chinezi... Si cu putin noroc poate intra si cate un lin frumos care este unul dintre cele mai frumoase pesti , parerea mea . Asa am prins odata niste carasi aproape rotunzi , negrii pe spate si lateral , cu burta aurie si niste inotatori aproape negrii cu o tenta rosie , super frumoase . Locuri din astea cateodata ascund adevarate comori si au un alt feeling decat lacurile alea artificiale , patrate unde poate prinzi bucati mai mari , dar nici sanse n-ai sa prinzi pesti asa frumosi ...


Iar limba romana s-a dus de bitum.

Avatar utilizator
gabitoi
veteran
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 31 Aug 2009, 19:46
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Probleme la CARAS

Mesaj de gabitoi » 17 Apr 2013, 12:11

rapace scrie:
geronimo scrie:Cum zicea si 'seve' cine are ocazia sa pescuiasca pe o balta sau un brat mort care aparent e plin de iarba si lumea zice ca acolo nu mai este nimic in afara de broaste :) , daca are timp sa curete un loc si sa nadeasca macar cu o zi in prealabil sau gaseste cate un ochi liber de cateva palme , poate sa aiba surprize ; niste exemplare frumoase de carasi autohtoni (CARASSIUS CARASSIUS) nu din cele aduse si populate de la chinezi... Si cu putin noroc poate intra si cate un lin frumos care este unul dintre cele mai frumoase pesti , parerea mea . Asa am prins odata niste carasi aproape rotunzi , negrii pe spate si lateral , cu burta aurie si niste inotatori aproape negrii cu o tenta rosie , super frumoase . Locuri din astea cateodata ascund adevarate comori si au un alt feeling decat lacurile alea artificiale , patrate unde poate prinzi bucati mai mari , dar nici sanse n-ai sa prinzi pesti asa frumosi ...


Iar limba romana s-a dus de bitum.
Limba romana s-a dus de bitum cam de mult timp.Asa la vreo cativa anisori de la revolutie.
Am invatat ca oricum ai taia, orice lucru are doua fete.

Scrie răspuns