Probleme la CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Iun 2008, 10:18

fishi scrie:
Fario_nebunu scrie:Ce vremuri! Azi dau milioane pe scule si ma oftic cand nu prind nimic, atunci umblam langa cu cosul ala si eram fericit!

Cred ca ponderea din milioanele alea e pentru rame,carabeti,viermushi!
Nuuu, pretene, ramale mi le cresc in pivnita, viermii ii iau de la Protan iar carabetii de pa rau. Milioanele alea s-au dus pe setci, ave, prostovoale...doar nu pe Shimano si Daiwa!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 26 Iun 2008, 10:22

Fario_nebunu scrie:
fishi scrie:
Fario_nebunu scrie:Ce vremuri! Azi dau milioane pe scule si ma oftic cand nu prind nimic, atunci umblam langa cu cosul ala si eram fericit!

Cred ca ponderea din milioanele alea e pentru rame,carabeti,viermushi!
Nuuu, pretene, ramale mi le cresc in pivnita, viermii ii iau de la Protan iar carabetii de pa rau. Milioanele alea s-au dus pe setci, ave, prostovoale...doar nu pe Shimano si Daiwa!
Doar Shimano :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Iun 2008, 10:29

Am auzit ca in Obor se gasesc lansete Shimano Speedmaster facute de chinezi, adica imitate perfecty, la preturi sub 70 de lei. Pana la urma Shimano e marca asiatica, e produs de baietii cu ochii oblici, asa ca ce mai conteaza daca sunt chinezoi sau japitoi? Peste sa prinda....Am si o Daiwa chinezeasca si am luat cu ea si crap, si salau....fara cusur. Si la pret e fara concurenta: 50 de lei!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 26 Iun 2008, 10:31

Pai atunci milioanele alea pe ce s-au dus?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Iun 2008, 10:35

Ti-as spune dar mi-e ca citeste nevasta-mea si ma ia la omor! Asa ca foloseste-ti imaginatia! :lol:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 26 Iun 2008, 10:39

ok,am inteles.

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 03 Iul 2008, 11:02

am o mare problema in legatura cu prinsul carasului din doua lacuri in care pescuiesc:

1. primul lac este plin de "somn pitic" (asa ii zice pe la noi) si chiar nu pot pescuit de el...cum pui momeala in apa cum ii pe ea..., iar lacul are rezerve destul de bune de caras.

2 al doilea lac are pe tot fundul cam 0.5-1 m de vegetatie...deci nu prea pot pescui deasupra fundului. (oare ar fi o solutie sa-l curat pe o anumita zona)


CHIAR NU MA POATE AJUTA NIMENI?

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 06 Iul 2008, 12:12

Pentru1:eu pescuiesc pe o balta asemanatoare si incet incet lam obisnuit cu expandat mijlociu si mai ales acum ,la bob de porumb.Somnul african caci despre el cred ca este vorba,va deveni, incet incet un fel de PC. Pentru:2,daca dai la teava ,este perfect sa cureti locul si chiar inainte de pescuit sa tulburi apa cu picioarele[acum este cald si la 5 dimineata}si poti face asta de ori cite ori va fi nevoie.Daca dai la lanseta ,eu curatam un loc"cu ani in urma "luam niste deseuri de PFL si le puneam pe fundul apei si le acopeream cu namol.Acolo nu mai creste bradis.Dezavantajul este ca dupa atita munca nu poti face rezervare pentru acel loc .

Avatar utilizator
Catalin M.
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 18 Oct 2006, 10:05
Localitate: Cluj Napoca/MM

Mesaj de Catalin M. » 06 Iul 2008, 13:13

ms mult de sfat...ideea cu placile de PFL nu-i deloc rea.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 06 Iul 2008, 20:15

Io zic sa nu te complici cu placi PFL , cimenteaza domnule lacu din start , aventual pune faianta pe fund , adera mai greu vegetatia plus ca-i usor de curatat, daca-ti fura careva placile de PFL , le agata la bomba si le scoate .

Fir Intins!!!

Scrie răspuns