Probleme la CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Iun 2008, 15:22

Vezi ca e unu aici pe forum, leba isi zice.
Ala e tata carasilor, si pe Amazon daca il duci el prinde caras la jig.
Eventual da-i un mp, posibil sa nu dezvaluie in public secretele care l-au consacrat.
Sau fa cum zice todi

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 23 Iun 2008, 19:50

:lol: :lol: :lol: :lol:
mah tavi,tu chiar esti de pomina mah :lol: :lol: :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 24 Iun 2008, 20:49

In aceasta perioada carasul mare trebuie cautat pe fundul apei.
Ca momeala foloseste : rime rosii , viermi , mamaliga , piine. :datz: :help: :bere: :respekt:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Iun 2008, 14:40

Carasul se mai prinde bine la cos de rafie sau de nylon in forma de cilindru, lestat si cu o gaura la un cap cat sa intre pestele. Pui mamaliga sau paine pe fundul cosului, il scufunzi in apa pana la fund si astepti 20 de minute dupa care il tragi repede afara. Asa mai prindeam pe Ialomita si pe Dambovita amonte de Bucuresti cand eram student. Ce vremuri! Azi dau milioane pe scule si ma oftic cand nu prind nimic, atunci umblam langa cu cosul ala si eram fericit! Peste cacalau, dadeam si altora! :lol:
Sper sa nu ma injure nimeni dar in multe zone din tara se mai merge cu cosul, crasnicul, triunghiul, etc. E pescuit rustic....a se deosebi de braconajul cu otrava, dinamita etc.

sergyu20
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 24 Feb 2006, 22:17

Mesaj de sergyu20 » 25 Iun 2008, 14:51

Serbanel scrie: In 2006 poate incerc sa pun o capcana ptr pastravi, un fel de cos din rafie cu plasa la capete si o gaura la un capat. Pe acolo intra pastravul si nu mai poate iesi, am vazut asta la Herculane pe Cerna....
oare la tine a vazut :?: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 25 Iun 2008, 14:56

Cred ca isi impartasesc experientele unul altuia.... Meseriasi ca Fario si Serbanel nu mai gasiti..... :evil:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 25 Iun 2008, 15:10

.... "in-tr-al-le cosurilor" :lol:

mai stiam si eu niste "pescarusi" care umblau cu cosul (cel cu gura mare ptr cucuruz) la clean la ragali, pana am dat cu petarde dupa ei de le-a cazut penele :lol: :twisted:

sa-i .........de pescarusi :evil: ca ne-au **** partida de plescaneala :evil:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Iun 2008, 23:39

Shotgun si Ed, de ce sunteti fratilor intoleranti fata de diversitate? |Credeti ca gata , veti schimba voi in 2 ani mentalitati milenare? Greu de crezut! :lol:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 26 Iun 2008, 01:00

Fario_nebunu scrie:Shotgun si Ed, de ce sunteti fratilor intoleranti fata de diversitate? |Credeti ca gata , veti schimba voi in 2 ani mentalitati milenare? Greu de crezut! :lol:

Cea ce numesti tu '' diversitate'' eu as spune ca e braconaj in forma pura iar pescuitul sportiv care este promovat pe acest site nu are nimic in comun cu ceea ce promovezi tu. Nu este greu sa schimbi mentalitatea oamenilor, in general... Ce vad eu ca este imposibil, este sa-ti schimbi tu mentalitatea de cioban, pe care nu ratezi nici o ocazie sa o afisezi... Daca nu merge cu cosul, pentru mai multa diversitate incearca cu tomoxan... :evil:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 26 Iun 2008, 06:57

[quote="Fario_nebunu"]Ce vremuri! Azi dau milioane pe scule si ma oftic cand nu prind nimic, atunci umblam langa cu cosul ala si eram fericit!

Cred ca ponderea din milioanele alea e pentru rame,carabeti,viermushi!

Scrie răspuns