prinderea somnului ,momeli si cum se pun in ac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Vizitator

prinderea somnului ,momeli si cum se pun in ac

Mesaj de Vizitator » 17 Noi 2004, 09:16

am scapat in 2 zile 2 somni pe tangabesti,,,unu la caras si unu la tipar.
pe cel de la caras l-am agatat si dupa ce am mulinat 15 m a scapat (a tras foarte tare.
la tipar a tras tare si cand am vrut sa il agat nici nu l-am simtit,,.
am agatat tiparul de spate,din ace3asta cauza???ce momeli as putea folosi si cateva secrete?ms :D

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 09:23

Daca te uiti atent pe forum gasesti citeva topic-uri in care s-a discutat pescuitul somnului cu momeli naturale (tipar, coropisnita, lipitoare, buchet de rime, etc.). Dar am impresia ca "te-ai trezit tirziu" pentru pescuitul somnului in lacuri, avind in vedere racirea accentuata a vremii si , implicit, a apei. Oricum poti gasi informatii utile pentru anul viitor.

Fir intins!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Noi 2004, 09:40

eu am abonament acolo pot beneficia de braga sa nadesc.
si vin cu barcile si sparg gheata,,,mai tarziu se ingheata nici u se pune problema sa ma impiedice gheata sa dau sambata asta
Ultima oară modificat 17 Noi 2004, 09:55 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 09:45

Esti 100% convins ca erau somni?
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Noi 2004, 09:48

acum 2 saptamani ai tras ,,,,sambata a tres la pestisor la o ora dupa ce am aruncato ,am o lanseta foarte rezistenta si l-am agatat ,,l-am adus 15 m si odata sa sus in jos cu fir si lanseta si asta a fost nu a rupt firu dar a scapat.duminica a 2 zi am stat 3-4 ore ,am dat la tipar si dupa o ora a tras tare din prima si neobisbnuit sa dau la somn am t ras din prima nu am asteptat,nici nu lam simtit macar,am agatat tiparul de spate ?//???e bine???

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Noi 2004, 09:51

la a 2-lea tiparul era intreg la primul nu era nimic era intreg
Ultima oară modificat 17 Noi 2004, 10:00 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 09:56

Din ce povestesti tu nu se poate spune cu exactitate ca a fost somn. Foarte bine putea sa fie o stiuca mai rasarita. Cum se comporta in timpul drill-ului? Daca ai gasit ramasite din pestisorul momeala, cum erau urmele de dinti de pe el?

In fine, ca sa-ti dau un raspuns clar: Cea mai eficienta metoda de a pune tiparul in cirlig este sa-l "legi". Adica, infasori strins 4-6 spire dintr-un fir rezistent (preferabil multifilament) intre marginea operculului si aripioarele pectorale ale tiparului. Cirligul il introduci pe sub infasurarea asta. Avantaje: tiparul pstreaza o pozitie naturala in apa si inoata liber, il poti "refolosi" (in cazul in care nu ai nici un atac) tiparul fiind renumit pentru rezistenta lui.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Noi 2004, 10:02

este adevarat ca daca te musca,inteapa coropisnita mori???sau ce patesti

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 10:04

In cazuri extreme faci febra aftoasa (se vindeca cu antibiotice).
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 17 Noi 2004, 11:29

d-aia e bine sa dai cu coropisnite din silicon. :D

Scrie răspuns