prinderea somnului ,momeli si cum se pun in ac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 14 Iun 2005, 07:36

cam tot ce pute are rezultate la somn. noi puneam ficat, pe care-l lasam o jumatate de zi la soare sa se imputa putin. probabil ca-i plac aromele mai socante fiind si necrofag.

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 14 Iun 2005, 08:55

[quote="Paul"] Cu ajutorul unui croset trag firul (nailonul ) prin coropisnita pana aceasta ajunge la ancora.
Este destul de stabila metoda si poti folosi coropisnite cat de mari, fara frica ca vor cadea din ac la prima intepare.[/quote]
La asta eu as mai adauga sa adaugi o agrafa, prin care sa poti sa detasezi cat mai usor forfacul, si incearca sa tragi coropisnita cu capul un ancora, astfel in momentul in care trage pestele coropisnita va merge in sus si nu va fi rupta. Folosesc aceasta metoda la mreana, clean si somn.

raportaru remus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mai 2006, 09:34

un sfat ptr. dunare vreau sa incerc o noapte la somn

Mesaj de raportaru remus » 31 Mai 2006, 10:03

Paul scrie:
Damu scrie:este adevarat ca daca te musca,inteapa coropisnita mori???sau ce patesti
In cazuri extreme faci febra aftoasa (se vindeca cu antibiotice).
Asta e gluma, sau ce? Pai, daca ar fi fost asa, nu mai scriam acum pe forum... :) O fi adevarat ce spuneti voi, eu nu am stiut pana in clipa de fata si, am prins in viata mea cateva (kg) :) de coropisniti.
Si eu am fost intepat (muscat) de coropisnite , dar nu am patit nimic, nici macar nu s-a infectat
:cry: :cry:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 31 Mai 2006, 10:36

Paule, ia uite cata tristete ca nu ai patit nimic :lol: :lol: :lol:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
vytalie
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 19 Sep 2006, 13:39
Localitate: chisinau
Contact:

Mesaj de vytalie » 21 Sep 2006, 16:36

de pe acest topic am aflat cum se pune coropisnita aia in cirlig ca pina acum de cele mai multe ori imi cadea chiar mam lasat pagubas.
va mulutmes foarte mult
zbit'n cotlon

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

somn

Mesaj de kzoli » 02 Sep 2011, 09:08

Cineva ceva noutate ? Vre-un truc ? .... o smecherie ? Ca doar e vremea somnului ...

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 06 Sep 2011, 15:49

La scoica.....eu cel mai mult am prins la ea si apoi la caras viu
"I love not man the less, but Nature more"....lord George G.Byron

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 06 Sep 2011, 16:45

Momentan scoica este momeala cu rezultatele cele mai bune (cat tine nivelul scazut la Dunare). Scoica se "serveste" fie intreaga (carnea), fie taiata suvite si pusa in ac precum viermusii. La suvita de scoica poate veni si crapul.
In scurt timp, pe langa scoica isi va intra pe rol broscuta cu dimensiuni de 4-6cm. Daca apa se mentine calda, rezultatele cele mai bune se obtin la broscuta strivita si apoi pusa in carlig. Din octombrie broscuta tre sa fie vie si recomand agatarea ei de una dintre pulpe.
La sezonul asta, daca se pescuieste in apropierea copacilor cazuti in apa, pentru randament maxim, se poate pescui la suprafata cu o montura gen linie subtire agatata de copac, firul lansetei (care are montata o pluta pentru 30-50gr) se prinde cu o agrafa de acel fir subtire. Adancimea la care sta momeala (caras mare, babusca, platica) va fi de cca 1m. Cu montura asta se poate folosi si broasca mare daca se vizeaza un somn cu grasime multa si muschii "umflati" :D.
Bucuresti

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 07 Sep 2011, 19:01

presupun ca agatarea monturii de craca pomului se face din barca, nu...?!!

cum reusesti sa mentii fasiile de scoica pe carlig?..eu nu prea pot, se destrama in 20-30 min :( ..de fapt abia ma descurc cu scoica intreaga, mereu sunt nevoit sa o "cos".

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 06 Oct 2011, 12:38

Ceva noutati ?

Scrie răspuns