prinderea somnului ,momeli si cum se pun in ac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Noi 2004, 09:55

la tipar

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Noi 2004, 11:00

inca mai poti gasi lipitori in OBOR ...nu uita de broscuta sau ficat ....mie mi-au adus rezultate bune

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Noi 2004, 11:35

Eu am observat la momeli naturale ca somnul (de la 2-3 Kg in sus) de obicei e decis cand haleste ceva, asa ca trasatura de somn vine de regula brutala, varful lansetei se indoaie mult, ramane asa (of course cu ceva miscari altfel e agatatura, dar ramane aplecat)
In momentul ala intep direct si puternic, nu-i mai dau fir dar trebuie sa ai un carlig potrivit ptr somn (mare, iar varful sa iese mult din momeala)
Daca trasatura nu e asa decisa ori e salau, biban, ori e vreun amarat de somotel, si atunci ii dau cativa metri de fir
Deci inteparea sa fie puternica, frana nu cred ca e necesar sa fie reglata inainte fiindca de obicei nu pleaca ca si crapul, ramane pe loc si ori isi onduleaza tot corpul pe loc (simti in bat si in fir miscarea) ori se face covrig si-l tragi ca pe butuc (daca poti bineinteles :lol: ), dar cand ajungi cu el aproape de tine asigura-te ca frana-i reglata fiindca poti avea surprize

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Noi 2004, 12:17

de foarte multe ori pescuid la somn pe Dunare dupa atacul somnului aveam firul slab.....fara pic de tensiune ......si asta poate pentru ca dupa ce "manca" se indrepta spre pragul dinspre mal...poate e specific acelui loc dar s-a intamplat de foarte multe ori de ajunsesem sa stiu ce am in ac ......pe langa pestisor venea bine la buchet de rame ....la acelasi buchet prinzand si "talanga" ...platica mare cum spuneau cei din zona

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Noi 2004, 10:15

este adevarat ca tiparul are un ac in varfu capului care daca te intepi patesti ceva ?nu stiu ce exact

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 22 Noi 2004, 11:43

Daca te inteapa tiparul, te lasi de pescuit!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
razvan
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2004, 21:26
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de razvan » 22 Noi 2004, 12:07

Daca a venit vorba de momeli si de cum se pun acestea in carlig am sa va spun si eu o metoda pe care am aflat-o de la todi..(care a aflat-o de la mandy....si asa mai departe... :D )...deci...una bucata ancora...una bucata coropisnita....se leaga un ac (de cusut) pe firul principal cu ajutorul caruia se introduce coropisnita(de la un capat la celalalt...deci nu pe mijloc) pe fir....dupa aceasta operatie se dezleaga acul de pe fir si se leaga ancora, dupa care se trage coropisnita pe fir pana ajunge pe ancora....cam asta ar fi.......ce pot sa spun...mi se pare o metoda interesanta, dar sincer sa fiu nu am testat-o decat o singura data si nu am avut nici un rezultat...
Daca cunoasteti aceasta montura si ati folosit-o...ce rezultate ati avut, daca ati avut??
P.S.: Bineinteles pestele vizat era somnul.... :)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 22 Noi 2004, 12:17

O astfel de metoda foloseam si, mai folosesc uneori si acum, la clean, cand pescuiesc la pluta. Cu ajutorul unui croset trag firul (nailonul ) prin coropisnita pana aceasta ajunge la ancora.
Este destul de stabila metoda si poti folosi coropisnite cat de mari, fara frica ca vor cadea din ac la prima intepare.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Noi 2004, 12:18

nu iti face nimic tiparu stai linistit

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 13 Iun 2005, 21:58

Daca tot este vorba de momeli pentru somn, sunt pescari care au avut rezultate la pescuitul somnului utilizind ca momeala pe ancora maţe de macrou. Somnii le gasesc si cu ochii inchisi.

Scrie răspuns