prinderea somnului ,momeli si cum se pun in ac

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 17 Noi 2004, 11:47

Damu scrie:este adevarat ca daca te musca,inteapa coropisnita mori???sau ce patesti
In cazuri extreme faci febra aftoasa (se vindeca cu antibiotice).
Asta e gluma, sau ce? Pai, daca ar fi fost asa, nu mai scriam acum pe forum... :) O fi adevarat ce spuneti voi, eu nu am stiut pana in clipa de fata si, am prins in viata mea cateva (kg) :) de coropisniti.
Si eu am fost intepat (muscat) de coropisnite , dar nu am patit nimic, nici macar nu s-a infectat

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 11:49

Si sa prinzi somni de cauciuc! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 11:52

Stai fara grija Paul, infectiile sint cauzate de germenii din pamintul sau balegarul de pe "lopetile" coropisnitei, nu de coropisnita.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 17 Noi 2004, 12:00

Din cate stiu in Tancabesti nu e stiuca .la pestisor poti avea surpriza sa dai de salau asta stiu ca este
...si este si somn
somnul obisnuieste sa plece spre fund cand se simte intepat si apoi se face potcoava in primul prag sau dupa cate o piatra mai mare sau o alta agatatura ..atunci ai nevoie de multa rabdare ...
personal am patit-o in Dunare cu un somnde aproximativ 7 kg care a stat" agatat" cam 20 de minute ...l-am tinut in tensiune si intr-un final a obosit si evidenta renuntat la pozitia "potcoava" putand fi scos
....somnul, stiam eu , insfaca intai ...asta poate fi asemanata cu prima miscatura dupa care inghite ....moment in care poti sa intepi ....
dar cum spunea cineva de pe acest forum .....referitor la stiuca ..eu as extrapola ...."despre reguli.........nu exista reguli"...iar pana la compca pe tancabesti cred ca mai este cel putin o luna
coropisnita nu iti face nimic stai linistit ...
asa ca fir intins si ceva ce stiu baietii pe bat :) :D :D :D

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Noi 2004, 13:36

Mi s-a intimplat si mie o singura data sa-mi scape somnul din cirlig. (Ma rog, o singura data l-am vazut, nu-mi place sa numar pestii care scapa inainte de a-i vedea).

Intr-adevar, cum s-a spus mai sus, somnul are uneori obiceiul sa se faca "covrig" (sau potcoava - daca vreti) atunci cind este tras si de multe ori ai impresia ca tragi de o cioata (sau mai curind de o creanga).
Ajuns la mal, cind se desface are o miscare de rotatie in jurul axei longitudinale. Acesta este momentul critic, in acesta miscare se poate intimpla sa-i iasa cirligul din buza.
Pentru a evita asa ceva, unii pescari recomanda inteparea de doua ori (adica intepi, recuperezi citiva metri si iar intepi). Eu aplic aceasta intepare repetata. Asupra eficientei ei am oarecari indoieli (dar totusi mi-a intrat in reflexe).
Indoielile vin din studierea gurii somnului. In interior, dincolo de dinti se afla o membrana subtire, de citiva mm latime. Am prins somn agatat de acesta membrana (atunci nu repetasem inteparea) si membrana s-a rupt pe mal cind trageam de cirlig sa-l rotesc pentru a-l scoate.

Acum, fiecare face cum crede. Eu prefer sa regret ca am intepat decit ca nu am intepat corespunzator.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 17 Noi 2004, 16:42

Pe Tancabesti e stiuca, am vazut eu iarna trecuta, cand recoltau fitofagul- si puneau stiuca separat, sa ii dea drumul inapoi.
Aia cu intepatul de doua ori cred ca e datorata tariei maxilarelor somnului.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 17 Noi 2004, 16:50

eu stiam ca nu e din discutile cu paznicii si cei ai baltii dar in fata unei asemenea "dovezi"........no comment

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Noi 2004, 09:48

eu stau chiar pe malul lacului si in fiecare toamna se scoate fitofagul,chiar din fata casei mele
si eu un spectacol uimitor
exemplare fff frumoase

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Noi 2004, 09:49

apropo ma duc maine acolo recomanda cineva la ce sa incerc si eu
peste si momeala? :D

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Noi 2004, 09:53

pe tancabesti stiu ca este salau, poti incerca la plastice sau pestisor
daca vrei sa dai la somn, de ce nu incerci momelile clasice: coropisnita si rame negre, lipitori
e drept ca nu stiu daca se mai gasesc :lol:

Scrie răspuns