pluta vibratoare pentru somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dan dragos
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 21 Dec 2006, 16:36
Localitate: ploiesti

Mesaj de dan dragos » 27 Mai 2010, 16:40

a fost pe F&H un reportaj cu pescuitul somnului si chiar prindeau somn si nu numai cu o plutaca asta, dar erau pe apele dinin ungaria. o foloseau in pa mica pe langa stuf si pestele momeala era tinut de pluta la cativa cm sub apa.
chiar arata si cum se face o pluta din asta. singura deosebire era ca antena plutei nu era era dreapta. au explicat si o metoda de a duce plutoiul asta in larg (cu ajutorul firului aruncat cu o alta lanseta)

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 27 Mai 2010, 16:44

de dus in larg o duc pana la urma cu vaporasul de plantat la crap.....iar pestele din ac este reglat din fir cat sa stea de la suprafata....problema este.....are succes sau nu?

dan dragos
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 21 Dec 2006, 16:36
Localitate: ploiesti

Mesaj de dan dragos » 27 Mai 2010, 20:13

daca somnul se hraneste la suprafata da. cel putin la ei

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 27 Mai 2010, 20:45

crysst scrie:am inteles ideea....de montura asta ce parere aveti? s-a mai discutat?
http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... -KOOS.html
E o montura ok ,trebuie folosit in perioada de vara spre seara -noaptea mai ales pe lacuri sau in ape lent curgatoare ,insa cu usurinta se poate adapta si pe rauri . Trebuie utilizat pe vreme calda cand somnul ,mai ales noaptea se hraneste la suprafata .Nu trebuie vaporas sa duci departe ,e un truc cu 2 lansete ,daca te intereseaza iti trimit detalii prin email ,poti trimite montura si la 100-120 m . Se poate face si acasa cu usurinta din lansete de fibra vechi si din polistiren folosit la izolatii de 10 cm grosime ....si cam 15-20 minute de manopera.
Este o chestie utila in apa de pana la 2-2,5 m de la 0.5 m .
Toata chestie e ca tine pestisorul momeala deasupra apei ,si saracul de el incercand sa scape agita apa la suprafata...daca e mustacios in zona sigur nu va ezita ... surpriza amara e cand vine cate o stiuca capitala si pleaca cu peste cu tot ,retezand firul monturii .

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 27 Mai 2010, 21:05

te rog trimite pe mail toate informatiile, urmeaza sa ma duc sambata pe un lac care indeplineste toate conditiile, apa pana in 2,5m, cu stuf, garantat cu somni peste 100kg in el...plus stiuci capitale....
cat despre stiuca capitala....lasa sa vina....are montura un fir din ala impletit...la pariu ca nu o poate taia

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Mai 2010, 08:25

crysst scrie:te rog trimite pe mail toate informatiile, urmeaza sa ma duc sambata pe un lac care indeplineste toate conditiile, apa pana in 2,5m, cu stuf, garantat cu somni peste 100kg in el...plus stiuci capitale....
cat despre stiuca capitala....lasa sa vina....are montura un fir din ala impletit...la pariu ca nu o poate taia
Am trimis email ... Vezi ca firul acela impletit nu e ptr. stiuca .... daca in zona sunt exemplare mari , atunci schimba cu altceva ... ca vine unul de 4-5 kg si te lasa cu buza umflata ,si pacat si de el ca ramane cu piercing ul in gura .
Nu stiu ce capturi de somni ai avut pana acum ,dar ai grija ca are o forta impresionanta si in apa e la el acasa ... poate te obosesti mai repede decat el :wink: ... Daca ai posibilitate scoate cu mana apucand de falca inferioara ... ptr. a proteja mana ia o manusa sau infasoara mana cu o bucata de carpa ,altfel te poti rani foarte usor .
Nu stiu prin ce ape dai la somn ,dar ar fi bine sa le dai drumul dupa o poza doua ,sa mai creasca si ei .
Distractie placuta .

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 28 Mai 2010, 09:15

am prins 2 somni in viata mea...unu de vre-o 2,5kg dadeam la caras la rama si unu de 1,5kg la rotativa dadeam la avat pe dunare asa ca experienta mea cu somnii se apropie de 0, cat despre tras in apa....mai greu, am 105 kg, 1,84 nu sunt o prada asa usoara :) Balta are peste mare asta este sigur.....cat despre stiuca.....imi vine greu sa cred ca poate reteza firul ala impletit.....oricum montura a fost cumparata asa...nu am cum sa schimb firul.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Mai 2010, 10:57

crysst scrie:am prins 2 somni in viata mea...unu de vre-o 2,5kg dadeam la caras la rama si unu de 1,5kg la rotativa dadeam la avat pe dunare asa ca experienta mea cu somnii se apropie de 0, cat despre tras in apa....mai greu, am 105 kg, 1,84 nu sunt o prada asa usoara :) Balta are peste mare asta este sigur.....cat despre stiuca.....imi vine greu sa cred ca poate reteza firul ala impletit.....oricum montura a fost cumparata asa...nu am cum sa schimb firul.
Montura are o agrafa cu vartej protejata de un tub termocontractabila in partea de sus unde e agatat carligul simplu si cel triplu ( daca pestisorul momeala e mai mic ,poti sa fixezi carligul fix de cel triplu cu un fir subtire si astfel pestisorul e prins intre cele 2 carlige ,iar mustaciosul n-are scapare , ...daca tragi pe carlig dupa pestisor o bucata de cauciuc sau o burete de 1x1 cm n-o sa iasa momeala din carlig in veci :wink: pe burete poti sa pui si atractant daca vrei ) ,daca desfaci sau tai firul de la ochi ,poti pune alt fir cu miez ,sau un kevlar de calitate ,dar numai in cazul in care sunt stiuci capitale in zona respectiva

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 28 Mai 2010, 11:28

multe informatii folositoare, multumesc mult!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 28 Mai 2010, 12:09

crysst scrie:multe informatii folositoare, multumesc mult!
Da-ne de veste daca au fost de folos :wink: !

Scrie răspuns