pescuitul stationar al stiucii, cu pestisor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

pescuitul stationar al stiucii, cu pestisor

Mesaj de piticu » 28 Sep 2004, 15:17

unul dintre cele mai spectaculoase prin evolutie lenta si surprize, un loc ales bine aduce mai multe capturi (chiar si mai mari) decit pescuitul din barca. Miine voi da detalii.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

CE SI CUM 3 FACUT:

Mesaj de piticu » 29 Sep 2004, 11:49

CE AM A INTRODUCE:
Pentru cei care simt nevoia unei zile mai relaxate, fara linguriri non stop si episoade luuuungi de vaslit (in special intr-o zi vintoasa) sau poate o zi in care puteti sta cu prietenii mai nepescari si savura o bere, un vin si un gratar, acest stil este nepretentios, accesibil tuturor, incepatori sau cu state vechi de serviciu, respectind citeva detalii va veti asigura o zi placuta si capturi deosebite chiar intr-o zi ce nu promitea nimic bun.

DE CE AM NEVOIE:
Aveti nevoie de carasei (am observat ca sunt cei mai rezistenti - cumparati de la Obor (in perioada rece cererea este mai mare, in rest nu prea am vazut) sau dedicati citeva ore unei balti de carasel (Lacul de Argint, Branesti 1, mai ziceti si voi?) - o schimbare poate fi placuta - redescoperirea unditei e amuzanta - caraseii ideali sunt cei mai micuti - 5-8cm - unii mai mari de atit pot conduce la pierderea unor posibile capturi mai mici) - e important daca incinta de pastrare poate fi aerata (manual sau automat) cu cit sunt mai vioi, cu atit sunt mobili mai mult timp, deci atractivi pentru stuka ;).
PE O BALTA UNDE CARASUL ESTE FOARTE RAR (EXISTAU, INAINTE DE 1970) CARASELUL UTILIZAT CA MOMEALA FACE RAVAGII...

Ati putea crede ca stiti totul de aici incolo (sunt sigur ca multi dintre dvs. chiar stiu mai multe!) sunt insa niste detalii pe care vreau sa le amintesc intrucit s-au dovedit, cu trecerea timpului, a fi foarte importante.

CE FOLOSESC:
forfac-ul: 0.90 - 1.20m, in functie de conformatia vegetatiei de pe fundul baltii, personal le prefer pe ultimele, lestate cu plumb, nu foarte mare plumbul, depinde de distanta pina la locul in care doriti sa plasati montura SI MAI ALES DE DIMENSIUNEA MOMELII - n-ati vrea sa plece momeala tragind plumbu pa fund; grosimea firului: am folosit 0.25 - 0.35 fara a observa diferente; la 10cm de capatul superior al forfacului se monteaza struna cu virtej si ancora, preferabil flexibila si cu ancora bine ascutita si marisoara.

SA STEIE PA BRADIS:
inainte de aruncare, pe linie se monteaza la 30-40 cm de forfac o pluta bruta mare de porumb (15-20cm, groasa) cu inel de cauciuc. rolul acesteia este ca dupa aruncare forfacul sa stea vertical in apa, momeala evoluind deasupra bradisului, intre ape. (sub felinar adica)

O MIE DE BORDEE, O MIE DE OBICEE
prinderea momelii in ancora se poate realiza in mai multe variante, personal prefer prinderea dorsala, experimental as incerca o prindere pe struna linga ancora cu fir textil, unul prin gura si opercul, celalalt intre coada si corp. asa cred ca nu moare imediat, nici nu i se rupe carnea la o aruncare mai lungutza. din pacate de cite ori mi-am propus, m-am grabit sa le vad in apa si n-am mai experimentat.

ATENTIE LA ARUNCARE! merita sa investinti travaliu in gasirea unui loc de plasare care sa va faca cu ochiul, mai greu accesibil, dar acesta trebuie sa va permita si o recuperare sigura a capturii! (adica degeaba dupa un colt de stuf e un loc in care miroase a stuka, cind o fi de tras afara...)

Dupa o aruncare semireusita lasati montura in locul in care a cazut (recuperarea pentru relansare poate distruge caraselul) iar dusmanul binelui este "si mai binele". lasati fir pentru stabilizarea vericala a forfacului, dupa care, cu pick-up-ul inca, coborit purtati lanseta la locul in care doriti sa ramina, pe mal, linga dvs. am avut muscaturi si in apa de 1m si ceva, la 6m de mal.

CUM O PUN?
fixarea in pozitie a lansetei este poate cea mai importanta, fiind una dintre caracteristicile acestui stil. aceasta trebuie asezata aproape la 60 de grade fata de sol, folosind doua suporturi normale, lanseta sprijinindu-se pe cotor; indicatorul (bambina) se prinde intre doua inele superioare consecutive. se derulaza firul de pe mulineta pina cind bambina ajunge la aproape 20cm de sol. in acest fel se formeaza o rezerva de fir de manevra aproximativ 2-2.5m, din care victima va putea folosi in voie.

Eu folosesc 4 pina la 6 lansete, uneori le lansez din apa, evit zona noroioasa de pe mal si le "trag" pe iarba linga mine, la 3-4m distanta una de alta. Ati putea crede ca expunerea la vint a unei lungimi de fir atit de mari va crea multe probleme. Am dat in zile foarte vintoase si in realitate aceste probleme nu sunt mari, semnatura de muscatura si de joaca a stiucii fiind inconfundabila.

CE IMI PLACE:
Avind lansetele in fata ochilor de pe scaun ma pot relaxa in voie. aici oftez si mai deschid o bere...
frumusetea este ca din momentul atacului si pina la inceperea drillului pot trece intre 4 pina la 8 minute (am tot timpu sa termin berea, sa ma ridic, sa ma intind sa casc, sa ma gudur, sa plescai, sa ma duc linga ea, nu mai fumez he he he)

CE SE INTIMPLA?
stiuca ataca, cam din toate partile, nu numai dinspre cap, dupa care se misca incolo incoace, ba pleaca cu el, ba se intoarce... uneori ii da drumul, dar in 80% dintre cazuri se intoarce in mai putin de 10minute. (probabil a simtit ceva prima data da' nu rezista pestelui deja foarte ranit deja)

RABDARE!
pescarul chinuit de educatia de crapar casca ochii se grabeste, da sa intepe si pierde mama stiucii de fiecare data... de aceea trebuie rabdare, chiar daca am vrea s-o tragem imediat. de obicei eu o las sa mearga sus-jos, ii mai dau fir de pe mulineta, cind cred ca a plecat cu ea rapid - nu uitati , nu face asta imediat, intep si gata, incepe... dureaza pe ceas minute intregi! chiar si asa am avut cazuri cind a plecat s-a intors, iar a plecat, cind credeam ca a facut caraselu varza si oricum 3 sa-l schimb, a venit iar, am intepat si am tras pe mal caraselul cu dungi rosii pe el (de la dintzii lu madam) si era inca viu.

OBSERVATII:
nu intotdeauna "joaca" stiucii cu carasul da informatii despre marimea ei, mai degraba manevrele lente cu opriri si reveniri as zice ca au fost caracteristicile unor exemplare frumoase, cu toate acestea am avut stiuci mari care au plecat cu firu si au zgiltziit ca mirlitzele.

oricit ar bate vintu si oricit ar fi de sanatos caraselul, atacul stiucii e inconfundabil;

hmmm, 6 lansete is prea multe, miroase a lacomie, 4 e numarul ideal.
dupa montarea lor poa sa inceapa si gratarul.

in speranta ca v-am readus in atentie un stil iubit mie, mai ales ca uite cum vine octombrie si se pare ca o sa avem si toamna lunga cum ne place,
cu stima,
piticu

ASTEPT CU NERABDARE COMENTARIILE DVS.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 29 Sep 2004, 12:30

Cu toate ca practic acest tip de pescuit din ce in ce mai putin, tocmai din cauza ca e prea static pentru mine, sunt cazuri, rare, in care sunt obligat sa-l practic. De exemplu cind ma duc pe balta pe care o inchiriez si care nu are decit un hectar, deci ma satur repede sa pescuiesc la vobler in jurul ei. Mai bine facem un gratar cu prietenii, mai ales ca nu departe este un izvor gheata numai bun de tinut berea si vinul.
Pe vremuri practicam si eu ca si piticul, adica in momentul cind tragea stiuca aprindeam o tigare, o fumam, (acum nici eu nu mai fumez) si abia dupa aia intepam. Rezultatul era urmatorul : nu pierdeam nici o data vreun peste insa nici drill nu era. Cum stiuca a inghitit pestisorul pina in stomac este sistematic condamnata. De cele mai multe ori cind o aduci vine mai intii stomacul de care e agtata stiuca, aproape moarta.
Chiar daca vrei sa pastrezi pestele, nu ai placerea drill-ului, si cind cazi pe un peste care nu are talia legala tot mort este.
Exista insa montaje care permit inteparea imediata :

http://www.carnavenir.com/articles/ferrage_touche.htm

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

aaaaaa pai nu stateam doo zile...

Mesaj de piticu » 29 Sep 2004, 12:41

hmmm, pai cum nu pleca de acolo? cind pleaca hotarit gata, o intepam. nu mi s-a intimplat niciodata s-o eviscerez asa cum descrie domnu' tudor... adica nu stau chiar pina plec de pe balta... brrrr. iar drillurile au fost intotdeauna placute, n-am adus vreo lesinatura...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 29 Sep 2004, 12:56

Incearca o data montajul de mai sus si o sa vezi ca stiuca o sa fie intepata numai in gura, deci si drill-ul este mai placut.
Eu pe mica balta pe care pescuiesc cu pestisor nu retin stiucile, si nici ceilalti pesti. Este asa de mica incit s-ar saraci foarte repede. Folosesc deci montaje care-mi permit sa dau drumul pestilor fara sa le pun viata in pericol.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

montaj mai sportiv

Mesaj de piticu » 29 Sep 2004, 13:09

ei, m-ai convins atunci. o sa incerc montura asta cu ac in buza si ancora in lateral... daca as lega poate ancora prin infasurare de ata, fara s-o infig? adica s-o trag in spatele dorsalei? hmmm ar fi mai bine chiar.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 25 Noi 2004, 13:03

Daca pescuiesti pe canale inguste, nu prea poti sa o lasi 4-8 min ca poti sa nu o mai scoti din ierburi. Asa ca mai mult de 5-10 secunde eu nu le las. E adevarat ca am scapat una mai mare pt. ca i-am dat prea repede, dar era chiar cand strangeam sculele si dintr-un reflex prea rapid am intepat repede. I-am dat aer si apoi s-a zbatut tare si a cazut din tripla. :D

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 25 Noi 2004, 13:12

pai pe canale chiar vezi cind pleaca cu el. daca pleaca o intzepi. si ai dreptate, 8 minute e chiar prea mult, s-ar putea intimpla ce a zis tudor mai sus.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Noi 2004, 13:15

piticule nu vrei sa dezvolti tu mesajul de mai sus intr-un aticol, sa-l punem pe site ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Noi 2004, 14:03

Bai tata, cum dezvolti nitel un subiect hop te pune Dan la treaba ! :wink:

Scrie răspuns