pescuitul stationar al stiucii, cu pestisor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 22 Dec 2005, 01:42

Doine de jale am cantat si eu cu geanta plina de voblere si oscilante pana am am pricepit ca sunt zile cand prinzi la artificiale doar daca lovesti dintoasa in cap cu ele si lesina sau more de la impact :D
Totusi sa nu se inteleaga ca sunt fan stationar dar cred ca majoritatea am patit-o cand pe toata balta/raul la stationar se prindea si la scurta la mana pauza :P

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 22 Dec 2005, 02:03

SoSoo scrie:Doine de jale am cantat si eu cu geanta plina de voblere si oscilante pana am am pricepit ca sunt zile cand prinzi la artificiale doar daca lovesti dintoasa in cap cu ele si lesina sau more de la impact :D
Totusi sa nu se inteleaga ca sunt fan stationar dar cred ca majoritatea am patit-o cand pe toata balta/raul la stationar se prindea si la scurta la mana pauza :P
Mai , nu vreau sa ma dau profesor, mai am muulta cale de batut, dar raman la convingerea ca spinn bate stationarul.Si anul asta am avut cateva partide cand asa a fost.
E drept , au mai si prins si ei si noi nu, dar asta pentru ca ocupasera locurile , iar noi cum suntem baieti finuti nu ca ei nu am dat printre fixele lor.Mai sunt cazuri cand nu poti sa faci o prezentare corecta a nalucii si plantatul unui pestisor rezolva problema ....
Doar ca la stationar nu prea ai ce sa inveti: faci montura , pui pestisorul arunci 4-10 bete si stai cu ochii pe ele.Mai schimbi adancimea, locul, mai pui pestisorul inaintea plumbului, mai aprinzi o tigare....si cam asta e tot, nu poti decat sa dai vina pe vreme de ce nu prinzi sau ma rog ca ti-a urat vecinul BAFTA in gand samd.

La spinn, ai de invatat mult, cum scria foarte frumos aici pe forum cineva, se trece prin cateva etape...dar odata ce incepi sa prinzi te gandesti sa-ti vinzi sculele de stationar si sa-ti altceva de banii aia.

Parerea mea.
:)
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 26 Dec 2005, 14:30

Eu sa fiu sincer prefer spinnul dar de multe ori cand ma duc la peste am norocul sa vina si nevasta-mea cu mine si pe ea o plasez la stationar si eu plec prin zona cu plasticele si tablele mele.
As lasa-o si pe ea sa spinnuiasca dar cand pierde cate o naluca buna plange sulfletul meu si asa ea la stationar eu pe teren impac si capra si varza :wink: Mai sunt zile cand ploua, sau pur si simplu vreau sa stau cu un prieten sa vorbim pe mal,sau sa ne jucam la pasnic si pun si cate un fix la tanti dintoasa cred ca fiecare spinner mai face exceptii si daca nu recunoaste. :oops:

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Mesaj de keymaker » 27 Dec 2005, 13:27

Toata lumea incepe cu stationarul....cred dar urmatoarea etapa e spinningul.E misto sa "stai sub copac cu gura deschisa si sa astepti sa cada o para"dar mai bine e s-o hartuiesti s-o scoti din cotlonul ei sa-i pui reflectorul in ochi si s-o convingi sa muste.E.........altceva.La fel,sotia mea sta la stationar dar da si la linguri prin zona iar eu.........vin dupa 2 ore de blincherit si ne spunem pererile.Apoi facem schimb

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 09 Ian 2006, 22:15

bai! ia, gata! bagatz la spin, statzionaru' e pentru moshotei si pentru handicapati neuromotor. imi permit afirmatia intrucit io am dexchis discutia. n-o inchid (hehehe) shi v-ashtept cu argumente (sau fara, mi-e totuna) 'ai v-am ppat. :D
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 12 Ian 2006, 16:12

Adi, sa-nteleg ca nu ti-a placut cum a luat Cristi stiuca aia de 4kile la Family Day?

Zi asa, moshulet si handicapat neorumotor, ai?
TE VA COSTAAAAAA!

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 12 Ian 2006, 17:14

ei, las-o pe aia, la viermush si la ac... super bravo Cristi... dar... intimplare nene. nu mai vedem asa ceva in viatza asta. da' ce? da cineva dintre P4E la stiuca la stationar? Nu!

daca ma va costa in bere, primesc! :lol:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 13 Ian 2006, 11:13

imi cer scuze ca ma bag offtopic
piticule ti-am dat PM si nu mi-ai raspuns

TudoranPaul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iul 2009, 19:05

Mesaj de TudoranPaul » 20 Iul 2009, 18:29

la Oblet trage chiar frumos adica pe dunare cel putin nu ai stare 8) nu trec mai mult de 2 min si iar mai prinzi o stiuca :)

Scrie răspuns