pescuitul stationar al stiucii, cu pestisor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 15 Noi 2005, 17:05

uite, asta mi se pare deja prea urit.
bine ca m-am lasat de stationar.
:cry:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 22 Noi 2005, 10:42

Dati la buchet de pui e somn! Daca pui 3-4 somotei de 5 cm in carlig trage bibanul ca disperatul.
Iei o undita cu pluta, pui o rama groasa in carlig si prinzi, stiuculitze, somotei si strapazani. II pui in carlig si prinzi bibani :?
Ce s-a intamplat fratilor s-au terminat babustile, obletii si carasii???
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 22 Noi 2005, 11:43

Dati la buchet de pui e somn! Daca pui 3-4 somotei de 5 cm in carlig trage bibanul ca disperatul.
Iei o undita cu pluta, pui o rama groasa in carlig si prinzi, stiuculitze, somotei si strapazani. II pui in carlig si prinzi bibani :?
Ce s-a intamplat fratilor s-au terminat babustile, obletii si carasii???
Conform legislatiei privind dimensiunea minima a pestilor ce pot fi retinuti, nici obletii mai mici de 10 cm nu pot fi retinuti!

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 22 Noi 2005, 12:06

Presupun ca aici ai postat de dragul contrazicerii!!
Exista "Game xxx" si "Bait xxx"!!!
Unii sunt facuti de mama natura sa fie mancati de altii!
Avand in vedere dezechilibrele majore care exista in apele noastre mai ales in ceea ce priveste pestii rapitori cansider ca e pacat sa ii folosim ca momeala!!!
Ps: Obletii peste 10 cm sunt excelenti ca momeala!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 23 Noi 2005, 15:04

Deci, metoda care am aplicat-o sambata cand am prins 2 buc - 1.500 respectiv 1.400 kg a fost simpla. La grund. Fara forfac, decat 2 strune legate la 30 cm respectiv 60 cm de plumb - pe firul principal. Pestele prins la 1/3 de coada cu ac simplu. Firul intins si lanseta la 60-70 grade fata de sol. Cum a miscat varful lansetei cum hat - intepatura. Drillos de drillos cu lumanare la prima, iar a doua cu zvacniri puternice stanga-dreapta. Dar, am aplicat metoda din Operatiunea Monstrul: "Nu unde vrei tu, ci unde vreau eu"
A fost super. :D

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 26 Noi 2005, 15:38

Alooo nea Poetu !
hai baga si tu o poezie ceva cu stiuci ... nu mai ai inspiratie ?
ceva de genul : io la undita priveam , stiuca o asteptam... etc
vrem sa compunem o melodie si ne lipsesc versurile

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 28 Noi 2005, 14:09

Adica vrei sa spui ca EU la undita priveam, stiuca o asteptam, noroc ca nu adormeam, ca atunci la ... Adelin visam ? Bai nea Calone nu ma provoca, ca mi-am zis sa gat cu poeziile. Ma strofoc io si la spinning, dar... daca nu am un profesor langa mine e mai greu ma. Culmea si insist si tot la viu vine nene. Adica io vreau sa renunt la viu si astia nu ma lasa. :D :wink:
Uite, iar am luat salauti la viu. La un moment dat nu stiam ce sa mai fac, caci la artificiala nene, nimic. Ma pun si mulinez ca prostu cu peste viu. Ce crezi ?
Hat, salautu. Na, ca ceva tot o iesit. :oops: :wink:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 28 Noi 2005, 15:03

Mai Ovidiu, pacat ca nu esti din Arad ca, pe cuvant te luam cu mine si in cativa ani carligu' de aur era al tau... :lol:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 29 Noi 2005, 09:49

Io ma multumesc si cu ala de argint mai Adeline, dar asa fara profesor e grele ma, e grele. E ca si cum as invata Lb.engleza fara profesor. Io o iau asa incetisor: anul acesta mi-am luat scula, la anul ma perfectionez si peste doi ani incep sa prind peste. :wink: :D

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 01 Dec 2005, 00:22

ovidius scrie:Io ma multumesc si cu ala de argint mai Adeline, dar asa fara profesor e grele ma, e grele. E ca si cum as invata Lb.engleza fara profesor. Io o iau asa incetisor: anul acesta mi-am luat scula, la anul ma perfectionez si peste doi ani incep sa prind peste. :wink: :D


Esti in grafic, daaa.... ceva-mi spune ca nu prea te straduiesti... ca ai ajuns asa la o anumita suficienta cu ficsele tale...
Dar las,... asta pana nu ti-o iei cand o sa vezi cum unu scoate de langa tine cateva bucati dupa ce tu o zi intreaga ai facut umbra ficselor degeaba.....sa vezi ce doine de jale o sa canti...

:wink:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns