pescuitul stationar al stiucii, cu pestisor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 31 Ian 2005, 14:50

SSSSSSSSSttttttttt......... :wink: aici se spun povesti pescaresti, la viu.
Continua Adeline, nu te lua dupa altii. :D :wink:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 31 Ian 2005, 15:55

...pacat de stiuculita aia care chiar nu merita asa ceva.Sfatul meu e ca daca dati la stiuca la fix, sunt o gramada de specii care pot fi sacrificate in carlig, nu e nevoie sa punem stiuculite. :cry:

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 31 Ian 2005, 16:01

pai cum adeline, nu era draga nici o alta specie p-acolo?
o-mbiai la canibalism direct, asa?
un caras facea ravagii. mai ales daca era luat din alta balta (sa para asa ca ratacit in gara, ar fi fost magnet pentru stuka)

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 31 Ian 2005, 16:06

Nu era Draga Piticule, nu era. Ce nu intelegi. :D :wink:

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 31 Ian 2005, 16:16

nu se exista asa ceva draga ovi...
asa ceva este posibil doar in baltile rezultate din inundatii mari, fara comunicare, in care in timp stiuca maninca tot pina nu mai ramine decit ea singurica. in astfel de "raiuri" putini avem noroc sa dam macar odata in viata... :cry:
si atuncea, nici nu mai e nevoie de pestisori, cea mai banala lingura aducind captura la fiecare lansare.
asta sa fie cazu' adeline?
nu crez.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 31 Ian 2005, 16:48

Ba puteam sa dau si cu altceva, pai eu ce va spun, dar ziua, dand non-stop din barca la artificiale, cine sa mai prinda altceva, iar teoria cum ca "cea mai buna momeala vie e tot o stiuca" a fost o scuza buna ca sa nu ma mai murdaresc cu nada, viemi,etc pt a prinde altceva. Acum chiar imi pare rau...poate daca rezultatul ar fi fost altul :roll: acum eram paun, dar raman la concluzia ca nu merita.

Avatar utilizator
adyy_002
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 01 Iun 2004, 10:03
Localitate: bucuresti

Mesaj de adyy_002 » 30 Mar 2005, 13:22

Haha eu am luat stuca doar la rotativa si e ma captivant sa o urmaresti decat sa astepti sa vina ea la pestisor :twisted:

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 30 Mar 2005, 14:19

ha ha chiar e mai captivant, sa stii!
da' cum o urmareai? cu sonaru'? :lol:

ai dreptate, e frumos la spinning dar si stationarul e un stil.
mai batrinesc, asa, recunosc.

presupunind totusi ca te afli intr-o locatie unde mai ai si alte activitati de facut (lemne, bere, gratar, cort, vin, alea - alea) se mai permite, desi toata lumea este de acord, este incomparabil mai putin spectaculos decit spinning-ul.
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 30 Mar 2005, 14:22

Acum 2 ani in Delta pe o recuperare cu o marla de juma' de kil a atacat una de 5,4 kg. A fost adusa in barca. Ca o recomandare cand mergi cu barca intr-un loc despre care nu ai informatii recente nu strica deloc sa ai si o montura la viu.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 30 Mar 2005, 15:02

de exemplu intr-o japsa cu multa vegetatie unde crezi ca exista stuka eu as zice ca ar merita sa plantezi o montura in unicul ochi de apa de-p-acolo.

spatiul prea mic nu ar permite o evolutie suficient de lunga a vreunei momeli artificiale de adincime, asa ca...

ori faci asa, ori pleci mai departe.
sau dai cu poppere
sau iti pierzi vreo 3 voblere.
sau cazi in apa...

asta-mi place mie la pescuitul asta. niciodata nu stii pentru ce te duci acolo cu adevarat (frumusetea vine si din faptul ca tu crezi ca stii de ce te duci) :lol:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Scrie răspuns