Pescuitul somnului(momeli) si cand incepe sa traga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Pescuitul somnului(momeli) si cand incepe sa traga

Mesaj de Razvanel » 05 Mai 2005, 10:38

cand incepe somnul sa traga si ce mopmeli trebuiesc folosite pt perioada respectiva? :D
fir intins________________

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 05 Mai 2005, 13:24

Pescarii batrini spuneau ca somnul incepe sa traga atunci cind "infloreste" plopul (e vorba de ael mic ciucure care arata ca un mic ciorchine).

Evenimentul are loc in prohibitie asa ca nu am prins somn in aceasta perioada. Banuiesc ca trage la aceleasi momeli folosite cam tot anul, adica la rima (rosie, neagra sau si mai bine combinatie pe acelasi cirlig), la pestisor ... si la alte momeli specifice locului unde pescuiesc (eu la Prut as folosi vetrica).

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvanel » 05 Mai 2005, 15:46

am abonament pe tangabesti si nu e prohibitie?
sa incerc la somn?
unde sa dau in larg sau la mal?
fir intins________________

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 05 Mai 2005, 19:51

somnul incepe sa traga cam pe la sfarsitul lui aprilie...daca va referiti la trasaturi sa ia lanseta de pe mal...
anul asta am prins un somn de 11kg la sfarsitul lui martie. e drept ca cu barca si cu sonar...intr-un loc cu adresa (unde stiam sigur ca tine somn)
acum la inceput de mai pe apele care au inceput sa se incalzeasca, somnul trage sigur...in legatura cu intrebarea daca in larg sau in mal...pot sa-ti dau o singura sugestie...pe la tancabesti sunt sau erau acum 2 ani niste buturugi in apa (eu am gasit agataturile in larg). somnul trebuiie cautat in locuri dificile...de regula agataturi, buturugi, stavilare...poduri....stabilopozi....tractoare si alte nebunii mai sunt in apa.
momeli...de la coropisnite la sabioare in montura...pe jig...cum iti imaginezi...dar cel mai important ,sa stii locul! cu precizie!!!
in urma cu 2 ani pescuiam de pe mal la dridu , veneam pe inserat si pescuiam noaptea , ca momeala bucatica de peste cu rama..se prindea salau si somn... dadeam pe un prag lin si sunt sigur ca in acea luna mai a lui 2003 somnii umblau...adica aveam 4 lansete si imi tragea de 4-5 ori in intervale scurte(1 ora). apoi liniste...
oricum perioada mai-iunie sunt cele mai mari sanse sa prinzi somn si pe locuri care altfel nu ar tine somn, pentru simplu fapt ca acum somnul este mult mai activ, fapt ce se poate observa si toamna.

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvanel » 11 Mai 2005, 12:28

ma duc luna asta pe 14 ce momeli sa folosesc?
fir intins________________

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 11 Mai 2005, 13:14

Pestisori sau rime !

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 11 Mai 2005, 13:31

As zice ca merge f. bine la coropisnita si buchet de rame negre.

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvanel » 12 Mai 2005, 13:24

cateva secrete?pls :D
fir intins________________

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Mai 2005, 11:24

Sepie "preparata" (cauta pe forum gasesti reteta), macrou congelat (nu mai mare de 15 cm lungime), ficat de porc sau vita (daca e putin alterat si mai bine). Rime, lipitori, coropisnite, scoica, etc. mai la vara cind se incalzeste apa.

In general momeala pt somn trebuie sa aiba citeva particularitati:
- miros cit mai pronuntat
- sa fie flotabila
- rezistenta in cirlig (mai ales la aruncare)

Un articol bine documentat despre momelile folosite la pescuitul somnului gasesti intr-un numar mai vechi din "Pescuitul in Romania". Eventual contacteaza-l pe autor (Teodor Buliga aka teddy) pe mesageria privata, poate itit trimite articolul pe e-mail (ti-am "pus-o" doctore, scuze :D)

A, sa nu uit, cel mai mare secret pe care pot sa ti-l destainui: balta aia pe care ai abonament se numeste Tancabesti nu Tangabesti!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvanel » 17 Mai 2005, 16:11

ms mereu o incurc
care e adresa de email ca sa cer articolul?
fir intins________________

Scrie răspuns