Pescuitul somnului(momeli) si cand incepe sa traga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de ionescu adrian » 22 Mai 2005, 17:22

am auzit la niste pescari batrani ca somnul incepe sa traga la primul tunet -care de fapt anunta incalzirea vremii
eu anul asta inca nu am reusit sa prind niciunul deoarece Dunarea este umflata tare iar curentul este foarte puternic
cred ca cea mai buna momeala este lipitoarea de pamint

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 23 Mai 2005, 10:33

Interesanta treaba cu Dunarea. In amonte de Portile de Fier nivelul apei e cu vreo 3 m mai jos decit normalul. Si se prinde somn, mai ales la buchet de rime negre.

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de ionescu adrian » 24 Mai 2005, 18:08

multumesc pentru informatie bogdan inseamna ca in curand va incepe somnul sa traga si pe la noi .Deocamdata Dunarea este inca mare la Galati

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 28 Mai 2005, 13:55

@adi ionescu
Somnul merge foarte bine la naluci de talie mare !!
cand : e o perioada cand iese la spalat si umbla intre ape si la suprafata , atunci ar fi un moment de lovituri .
Pe apa tulbure la oscilatii de nivel (nivel crescut - e curios si vine in mal la papa ; nivel scazut - il baga raul in mal automat - si atunci e la papa . La un nivel constant mai mult timp e mai greu de lovit la naluci ca nu mai sta in apropierea malului ci pe curs - adica la cuca macaii si atunci e mai greu de prostit la naluci ) . Atunci poti sa il incerci la fund unde sfaturi nu prea pot sa ti dau ca nu am prea incercat.
alt moment : in locurile de trecere ( sau in spituri ) unde malul e foarte inaintat inspre curent . Acolo somnii vin la trecere in sus curentul fiind mai lesne si e o zona unde se hraneste .
Apoi mai sunt anumite momente sau ore cand el cauta malul ( seara , dupamasa , dimineata ) ... totul e sa umblii , sa insisti , si sa nu ti pierzi rabdarea . Dupa un lung si de cautari si de priviri ale apei , ai sa dobandesti un "simt" al acesteia si atunci vei lovi somni la care poate inca nu ai visat .
Cerceateaza , umbla , observa si apoi o sa ai fir intins lucru care ti doresc si eu .
Numai bine

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de ionescu adrian » 28 Mai 2005, 21:24

salut calone
multunesc pentru informatii eu la somn pescuiesc mai mult din barca si am sa incerc sa pun in practica sfaturile tale pana acum nu am incercat sa prind somn la artificiale dar anul asta sunt hotarat sa sparg gheata
fir intins

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 28 Mai 2005, 21:32

Cei mai mari somni i-am lovit la artificiale . sa vezi senzatie cand iti da animalu in vobler si se mai si arata si atunci incepe drilul , sa il vezi cum pleaca .... Bolanzesti de placere

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de ionescu adrian » 28 Mai 2005, 21:37

unde pescuiesti

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 28 Mai 2005, 21:40

peste tot pe unde e peste . Nu am un loc constant unde merg de obicei .

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Mai 2005, 11:46

Pentru pescuitul somnului, pe fund, cu artificiale foloseste cu incredere voblere "diving" (rezultate bune am obtinut cu Rapala Fat Rap si Down Deep Rattlin' Rap). S-ar putea sa mearga bine si noile Deep Tail Dancer. In general voblere "rattling" cu "bataie "larga", in marimi "normale" (5-7-9 cm)
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns