pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 02 Feb 2006, 18:24

Cucu Ionel,astia cu pripoanele dau cu 300 de carlige si il cred ca a dat sapun turcesc.
Am vazut ca mai dadeau si cu un burete(prin el treceau carligul,iar in carlig puneau momeala obisnuita) muiat in sange(de obicei de vita,ca se pastreaza mai bine).
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 02 Feb 2006, 20:26

Am crezut ca a facut misto de noi cand a vazut masina de Tm.Multumesc,apropo cate carlige ai spus ca au la pripoane?300???Cum dracu le manuiesc sa nu se incurce s-au sa nu se intepe?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Feb 2006, 07:58

Adi_ scrie:eu auzisem mai demult de pescari din cluj care dadeau la somn cu sapun CHEIA, bagat in ciorap de dama. cica avea o putoare urata... sapunul :D
Eu am si dat.. Evident , nu am prins nimic :)
Problema e ca am pus bucatica de sapun in carlig :D

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 03 Feb 2006, 08:27

Si cum functiona? :shock: Venea somnul dupa mirosul de....feromoni? :lol:
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Feb 2006, 08:31

dream_fishing scrie:Si cum functiona? :shock: Venea somnul dupa mirosul de....feromoni? :lol:
Pai nu.. ca nu am folosit si ciorap de dama... Nu prea erau dame la Dunare, pe cine sa dezbrac? :D

bebecomnec
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Dec 2006, 08:47
Contact:

Somn de peste 100 kg

Mesaj de bebecomnec » 27 Apr 2007, 06:19

Stiu ca vi se pare de necrezut, si nici nu este o poveste pescareasca!!!!
Este intrutotul adevarat.
S-a intamplat intr-o zi cand eram la o distractie pe malul raului Prut, o zi linistita, insorita si fara vant, cand deodata apa a inceput sa clocoteasca , si din apa a iesit o imensitate de somn de am ramas muti, atat eu cat si colegul de pescuit. avea aproximativ 30-40 cm inaltime fata de luciul apei, si s-a rulat pe o distanta de 1 m timp de 2-3 secunde. A fost ceva fenomenal cenumai la Discovery mai poti vedea.Era o adevarata balena.
Dupa mine cred ca avea pe putin 100 kg, 3-4 metri lungime si un diametru de cel putin 40-50 cm.
Mai precizez ca dupa spusele altor pescari acest exemplar sta mai tot timpul in acelasi loc, deoarece a mai fost vazut de cateva ori.
Totodata in apropiere la 50 -100 m a mai fost prins in luna ianuarie 2007, un exemplar de 72 Kg.
Deci fratilor acolo cred ca este un loc rezervat monstrilor din aceasta specie.
Sper sa reusesc performanta sa-l capturez si poate revin cu o poza pe forum.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Somn de peste 100 kg

Mesaj de mini_mic » 27 Apr 2007, 15:01

bebecomnec scrie:Stiu ca vi se pare de necrezut, si nici nu este o poveste pescareasca!!!!
Este intrutotul adevarat.
S-a intamplat intr-o zi cand eram la o distractie pe malul raului Prut, o zi linistita, insorita si fara vant, cand deodata apa a inceput sa clocoteasca , si din apa a iesit o imensitate de somn de am ramas muti, atat eu cat si colegul de pescuit. avea aproximativ 30-40 cm inaltime fata de luciul apei, si s-a rulat pe o distanta de 1 m timp de 2-3 secunde. A fost ceva fenomenal cenumai la Discovery mai poti vedea.Era o adevarata balena.
Dupa mine cred ca avea pe putin 100 kg, 3-4 metri lungime si un diametru de cel putin 40-50 cm.
Mai precizez ca dupa spusele altor pescari acest exemplar sta mai tot timpul in acelasi loc, deoarece a mai fost vazut de cateva ori.
Totodata in apropiere la 50 -100 m a mai fost prins in luna ianuarie 2007, un exemplar de 72 Kg.
Deci fratilor acolo cred ca este un loc rezervat monstrilor din aceasta specie.
Sper sa reusesc performanta sa-l capturez si poate revin cu o poza pe forum.
sa ma chemi pe la tine dupa prohibitie ca ti-l prind eu ! :lol: :lol: :lol:
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 27 Apr 2007, 18:23

In zona Aiudului somnul se prinde bine la sapun!Doar ca nu se pune bucata pur si simplu in carlig, ci se "prelucreaza"putin...Dupa ce se face ca o pasta, se pune pe tija carligului lasandu-se liber curbura carligului si mai ales varful...Era pe vremuri celebru acel sapun de barberit - baton...de pe vremea lui ceasca, of course!Acum ...sunt tot felul de arome...dar sapunul de "casa" pare a fi cel mai bun :lol:
Marele dezavantaj al acestei momeli este ca prinde numai "animale"! :lol: Ar mai fi ceva de adaugat:este o momeala de vara , pentru apa calda si mai ales pentru pescuitul de noapte (cand ies "bebelusii").

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 06 Mai 2007, 07:31

lipitoare,coropisnita,rama neagra,ficat de oaie.cu rama alba vad ca sunt unii pe garla acum si iau moace de 3-4 kile.mi-a zis un lipovean ca a vazut niste tiganusi care se urcau in copac si luau pui de cioara si le luau inima si ficatu si-l puneau la pripoane.
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 06 Mai 2007, 13:02

niste tiganusi care se urcau in copac si luau pui de cioara si le luau inima si ficatu
Interesant... :lol:
Fir intins!

Scrie răspuns