pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Andrei Tianu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 13 Oct 2004, 09:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu » 22 Noi 2004, 12:49

confirm ca la magazinul de momeli din ghencea era tiparul 15000/buc.

anghila am reusit sa prind la rama si la ...lopata.La rama am prins-o la lanseta in balta mare de la 23 August (CT), am reusit sa ma si sperii putin de ea (cu toate ca imi plac serpii), dadeam de pe un dig cam la o inaltime de aprox 2 metrii de apa si nu am vazut ce este in carlig decat in momentul cand a iesit din apa si din cauza balansului se napustea spre mine.
La lopata :lol: ... aici e putin mai ciudat...scoteam rame de mare de langa piciorul podului din Mangalia (apa este si dulce si sarata) si m-am trezit pur si simplu cu ea langa piciorul meu ....reactia a fost rapida ...am lovit-o din instinct (m-am kkt pe mine de frica) ... nu stiu cati dintre voi au vazut-o venind dinspre adanc ( are gura plina de dinti, e neagra-gri, mai avea si niste ochi albi ) ...oricum este foarte gustoasa si mai are si icre negre ( asta am auzit-o , nu bag mana in foc pentru zvon)
Si mai am niste faze d-astea ciudate: caras pe dig la mare, rechin tot la lopata (era bolnav, era aproape esuat pe plaja la apa de 0,5m si un vecin i-a curmat suferinta - mi-a parut chiar rau de el )
Si sa nu va prind ca faceti misto de fazele cu lopata... da, este in dotare tot timpul si cel putin acolo (la mare) nu prea aveai cum sa-ti obtii momeala altfel ...

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Noi 2004, 12:59

Lopata era autohtona sau de afara ?
zi-ne si noua tipul de montura folosit pt lopata:) :D :D :D :D :D


just a joke!

Andrei Tianu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 13 Oct 2004, 09:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu » 22 Noi 2004, 13:11

@ dan - imi cer scuze pentru off-topic dar...

Offf, daca m-a mancat....acum ma scarpinati :lol:

Daca insisti hai sa-ti spun montura cu lopata.In primul rand se face rost de o lopata de infanterie ...este perfecta....Sa o adaptam la un pescuit sportiv ca sa nu zica nimeni nimic de rau .. Se desface coada lopetii si se inlatura.Se aplica 2 gauri simetrice una ventral fata si una spate, se anexeaza in aceste 2 gauri 2 triple 9 de preferinta cat mai mari), se lipeste...de preferinta cu superglue o barbeta obtinuta dintr-un bidon de 5l (pentru a pastra proportiile), se leaga totul cu cablu de frana de bicicleta (pe post de struna) se monteaza la un bat de de capacitate cat mai mare (excelent este bratul unui vinci) si pe post de mulineta se foloseste un cabestan. Aceasta montura este folosita cu succes la pescuitul obletilor, sabitei si in special meduze si ace de mare .Contraindicatii : nu este pentru cei care au ratat masa de pranz, cei suferinzi de afectiuni ale articulatilor (are o influenta negativa asupra loc cand joci voblerul obtinut prin metoda de mai sus).Folosire: doar de pe mal cu lanseuri cat mai lungi ...
E mai bine acum Ovidiu :lol: :lol: :lol: :lol: ?

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Noi 2004, 13:17

Cam complicat
pentru detalii te astept la o intalnire de la Hanul lui Manuc alaturi de alti "rechini" sa ne desenezi :D :D :D :D :D

Andrei Tianu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 13 Oct 2004, 09:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu » 22 Noi 2004, 13:18

cand ca vin cu cea mai mare placere

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Noi 2004, 13:28

urmareste topicul "Mare intalnire mare ........"
obisnuim sa ne vedem joia de la 19.30-20.00 la Hanul lui Manuc

te asteptam :D :D :D

rischar_robert
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 08 Ian 2005, 01:38
Localitate: alba iulia
Contact:

Mesaj de rischar_robert » 08 Ian 2005, 01:54

Pestele de care zici tu nu este tipar, eu stiu ca tiparul sta in namol si cel putin la noi numai acolo gasesti, ca si eu am cumparat din piata tipar si mi-a murit dupa 3 zile,ca il tineam intr-o galeata in baie.Iar cand am povestit la alti pescari mi-au zis ca mai este un peste asemanator ce traieste in apele de munte, pai acum nu stiu ce sa zic dar m-ar interesa un documentar despre ei sa vad unde traiesc si cum se inmultesc, dar nu gasit nimic.Apropo de pret in alba sunt cam 20.000-30.000 mii, in functie de marimea lor.

Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 05 Mai 2005, 10:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvanel » 10 Mai 2005, 11:42

cu ce sa dau la somn pe tangabesti?
fir intins________________

gabioltean
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iul 2005, 19:01

Mesaj de gabioltean » 09 Iul 2005, 19:11

Am fost destul de norocos si am prins 2 anghile anul acesta in Montreal, dar din pacate nu prea ma pricep la gatit. Aveti cumva o reteta buna pentru prepararea anghilei? gabi

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 18 Iul 2005, 12:57

La noi in tara exista mai multe specii de pesti care seamana(mai mult sau mai putin) cu tiparul. Dintre acestea as putea enumera: Chiscarul, zvarluga, nisiparnita...
Toate aceste specii sunt bune ca momeala deoarece au pielea foarte tare(nu pot fi furati din carlig ) si rezista un timp indelungat in carlig.
De asemenea procurarea lor nu este foarte simpla. O varianta ar fi sa creati o plasa asemanatoare unui mincioc dar cu rama mult mai dura si cu plasa fina(este nevoie sa fie trasa prin namol) cu care sa se pescuiasca pe canalele de iesire de dupa lacuri(vorbesc de canalele mici fara fund betonat cu latime de max2-3m). Metoda e simpla bagati plasa in apa aproape de maluri si o tarati infipta cam 10 cm in namol pe o distanta de cativa metri, dupa care clatiti namolul si cautati "capturile".
Aceiasi metoda poate fi aplicata si pe baltile statute dar in acest caz e nevoie sa va bagati in apa. Problema ar fi ca mirosul de mal si de balta nu paote fi scos nici cu cel mai bun detergent.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Scrie răspuns