pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 04 Iun 2004, 15:43

Tudor,


tu ar trebui sa stii mai multe despre murena, anghila, daca spuneai ca pescuiesti in zonele de varsare ale fluviilor in mare, acolo ar trebui sa fie chestii din astea.
Am si eu un coleg de serviciu din Bordeaux, mare pescar, se tot lauda cand vine de-acasa ca prinde murene multe in Franta.
Vara trecuta a fost in Africa la pescuit si mi-a adus o poza frumoasa cu o baracuda de vreo 25 Kg (dar la care zicea ca nici n-a simtit drill-ul fiindca dadeau cu scule de pescuit marlin)

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 04 Iun 2004, 17:14

Da Bogdan, anghila e rapitor dar nu se prinde la naluci, la peste viu da.
Cit despre murena n-am vazut decit in acvarii. Eu nu prea ma duc la mare, sau daca ma duc e pentru copii si eu la pescuit tot pe riuri merg. Nu-mi place apa sarata. Am facut o singura data experienta de a-mi pune barca pe mare (am o Porta bote) si era sa fie si ultima experienta de acest gen. Deci stau prost la capitolul pescuit in mare.
Salinitatea in Mediterana si, mai ales, in Atlantic este superioara celei din marea Neagra deci si materialul se distruge mai repede.
Deci colegul tau de la Bordeaux este fara indoiala mult mai calificat ca mine sa vorbeasca despre pescuitul marin.

Tudor

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004, 20:44

Ma fratilor deviati intr-un fel artistic de la subiect! Ce treaba are murena cu anghila cu tiparul si cu..ma rog alti pesti?! Stiu oameni care pescuiesc cu tipar cu montura clasica de pestisor cu plumb culisant( eu nu am folosito niciodata deci ramane doar o chestie informativa..asa ca nu stiu cat de des li se incurca sau nu..ideea e ca prindeau ceva) Cums a coste un tipar 15000?! :shock: Pai se gasesc de vanzare la obor pe comanda si costa intre 5 si 10 euroi unul!! Sunt mai greu de gasit ca somnii de 25 de kile !! Si cum sa fie tiparul iubitor de apa curata si fund nisipos?! Pai asta tocmai ca se gaseste in locuri fara curent, mlastinoase.. nu e avid de oxigen dasta e si atat de rezistent pe deo parte!! Intr-o alta ordine de idei recomandati si voi niste monturi si spuneti niste chichite din pescuitul la somn.. ca sa invatam unii de la altii. Eu spre ex am obs ca atunci cand dai cu coropisnita cel mai bine se pun pe carlig daca le atasezi cu niste chestii dalea siliconice care se folosesc in loc de firul de par de la pescuitul la crap( cele cu un cerculet speciale pt boilies). Cerculetul il treci peste cap si il fixezi intre cap si abdomen. Sta nemaipomenit si rezista si mai mult fara sa stai sa le legi de fiecare data(dureaza f putin operatiunea si refolosesti f mult timp siliconul ala). Ca sa nui rupi clestisorii (cu care se afunda in namol dar care sunt foarte atragatori cand ii misca pt nenea somnu) pui in spatele coropisnitei pe carlig o bucata de spuma sau un technopufii mare pt flotabilitate. Pastea le puteti lasa cateva minute intr-un dip da atractant pt somn. Sper ca am fost util cat de cat...Fir intins!!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 07 Iun 2004, 10:49

Caaron,

Ce sa-i faci..mai viseaza omul si mai deviaza de la subiect, dar in ceea ce priveste tiparul, ceea ce am prins eu pe rauri mici cu apa limpede si fund nisipos e tipar...am vazut pozele lui Ioan si asta e !!
Si daca zici ca-i 5-10 EUR bucata as putea sa-mi deschid o afacere.
In legatura cu coropisnita...eu am observat ca oricum moare repede sub apa, asa ca nu ma mai chinui sa o tin vie 5 minute.

Bogdan

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Iun 2004, 12:20

Tipari in Romania?! Gramada daca stii de unde sa-i cumperi. Pentru cei care bat Delta cel mai bun loc e magazinasul ala mic cu momeli, de la iesirea din Tulcea spre Murighiol.

Am incercat de citeva ori la tipar si n-am prins nici pe departe asa de bine ca la buchet de rima neagra cu "capac" de lipitoare pe cirlige cu tija lunga. Pare-se ca e cea mai "prinzatoare" combinatie in Delta. Pe Dunare in zona Capidava-Topalu cel mai bine merge coropisnita mare pe cirlig "mediu" (2/0 maximum). Dar citind cu ce dau pescarii din alte tarii intentionez anul acesta sa incerc "exotisme" ca sepia mica (au la Metro in pachete de 6 bucati) sau macroul congelat. Va tin la curent cu rezultatele! :D

dudi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2004, 22:00
Localitate: cj-ms

Mesaj de dudi » 17 Iun 2004, 17:56

Daca topicul a inceput ce cele mai bune momeli in functie de sezon, sa va spun care a fost combinatia castigatoare in week-endul trecut(11-13.06). Am incercat cu rame groase, de ploaie(am prins numai bucati mici), cu mate de pui imputite si imbibate in sange(un clean si vreo 2-3 somotei), coropisnita si vierme de salcie.Aceasta din urma combinatie a fost cea prinzatoare(am tras viermele pe fir, iar in carlig 1-2 coropisnite, in functie de marime).Asa am reusit, impreuna cu un coleg, sa prindem in 2 zile bucati de 5, 4, 2 kg.Pt inceputul de sezon, a fost o iesire frumoasa.

dudi

Vizitator

tipari

Mesaj de Vizitator » 22 Noi 2004, 10:18

este adevarat ca tiparul are un ac in varfu capului care daca te intepi patesti ceva ?nu stiu ce exact

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 22 Noi 2004, 11:42

Damu,

Ai grija mare la rima neagra, daca are peste 25 de cm lungime si o scapi din mine, se infasoara fulgerator in jurul gitului si te sugruma!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Noi 2004, 12:20

tiparul nu iti face nimic poti sa-l folosesti linistit Damu

anghila se gaseste in Romania e drept foarte rar se mai prinde prin Dunare din cand in cand

Danr pe olt am prins somn la coropisnita cel mai bine
zona era cea de varsare in dunare

Scrie răspuns