pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 29 Aug 2010, 18:51

La "lista"de momeli a lui "modigliani" as putea sa adaug:coropisnita,tiparul si lipitoarea "de pamint", pe care eu le consider de "top".Se mai poate incerca la:bojoc,splina,cirnat,scoica si multe alte "trufandale"pe care de multe ori "silure"nu le refuza...cele bune..
ps este importanta "zona"in care pescuiti,eu am dat cu mate de macrou in zona EI interioara ..si nu a "facut ,servici....

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 29 Aug 2010, 18:51

La "lista"de momeli a lui "modigliani" as putea sa adaug:coropisnita,tiparul si lipitoarea "de pamint", pe care eu le consider de "top".Se mai poate incerca la:bojoc,splina,cirnat,scoica si multe alte "trufandale"pe care de multe ori "silure"nu le refuza...cele bune..
ps este importanta "zona"in care pescuiti,eu am dat cu mate de macrou in zona EI interioara ..si nu a "facut ,servici....

Lobo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 24 Oct 2010, 21:35

Mesaj de Lobo » 24 Oct 2010, 21:43

Eu de 4 ani locuiesc in spania!
Si o data la 2 luni mergem la pescuit de somn [siluro] pe raul ebro!

Ca momeala folosesc aproape detoate: Ficat de porc alterat..ficat de gaina , intestine de peste...calamar alterat...raci... anghila vie... caras viu....rame....pestisori artificiali cu sonda in interior[au in interior un tub cu o bila metalica iar la capetele lui capacele de inox....si emite acel sunet ciudat in apa cand se misca care starneste curiozitatea somnului....

Cea mai mare captura a fost de 60Kg si a durat aproximativ 2ore sa il scoatem din apa! :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=pEN7OnHP ... re=related

Asta o fost unul dintre primi scosi..... dar cautatzi alte videoclipuri pe acelasi site....asociate cu , cuvintele: zaragoza ebro siluro

Acea zona are foarte mult somn deoarce lumea nu este ca la noi il prinde si ii da drumul in apa cea ce mi se pare f normal....

liviu_br
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 11 Ian 2010, 13:00
Localitate: braila

Mesaj de liviu_br » 11 Noi 2010, 10:52

se mai prinde somn pe dunare pe vremea asta? nu e cam frig pt somn

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 20 Ian 2011, 20:10

liviu_br scrie:se mai prinde somn pe dunare pe vremea asta? nu e cam frig pt somn
daca imi permiti o gulma,cu putin noroc poti si sa il ratezi :D

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 27 Ian 2011, 19:52

liviu_br scrie:se mai prinde somn pe dunare pe vremea asta? nu e cam frig pt somn
io zic ca nu-i prea frig nici la -20....;)

se prid somni si iarna, e drept ca sun tmai greu de localizat si sunt mult mai apatici dar daca-i pui la nas momeala o haleste!

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 27 Ian 2011, 22:46

da daca i sti unde sta....iai pune o la nas,nu zic,dar...sti unde sta el,pe "caldura asta" :D :D :D

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 28 Ian 2011, 10:26

danstiucaru scrie:da daca i sti unde sta....iai pune o la nas,nu zic,dar...sti unde sta el,pe "caldura asta" :D :D :D
asha-i..caldura mare mosher.:))

stiam un gropan doua...dar in ultimul an nu am mai avut rezultate acolo,
ori e periat de greblashi ori s-au mutat somnii la alt hotel ;)

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 28 Ian 2011, 20:05

greblasii????pai din specia asta...credeam ca se gasesc doar la sibiu :D :D :D
am vazut ca sunt cativa care au prins in anotimpul rece dar...nu ma pricep..eu parca dau doar in agataturi si pietre.tare as vrea sa prind si eu unu in ianuarei.sau macar salau.dar eu ori nu stiu ori ...nu stiu :P
singura mea sansa este norocul sau sa merg cu cineva care stie

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 28 Ian 2011, 23:00

danstiucaru scrie:greblasii????pai din specia asta...credeam ca se gasesc doar la sibiu :D :D :D
specia asta e invaziva, patrunde peste tot....sibiul e mic la capitolul greblasi, sa vezi pe mures, din alba pana in granita..la cenad!!
danstiucaru scrie:... am vazut ca sunt cativa care au prins in anotimpul rece dar...nu ma pricep.....singura mea sansa este norocul sau sa merg cu cineva care stie
parerea mea, strict personala e ca iarna pescuitul la somn tine mai mult de noroc decat de stiinta, chiar daca cunosti locuri de iernat, doar cu "rahat in traista" apuci sa ai drilurile mult visate !

Scrie răspuns