pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
stefanpescaru73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2009, 08:51
Localitate: calarasi

Mesaj de stefanpescaru73 » 15 Sep 2009, 16:05

[quote="stefanpescaru73"]DEPIND UNDE DAI LOCURI ,MOMEALA CE O FOLOSESTI ,TEHNICA DE PESCUIT PE DUNARE SI CA MOMEALA RAMA GROASA ,BUCHET ,LIPITORI,COROPISNITE,BROASCA EU UNUL PESCUIESC NUMAI PE DUNARE SI SANT MULTUMIT DE CE IMI OFERA DUNAREA(CAPTURI) DAR AM SI UN AVANTAJ SANT DIN JUD CALARASI SI AM POSIBILITATEA SA MERG LA DUNARE SA AVETI FIRE INTINSE

Te rog sa citesti regulamentul forumului inainte sa mai scrii. Ca sa fiu mai clar : pe net cand scrii cu majuscule inseamna ca tipi. Ori nu e cazul. Si e si mai greu de citit. AI INTELES ?[/quote 1 nu am tipat si nu stiu de ce ti sa pare ca tip iar in al doilea rand daca teai trezit cu fata la perete si ai citit intrerupt iar e treaba ta si bafta la pescuit

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 15 Sep 2009, 18:25

Daca ti-ai pus net ieri,mai intreaba si tu in stanga si in dreapta cu ce se mananca forumul.
Ti-a explicat f.clar moderatorul,ce nu intelegi?

Si in topic, unde mai dai cu rama groasa ca e plin de guvizi!
Doar noaptea poti sa dai si sa te rogi sa nu pice langa un guvide.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

luchi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 25 Feb 2010, 11:23

Mesaj de luchi » 25 Feb 2010, 11:36

de ce nu incercati si cu mate de gaina sau chiar cu broscute sau cu ficat alterat

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 25 Feb 2010, 20:33

Stimati colegi, cea mai super momeala la SOMN, recent descoperita ( 2 - 3 sezoane ) mi se pare SORICELUL DE CASA, tinuti cateva zile, intr-o cutie de tabla, pentru "aromare". Cu delicatesurile astea, armam 1-2 carlige numarul 1/0 - 2/0 cu tija lunga si asteptam pe dom' Silurelu. Eu am avut capturi frumoase asa. Sau succesiune de 2 carlige : 1 cu soricel - 1 cu pestisor / broscuta si plumbul ( 60 -100g ) pe fund ( montura cu plumbul pe fund si pluta de suspend ).

Eu personal, folosesc struna, in cautarea somnului mare, atat la stationar cat si spinning.

FIRE `NTINSE va doresc 8)
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

-

Mesaj de Belenyessy S » 08 Mar 2010, 14:04

Acum am citit cateva pagini, si constat cu mirare cazt de lejer vorbesc unii pescar dspre folosirea tiparului si broastelor ca momeala vie. Tiparul fiind o specie strict protejata respectiv toate speciile de amfibieni sunt tot protejate. Macar tiparul ar trebui "menajat" fiind destul de rar.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 08 Mar 2010, 19:36

luchi scrie:de ce nu incercati si cu mate de gaina sau cu ficat alterat
Pentru ca ...vorba aia ..."Acum am putea incerca la un pestisor dar ...nu cadreaza!" :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 08 Mar 2010, 21:06

banuiesc ca pe asta nu o stiti,ia punetzi voi deasupra momeli o bucata de sapun de casa ptr aroma hehe he he eee :wink: :wink:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 08 Mar 2010, 21:16

edâ„¢ scrie:banuiesc ca pe asta nu o stiti,ia punetzi voi deasupra momeli o bucata de sapun de casa ptr aroma hehe he he eee :wink: :wink:
Sau chiar numai sapunul ,framantat bine ca o pasta si pus pe tija unui carlig serios! Varful carligului liber! Si daca gasiti pe undeva sapun de barberit de pe vremea lui Ceasca chiar ati dat lovitura...
Ce zici ed, o stim? :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 10 Mar 2010, 21:12

Cu teama imi fac si eu publica umila mea parere. Referitor la folosirea sapunului ca momeala in capturarea somnului, consider ca sapunul ,,de casa'' este mai indicat din urmatoarele motive: grasimea animala pe care o contine, in proportie de 60-65% si aromele naturale care se folosesc la fabricarea acestuia. In apa (in special cele curgatoare) grasimea continuta de acest fel de sapun, precum si aroma naturala care o are ( de obicei se foloseste planta de pelin care emana un miros foarte puternic),se disipeaza cu o viteza foarte mare in aval, facand somnul sa vina de la distante nebanuite la aceasta sursa de origine animala. Daca am deranjat sau acest fel de momeala, a mai fost prezentat, cer clementa si mentionez ca ideea mea a vrut sa fie una constructiva. Suport tirul de mitraliere la persoana mea si va asigur ca nu voi mai publica asemenea ineptii (cum poate vor fi catalogate).Cu mult respect si numai bine.
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 10 Mar 2010, 21:29

:shock: Ce naiba ca doar nu esti la tribunal sa te judece cineva :lol: E parerea ta si gata! Nu ai dat cu parul! Plus ca ,dupa umila mea parere :lol: , ai perfecta dreptate! Eu am prins somn la sapun ,utilizat exact cum am descris mai sus . Dar cel mai bine mergea totusi la sapun de barberit ! Made in Epoca de Aur :lol:
Si am mai zis pe aici ...am prins prin '90 un somotel de vreo 5 kg la Gura Ariesului care avea un stomac ...patrat! :shock: :lol: Uimirea a fost si mai mare cand , la autopsie, s-a dovedit ca avea o bucata de sapun de casa in el! Exact o bucata scapata probabil de vreo gospodina in apa in timp ce spala oaresce haine pe la rau... :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns