pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Mai 2004, 15:17

Nu merit atitea laude, nu eu le-am inventat. Doar le-am invatat si eu de la altii. Am si pescuit cu cei de la care le-am invatat asa ca am verificat ca merg. Deci explic si eu altora. Asta-i tot meritul.

Tudor

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Mai 2004, 16:04

m-ati pierdut cu " casanta " asta
ce reprezinta ea si care-i treaba ?

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 28 Mai 2004, 16:10

E suficient. Multi dintre pescarii romani iau secretele cu ei in groapa.
Dane, du-te in amonte pe postarile de pe acest subiect si o sa vezi despre ce-i vorba.
respect,
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Mai 2004, 16:12

pai am fost si nu am inteles treaba cu casantul si radacina
de asta am intrebat

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Mai 2004, 17:06

Stilul asta de pescuit l-am descris deja pe larg acum un an pe pescarclub.ro. Acest site fiind mort trebuie sa o iau de la inceput.
Am invatat asta in Spania cu un ghid, si acum prieten, Claude Valette.
Deci trebuie o lanseta puternica de intre 3m si 3m50. Cind spun puternica inseamna ca te poti lasa in spate cu toata greutatea fara ca ea sa se rupa.
O mulineta si ea facuta tot de uriasi. Chestiile astea puternice se folosesc in Spania pentru ca in fiecare noapte se prind somni intre 2m si 2m30, si nu trebuie sa le lasi timp sa se duca pe sub copaci etc...
Deci pe mulineta se pune fir tresat de 0,60mm. Pe fir este un plumb culisant in forma de maslina (100-200gr) care este blocat de o agrafa cu virtej ca lumea. De agrafa se agata un forfac intre 50 cm si 1m care se temina cu un cirlig 9/0 sau 10/0. De cirlig se agata tiparul, de coada, cam la 5cm de extremitatea ei. Deci el atirna cu capul in jos zbatindu-se tot timpul. Dar cu asta nu s-a terminat.
Daca esti pe lac iti trebuie o geamandura mare agatata de un lest de cel putin 20 kg. Nu trebuie sa miste de loc. Geamandura se plaseaza la o distanta X in fata lansetei.
Dupa asta iei o bobina de fir de nylon intre 0,30 si 0,40mm din care tai vreo 2m. Asta e casantul. Legi o extremitate de agrafa care tine forfacul, si pleci cu barca tinind in mina tiparul atirnat si casantul. Lanseta ramine pe mal plantata cit mai solid cu virful in sus. Singur nu se poate face chestia asta, trebuie minimum doua persoane. Cel care se duce cu barca spre geamandura tine tiparul atirnat si celalt ii da fir dar e atent ca acesta sa fie tot timpul intins. Daca ajunge tiparul sa se agate in fir e un cosmar.
Deci ajuns la geamandura se leaga cealalta extremitate a casantului de ea si tipul de pe mal intinde firul ca lumea. Deci tiparul sta agatat intre 50 cm si 1m sub apa. Cind somnul ataca se inteapa singur, rupe casantul si incepe drilul. Somnul nu are timp sa inghita, este tot timpul intepat in gura deci i se poate da drumul fara probleme. Tiparul se reutilizeaza. Pina la urma ii dau si lui drumul ca multumire.
Daca pescuiesti pe o portiune nu foarte larga si nu ai geamandura nimic nu te impiedica sa legi casantul de un obstacol de pe malul celalalt.

Tudor

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Mai 2004, 11:28

multumesc mult pentru detalii !!

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 30 Mai 2004, 20:21

Eu am vazut ceea ce spune Dl.TUdor pe Olt.Montajele erau plantate cu barca pe gropi iar baliza cu firul casant era pus la distanta de 15-20m de acestea.Montajele acestea sint net superioare celor plumb+cirlig pt ca prezentarea momelii este aproape perfecta.

dudi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2004, 22:00
Localitate: cj-ms

Mesaj de dudi » 31 Mai 2004, 16:32

Cam acelasi stil l-am folosit in vara la somn cu caras in carlig, fara rezultat insa(pribabil nu era locul prea bun), insa am incercat la fel la crap.Adica am pus pe acelasi montaj(la 1 m sub apa) porumb in carlig.Insa nu orice fel, ci porumb inmuiat in feromoni de crap(ultrabite).Surpriza a fost ca, in loc de crap am prins somn, iar la lanseta cu caras nimic.Asa ca, somnul asta mananca cam orice(ce nu te astepti).Oricum probabil mirosul f puternic a avut ceva de spus.Asa m-am gandit ca anul acesta sa inmoi si alte momeli(de somn) in feromoni.Ar putea da rezulltate surprinzatoare.

dudi

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 31 Mai 2004, 16:40

ralitatea este ca ultrabite-ul ala miroase atat de rau incat cred ca e mai potrivit pentru somn decat pentru crap.....
pute ingrozitor

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 01 Iun 2004, 14:38

Metoda mi se pare deosebit de incitanta, stiam (din carti) ca se poate prinde somn utilizind ca momeala tiparul si ... cam atit.
Multumiri domnului Tudor !

Insa, intrebare (pentru cine oare ?), se mai pot gasi tipari in Romania ?

Fir Intins !

Scrie răspuns