Pescuitul la clean si avat

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nucomentez
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iul 2011, 14:21
Localitate: TIMISOARA

Pescuitul la clean si avat

Mesaj de nucomentez » 12 Iul 2011, 14:48

Salut prieteni ... cred ca sunt cel mai nou membru ... dar nu asta conteaza .Eu sunt incepator si ma intrebam daca puteti sa-mi raspundeti al cateva intrebari(P.S. nu prea stiu "limbajul pescaresc " cum sar spune si de acea va rog sa fiti un pic mai rabdatori cu mine va rog):
1.Ce monturi si momeli ar trebui sa folosesc pentru pescuitul la clean /avat?
2.Pescuit la fund sau pluta?
3.Ce lungime ar trebui sa am la lanseta?Conteaza lungimea?
Va astept cu propuneri si sugesti...va reamintesc ca sunt incepator.... puteti sa ma contactati si la id de messenger playandwinsbk (am 14 ani dar pricep destul de repede)

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Iul 2011, 15:31

incearca la spinning si o sa iti placa mai mult ... gasesti informatie arhisuficienta pe forum pentru a incepe ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
nucomentez
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iul 2011, 14:21
Localitate: TIMISOARA

practic spinning ocazional

Mesaj de nucomentez » 12 Iul 2011, 15:35

practic spinning ocazional preoblema este ca cam toate betele mele sun de pescuit stationar .. adica am o lanseta mai subtitre dar nu prea este de spining dupa parerea mea... pentru ca are gramajul 200-300g daca intelegi la ce ma refer .red ca este mai mult de fund si mai am o lanseta okuma cu gramaaj mai mic dar nu se imbina deci nu cred ca este prea buna... n rest am lansete la pluta cu montura simpla si lansete la grund ......

Avatar utilizator
nucomentez
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iul 2011, 14:21
Localitate: TIMISOARA

Pescuitul la spinning costisitor....

Mesaj de nucomentez » 12 Iul 2011, 15:42

Problema este ca pescuitul la spinning este cam costisitor ... trebuie sa recunoastem...
Chiar maine am sa merg la spinning impreuna cu amicul meu pe raul timis.... stiu ca spinning-ul nu da roade intotdeauna (ma refer la pesti) dar se pot prinde si capturi impresionante....

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Iul 2011, 15:45

C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
nucomentez
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iul 2011, 14:21
Localitate: TIMISOARA

da eu sunt

Mesaj de nucomentez » 12 Iul 2011, 16:15

ma cam grabeam si am tinut telefonul invers pentru ca a vrut sai dea drumul cat mai repede cu putinta si pana am scos telefon si eram si ud pe maini .... in fine totusi poti sa ma ajuti cu ceva monturi pentru clean/avat sau si crap? cred ca am deviat putin de la subiect.

Avatar utilizator
nucomentez
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iul 2011, 14:21
Localitate: TIMISOARA

Dami add plss mai vorbim pe messenger:D

Mesaj de nucomentez » 12 Iul 2011, 16:17

dami add plss mai vb pe YM id meu este playandwinsbk

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 12 Iul 2011, 16:27

1 - montura simpla = fir si naluca sau eventual intercalata o agrafa cu vartej intre fir si naluca iar ca momeala poti folosi:
rotative, voblere, cicade
2 - la spinning sau la musca
3 - lungimea conteaza intotdeauna ... depinde daca dai de pe mal sau din barca, daca malul e plin de tufe sau e relativ liber etc. etc.
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de dan_labo » 12 Iul 2011, 16:43

Daca vrei sa incepi un nou stil de pescuit... incearca FEEDER. Mie mi se pare un stil de pescuit activ, placut si da intotdeauna rezultate.
Daca e sa tinem cont de buget... cu aprox. 200 lei iti iei bat, mulineta si 7-8 monturi... asta de inceput.

Daca totusi vrei spinning iti recomand o lanseta foarte buna... adica lanseta mea care e la vanzare:

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... highlight=

Bafta!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 12 Iul 2011, 17:28

Merci fain de invitatia pe messenger dar trebuie sa spun pas din simplul motiv ca nu il folosesc …

Cat despre clean si avat ... in primul rand as incepe prin a iti spune ca din punctul meu de vedere sunt 2 tipuri diferite de pescuit ...

In privinta spinning-ului nu vad ce ar fi de spus in plus fata de ceea ce e scris deja pe forumul asta ... sunt zeci de topicuri cu sute de mesaje despre pescuitul celor 2 specii: tehnici, locuri, artificiale si tot ce ai nevoie vei gasi ...

Alte tehnici de pescuit nu folosesc dar si in cazul asta iti pot zice ca cel putin in privinta cleanului gasesti o gramada de recomandari, de monturi si momeli pe care le poti folosi ... de la cirese la broaste si lacuste, tot ce trebuie sa faci e sa citesti ce s-a scris deja ...

In privinta avatului ... cred ca putina lume incearca sa il pescuiasca cu montura si cred ca si mai putini au sau au avut rezultate constante si notabile in capturarea lui in felul asta ... datorita felului in care se hraneste si vanzeaza devine cam dificila capturarea lui cu montura (care o fi aia) ... poate doar iarna, cand se adunca in gropane ar merge ceva montura de dat la fund cu pestisor viu dar nu am incercat asa ceva deci nu stiu ...

Tot ce iti pot recomanda e sa te duci pe apa, sa pescuiesti (stationar sau spinning) si vei avea de invatat multe acolo ... cu sau fara echipamente scumpe ...

Ia-ti 2 rotative si 2 oscilante care nu costa mare lucru si incearca sa pescuiesti la avat cu echipamentul pe care il ai ... ca sa ai rezultate nu trebuie neaparat nu stiu ce echipament (in cazul avatului) ... ala e mai mult pentru comfort si pentru dorinta de a amplifica putinele momente magice pe care le simti atunci cand te driluiesti cu un peste mai rasarit ...

Numai bine ... si sa urmezi exemplul prietenului tau atunci cand prinzi pesti ... ;)
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns