pescuitul la cascaval

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 11 Iul 2011, 16:28

da si nu . apa era asa de calda parca era supa. l-am tinut in torpedou masinii mele care tine rece destul de bine .... cand l-am pus in carlig se tinea bine, dupa ce l-am scos la verificare era deja de o alta forma si f moale !

eu am bagat cascava de care maninc si eu .... banuiesc ca nu ii trebe la peste ceva special adus de prin tari straine nu ?

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 11 Iul 2011, 16:34

colaps scrie:am incercat si eu cu cascaval. care e smecheria ? cascavalu` meu e ff moale din cazua caldurii ... ce trebuie facut sa stea bine in carlig patratica aia ? cum e si putin curent se duce singura de pe carlig .
O solutie de compromis pe caldura ar fi sa-l farami si sa-l framanti cu branza topita si cu paine . In amestecul respectiv pui paine atat cat sa-ti confere elasticitatea necesara si stabilitatea pe carlig . Insa nu-i de recomandat pe ape foarte repezi ( sau zone repezi , anafoare , etc ) . Odata bulgarele facut poti pune-n carlig cocoloase de diferite dimensiuni . Mreana nu va da inapoi . Aroma de cascaval este pentru aceasta de-a dreptul irezistibila . Si e de retinut faptul ca mreana se hraneste ,, lovind " cu rapiditate , nu molcum , testand si molfaind circumspect cum face crapul . Pana sa se prinda ca nu-i cascaval 100 % ...... poate-i deja-n carlig ! :wink:

Avatar utilizator
dan_labo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 25 Iun 2011, 13:25
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de dan_labo » 11 Iul 2011, 18:15

colaps scrie:da si nu . apa era asa de calda parca era supa. l-am tinut in torpedou masinii mele care tine rece destul de bine .... cand l-am pus in carlig se tinea bine, dupa ce l-am scos la verificare era deja de o alta forma si f moale !

eu am bagat cascava de care maninc si eu .... banuiesc ca nu ii trebe la peste ceva special adus de prin tari straine nu ?
Ii trebuie... cat mai puturos cu putinta (stricat de preferinta). Acel cascaval de care mancam noi nu prea atrage mreana. Pune in nada aditiv sau concentrat de cascaval sau parmezan (un coleg a incercat doar cu concentrat de cascaval de la MarosMix, aprox. 16 lei/kg pe care`l amesteci cu TTX fin... pute rau de tot)... :D + viermi pe carlig. Si vine mreana.

Scrie răspuns