pescuitul la cascaval

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 22 Iun 2011, 19:59

philiphito scrie:cum puneti cascavalul pe carlig?
Eu il infig in carlig. Altii il trag pe pe fir de "par". Vineri/sambata fac un test pe Arges sa vad daca a inceput la cascaval. Voi incerca si la buchet de rame (nu serpesti) precum si la buchet de viermusi, atat cu nada (la feeder) cat si fara (montura simpla cu plumb culisant). Nada este Benzar pentru mreana si scobar + Benzar cascaval ras + pelete pentru pastrav (multa faina de peste si alte alea). Voi pescui cu 2 lansete feeder + alte 4 cu plumb culisant fara momitor, toate cu cate 1 carlig. Nu-i legal, insa eu asa pescuiesc :bere:

P.S. Accept companie din persoane care nu sunt "stresate" de numarul de scule si de pastrarea tuturor mrenelor trecute de 1kg.
Bucuresti

Avatar utilizator
mariusw
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 16 Aug 2010, 20:02
Localitate: oradea/bihor/romania
Contact:

Mesaj de mariusw » 22 Iun 2011, 23:47

la mine aici pe cris se pescuieste cu montura fir de par si cu bucata de cascaval pe timp de noapte la mreana ... capturi frumoase si de cele mai multe ori capitale , mi-am propus si eu sa fac un test vara asta sa vad :) ... incearca pe o apa mai repejoara,mult succes sa ai !

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 23 Iun 2011, 13:00

Mersic!!am intrebat doar cacuriozitate !!eu am mreana la cherem doar 3 sapt pe an !!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 08 Iul 2011, 10:01

Anul trecut mi s-a intamplat mie, ieri unui partener de pescuit
Imagine
Imagine
Bucuresti

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 08 Iul 2011, 10:05

Cand pestele nu trage nici macar la cascaval, se gaseste cine sa bingane clopoteii :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=mpBVUWTVHeo
Bucuresti

IonutNord
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iul 2011, 23:13

salut

Mesaj de IonutNord » 09 Iul 2011, 23:19

feugen ... unde anume pe arges dai dupa mreana ...? am fost anul asta in zona mallului in pitesti si nimic , vobler , lacusta, viermi rama, nu vrea la nimic, asta la clean , mreana n am incerkt o inca..

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut

Mesaj de feugen » 09 Iul 2011, 23:25

IonutNord scrie:feugen ... unde anume pe arges dai dupa mreana ...? am fost anul asta in zona mallului in pitesti si nimic , vobler , lacusta, viermi rama, nu vrea la nimic, asta la clean , mreana n am incerkt o inca..
Eu pescuiesc amonte de Mihailesti si aval de Ograzeni. Mreana inca nu si-a intrat pe "meserie". Dupa vreo saptamana de canicula va incepe asa cum trebuie. In zona in care pescuiesc nu am prins niciodata vreun clean (la artificiala sau stationar) cu toate ca sunt convins ca sunt destui. Imbucurator este faptul ca pe segmentul asta de rau a aparut salaul in numar deloc neglijabil.
Bucuresti

IonutNord
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iul 2011, 23:13

Mesaj de IonutNord » 09 Iul 2011, 23:29

destul de departe ... o sa incerc si eu aici la mine cascavalul ... unde ii dai pe margine de vijoi sau chiar in el ? la plumb culisant as incerca

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 11 Iul 2011, 10:28

am incercat si eu cu cascaval. care e smecheria ? cascavalu` meu e ff moale din cazua caldurii ... ce trebuie facut sa stea bine in carlig patratica aia ? cum e si putin curent se duce singura de pe carlig .

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 11 Iul 2011, 14:46

colaps scrie: care e smecheria ? cascavalu` meu e ff moale din cazua caldurii ... ce trebuie facut sa stea bine in carlig patratica aia ?
smecheria e sa nu-l mai tii la caldura . logic, nu? :oops:

Scrie răspuns