pescuitul la cascaval

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 16 Iun 2011, 17:14

Anul trecut am prins cel putin o mreana punctabila (peste 2kg) la fiecare iesire pe Arges folosind montura de fund cu plumb culisant si cub de cascaval de oaie Delia sau Dalia (nu mai retin cum se numeste), cubuletul fiind de cca 1cm. Intr-una din nopti am prins si un somn punctabil pescuind dupa mreana folosind aceiasi momeala. Alta specie de peste nu am prins cu cascaval, nici la cuburi mai mici.
Bucuresti

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Iun 2011, 21:13

La fund cu cubulet si in plasuta de fasa(biluta cat o aluna sau patratica de 1x1 cm aproximativ), mreana, clean si somotei in apa relativ limpede..... la pluta chiar si scobar si in alte locuri (pe balta)rosioara si caras...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 17 Iun 2011, 06:34

paulpaul25 scrie:Pescuiai pe apa murdara sau curata?Si la fund foloseai momitor sau doar plumb,pentru ca m-am gandit sa incerc si eu doar ca eu de obicei cand pescuiam la fund foloseam nada cu aroma de cascaval si deasta intreb pentru ca nu stiu daca dau la cascaval,e bine sa folosesc acea nada sau sa pun un plumb si sa ma las in voia "naturii"....
Pe apa curata , la plumb simplu. Insa sunt convins ca o nada ajuta foarte bine si ca merge si pe apa piscata (oricum atunci mreana mananca mai bine).
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

lerua
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 15 Sep 2005, 18:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de lerua » 17 Iun 2011, 18:51

Am prins clean la cascaval (la capac :wink: ) pe un lac in apropierea unui restaurant . Era locul de aruncare a resturilor de la masa . Mergea si la salam ! Nu am incercat la gratar de ceafa :lol:

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Iun 2011, 09:41

Pot sa imi dau si eu cu parerea? Am prins foarte multe mrene la cascaval...au fost ani in care vara cand Muresul era curat dadeam numa la cascaval. Nu am prins niciodata pe apa tulbure la cascaval, dar nu exclud si posibilitatea asta. In general pe apa tulbure insist la mreana cu rame de gradina.
Cat despre alte specii de pesti ..... poate cleanul sa mai traga la cascaval, dar deja este loterie.....e ca si cum am vb de rosioara si scobar la spinning.

Cel mai bine sta cascavalul pe triling. plumb, agrafa cu vartej si forfac cu triling. se trage cu croseta in triling si nu pica de acolo veci.

Puteti sa imi sariti in cap acum :lol:

Parca vad deja comentarii...dar de ce trilling, ranesti pestii, braconierule :lol: ...dar promit ca de acum o sa pun si pe voblere carlige ca sa nu ii ranesc :datz:
spinning la scobar

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 18 Iun 2011, 10:49

Parca vad deja comentarii...dar de ce trilling, ranesti pestii, braconierule ...dar promit ca de acum o sa pun si pe voblere carlige ca sa nu ii ranesc
:lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 22 Iun 2011, 11:22

Oare nu vrea mreana la cascaval pe Mures? Zamfi nu ai auzit nimik? Ca de 3 zile la feeder pe Muresh nu am avut nici un tzac. Ii dezastru.....
spinning la scobar

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 22 Iun 2011, 13:29

Pe la noi nu am auzit sa prinda nimeni nimic :cry: Bine cu exceptia unuia de 23 kile alaltaieri(un prieten) ...dar aia e intamplare! Am incercat luni seara vreo doua ceasuri ,la naluci, intr-un repezis care promitea mreana mare , dar nimic. :cry: Acum Muresul e mai murdar decat luni ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 22 Iun 2011, 18:40

cum puneti cascavalul pe carlig?

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 22 Iun 2011, 19:58

eu il tai cubulete si folosesc carlige subtiri gen owner 50922.. de pus simplu, ca si o patratica de mamaliga :) am folosit doar afumat (e singurul la care am avut rezultate- mreana si clean) LaDorna sau Dorna... in fine.. are o eticheta rosie :) cel delaco e un pic mai elastic si sta si mai bine in carlig dar nu am apucat sa-l folosesc suficient demult (doar o partida) ca sa ma pot pronunta asupra -aprecierii- de catre pesti :)
Ultima oară modificat 22 Iun 2011, 20:00 de către Ionut the carp, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns