pescuitul cu broscuta si pestisor la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rhadouku
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Mar 2010, 20:26
Localitate: piatra neamt

Mesaj de rhadouku » 27 Feb 2011, 23:23

ati incercat vreodata la rama de aia verde(la aia de gunoi cam face mofturi)???? se gaseste prin malurile apei de obicei. o ia la fel de hapsan ca si tranjul aratat mai sus in poza ( aici ma refer la aceasta perioada din an, ca in rest sunt multe alte momeli). eu pescuiesc cu un bat de match de 3,9 m. voi ???

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 27 Feb 2011, 23:57

Cucu Ionel scrie:Ba da, dar nu ma laud. :oops: Cred ca prin '90-'92 eram singurul care mergea de nebun pe malul Siretului de la sfarsitul lui Aprilie si pana pe la mijlocul lui Mai, dand la carabus la acest stil. :wink: :lol: Lasam cam 30-40 cm. distanta de la carlig la pluta de cocean "plumbuita" cu un cui, cand vedeam ca dispare carabusul lasam cateva fractiuni de sec., sa vad daca se misca si pluta, apoi intepam. :cooler: Ce vremuri si ce clean era odata pe Siret ... :(

e cam prohibitie in vremea aia cand se da dupa carabus

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 28 Feb 2011, 00:02

rhadouku scrie:ati incercat vreodata la rama de aia verde(la aia de gunoi cam face mofturi)???? se gaseste prin malurile apei de obicei. o ia la fel de hapsan ca si tranjul aratat mai sus in poza ( aici ma refer la aceasta perioada din an, ca in rest sunt multe alte momeli). eu pescuiesc cu un bat de match de 3,9 m. voi ???
In perioada asta il prinzi bine la rama de gunoi si la splina de porc,pe vremuri mai dadeam si la sange inchegat in decembrie cand se taiau mistretii.Eu cei mai mari cleni i-am prins vara la porumb de departe cea mai buna momeala la clean(parere personala) si la pestisor montura cu plumb jos si 2 carlige deasupra cu obleti in ele.

PS.Nu am incercat pe somes la dude am auzit ca e o momeala foarte eficace.

Scrie răspuns