pescuitul cu broscuta si pestisor la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

kyoru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Ian 2011, 10:18
Localitate: Tg Mures
Contact:

Mesaj de kyoru » 16 Ian 2011, 11:08

Fario_nebunu scrie:
alinuu scrie:Sincer, am tot citit raspunsurile si asteptam sa ajung la momentul in care se vorbeste despre broscuta......
Broscutza fermecata...era de fapt printesa apelor transformata de zana cea rea in batracian! :lol: OK, daca nea cleanu vrea sa o guste e pe riscul lui...noi sa fim sanatosi! Da, cleanul mare ataca broscuta, e dovedit. Dar mai bun cred ca e mormolocul, la el iei de orice talie, nu doar mare.
Imi aduc aminte ca la broscuta, "pescuiau" taranii din sat de la bunicii mei, pe crisu alb, undeva intre Brad si Gurahont,cu ancore legate de mono gros si pironite cu ajutorul unei tepuse in pamant peste noapte.
Dar tot acol se practica un fel de "fly fishing" ... adica pe vergi de 3-4 m cu un mono subtire se pune in carlig cate un cosas(tap cum se spune in zona), o mica alica la vreo 30 cm de carlig si din mijlocul apei in locurile ferite unde asteapta miselul io servesti...

mama ce partide aveam acu 15 ani cu prietenii mei veniti la bunici in zona respectiva,nu stiam noi de fly fishing... i se spunea simplu sau poate inspirat... "la plesneala"

Respect!!!
________________________________________________________________________
E greu de crezut că un om spune adevărul când ştii că şi tu ai minţi dacă ai fi în locul lui.

rhadouku
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 17 Mar 2010, 20:26
Localitate: piatra neamt

Mesaj de rhadouku » 05 Feb 2011, 14:02

In zona Piatra Neamt-ului se pescuieste la clean cu o larva gasita in special in zona paraielor pe sub funze putrezite. La noi se cheama popular "tranji" si s-au luat bucati frumoase la asa ceva. cei mai mari la broscuta i-am luat.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Emelt.jpg

webbusiness23
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 26 Feb 2011, 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de webbusiness23 » 27 Feb 2011, 00:00

rhadouku scrie:In zona Piatra Neamt-ului se pescuieste la clean cu o larva gasita in special in zona paraielor pe sub funze putrezite. La noi se cheama popular "tranji" si s-au luat bucati frumoase la asa ceva. cei mai mari la broscuta i-am luat.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Emelt.jpg
Imi aduc si eu a minte de o zi la pescuit pe Topolita (cand eram mic)... nu prea stiam ce inseamna pescuit pe vremea aia.
Pe malul baltii dau de un mos care dadea cu viermi ca cei din poza ta.
M-am rugat de el sa imi dea si mie unu sa pun in carlig si ghici ce: in 5 minute aveam sa prind primul clean din viata mea.

Imi aduc aminte de traista mosului... in care era un clean cam la 1 Kg... si pe care il vedeam ca pe un monstru... un ideal de neatins...
Fir intins!

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 27 Feb 2011, 07:03

cei mai mari i-am luat la visina si carabus(gandac de mai)! Nu-mi place la broscuta!

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 27 Feb 2011, 14:27

Philiphito, nu te mai lauda c-ai prins clean la carabus de Mai ca se interpreteaza c-ai braconat in prohibitie! :lol: I-a incearca cu greieri in iunie si iulie, stilul "pipait", sa vezi ce se poate intampla. :wink: Si totusi, cei mai mari cleni tot la pestisori sau artificiale se prind. :wink: :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 27 Feb 2011, 14:42

Cucu Ionel scrie:Philiphito, nu te mai lauda c-ai prins clean la carabus de Mai ca se interpreteaza c-ai braconat in prohibitie! :lol: I-a incearca cu greieri in iunie si iulie, stilul "pipait", sa vezi ce se poate intampla. :wink: Si totusi, cei mai mari cleni tot la pestisori sau artificiale se prind. :wink: :lol:
tu n-ai dat la carabus niciodata? :roll:
am incercat,cu greieri,doctorasi,carabusi de grau,colorado,cosasi--- de pe vremea cand pipaiam cu pluta din strujan cu doua cuie mici pe capete--ca sa am greutate la lansare!!
prefer sa dau la lipitiare suflecata decat la broasca!!
in rest--visina,dude ,struguri!
nu-mi place sa pescuiesc la broscuta!poate pare hilar dar mi-e mila !am incercat de cateva ori la "semiasteptare"--cred ca mi-e mila de broscute!! :?
sa-i trec pestisorului carligul prin bot nu am retinere!!

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

broscute

Mesaj de stradic » 27 Feb 2011, 15:09

Eu am fobie imi e frica de broaste!!!! :? :shock:
rapala the best vobler in the world

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 27 Feb 2011, 20:11

Ba da, dar nu ma laud. :oops: Cred ca prin '90-'92 eram singurul care mergea de nebun pe malul Siretului de la sfarsitul lui Aprilie si pana pe la mijlocul lui Mai, dand la carabus la acest stil. :wink: :lol: Lasam cam 30-40 cm. distanta de la carlig la pluta de cocean "plumbuita" cu un cui, cand vedeam ca dispare carabusul lasam cateva fractiuni de sec., sa vad daca se misca si pluta, apoi intepam. :cooler: Ce vremuri si ce clean era odata pe Siret ... :(
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 27 Feb 2011, 22:20

In fiecare an la inceput de vara, cand se termina prohibitia, imi pierd cate o noapte pescuind pe Neajlov cu broscuta. De fiecare data am avut rezultate cu clean superb. Am incercat cu artificiale insa rezultatele au fost 0 (zero) si ziua si noaptea, drept este ca pescuitul cu artificiale la clean nu m-a atras, astfel incat nu am investit in lansete adecvate si nici in naluci mici.
Bucuresti

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 27 Feb 2011, 22:51

Broscuta-i o momeala foarte buna pentru clean dar nu numai, merge la fel de bine la somn. Este eficienta mai ales atat timp cat broscuta e vie asa ca nu aruncati si uitati de bete ca la crap :D ... scoateti din cand in cand si lasati animalu` sa respire cateva minute... in felu` asta, daca n-ajunge prin vreun stomac de peste si nu-i intepata decat superficial pe sub piele (ceea ce-i chiar indicat), la sfarsitul partidei se alege doar c-o cicatrice :D.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Scrie răspuns