Pescuit somn pitic.

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Pescuit somn pitic.

Mesaj de ionutz13 » 26 Noi 2011, 22:06

Poate ca multi dintre voi ma vor considera fomist sau braconier, dar vreau sa va intreb daca pescuiti somn pitic.Eu o fac cand am 2 -3 ore libere in week-end.

Avatar utilizator
lucas85
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 20 Dec 2010, 18:31
Localitate: baia-mare

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de lucas85 » 27 Noi 2011, 09:51

ionutz13 scrie:Poate ca multi dintre voi ma vor considera fomist sau braconier, dar vreau sa va intreb daca pescuiti somn pitic.Eu o fac cand am 2 -3 ore libere in week-end.
fomist/braconier, de ce? doar pentru ca pescuiesti somn pitic? nu are nici o legatura faptul ca pescuiesti ci felul in care exerciti acest sport, si nu te judeca nimeni pentru ca alegi aceasta specie,poate unii se bucura ca nu le faci concurenta la speciile vizate de ei :P

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de luci_t » 10 Dec 2011, 16:10

ionutz13 scrie:Poate ca multi dintre voi ma vor considera fomist sau braconier, dar vreau sa va intreb daca pescuiti somn pitic.Eu o fac cand am 2 -3 ore libere in week-end.
si daca ai reusi sa-l pescuiesti pe tot, chiar si icrele, nu cred ca ti-ar spune cineva braconier sau fomist. Din contra pt mine (si nu numai) ai fi un erou, ti-as multumi de fiecare data cand as pescui la stationar :wink: ... "prietenii stiu de ce"

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 11 Dec 2011, 17:00

Daca ai reusi sa-l prinzi pe tot din tara, indiferent de metoda sau anotimp, cred ca ti s-ar ridica o statuie, din partea tuturor pescarilor! :wink: :lol: :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Andrei Spaniol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 08 Dec 2011, 22:10
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Andrei Spaniol » 13 Dec 2011, 15:44

mananca pe vremea asta?? as da si eu un pescuit la rapitor dar nu stiu ce pesti trag iarna si la ce momeala! :D

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 13 Dec 2011, 17:47

Andrei, iarna nu am pescuit niciodata somn pitic dar in restul anului procedez asa:o lanseta indiferent de marca,actiune sau putere,lungime si tot ce tine de o lanseta,o mulineta (cele din obor sunt foarte bune la acest pescuit),un fir oarecare,momeala:tot ce iti trece prin cap,un cleste sau penseta(eu le am pe amandoua),o carpa pt ca sunt alunecosi,monturile le poti face din orice ,,gunoi'' gasit prin trusa.

gabrielfurtos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 31 Iul 2012, 15:23
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de gabrielfurtos » 03 Sep 2012, 11:39

Ai dreptate, Ionutz: orice gunoi e bun pt pescuitul somnului pitic. Nu inteleg ce satisfactie gasesti sa pescuiesti un peste care se prinde la orice si oricum? Dar da, daca reusesti sa-l prinzi pe tot si sa fi si fericit, noi iti multumim :)

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de MatrixVR5 » 03 Sep 2012, 12:11

Somnul pitic (Ameiurus nebulosos)
Această specie a ajuns în Europa în penultimul deceniu al secolului 19, fiind adusă din S.U.A. Prima oară a apărut în Franţa (1881), apoi în Germania (1885), pentru ca azi sa fie prezentă în aproape toate ţările continentului nostru.
În România eset întâlnit mai ales în Mureş, Crişuri, Someş, Timiş şi Bega, dar există multe exemplare şi în crescătoriile de crap din judeţul Bihor (Cefa, Inand, Taimasda).
Somnul pitic seamănă ca formă cu somnul obişnuit, deşi nu este înrudit cu acesta, întrucât face parte din altă familie (Ictaluridae). Atât pe maxilarul inferior, cât şi pe cel superior, peştele are câte 4 mustăţi. Cele de pe maxilarul superior sunt repartizate astfel: două în apropierea colţului gurii, aplecate în jos, celelalte două în apropierea ochilor şi îndreptate în sus, puţin înapoi, ca nişte coarne. Cele 4 mustăţi de pe maxilarul inferior sunt mai scurte şi dispuse într-o singură linie. În spatele înotătoarei dorsale, somnul pitic are o înotătoare adipoasă, la fel ca peştii din familia păstrăvului.
Ţesul muscular puternic din apropierea cozii se observă uşor sub pielea subţire a peştelui, prin proeminenţele ce le alcătuiesc. Lungimea medie a somnului pitic este de 18-25 cm, depăşind rareori 40 cm. Greutatea medie este de 160-200 g; foarte rar (în crescătorii) s-au prins şi exemplare de 1 kg. Somnul pitic preferă apele liniştite, bogate în vegetaţie submersă, cu fundul acoperit cu nisip sau mâl. In râuri, caută cu predilecţie locurile unde apele sunt mai domoale.
Primăvara şi toamna stă în porţiunile mai puţin adânci ale apelor, în timp ce în zilele toride de vară se retrage către zonele unde apa este mai adâncă. Se mişcă puţin în timpul zilei, menţinându-se, mai curând inactiv, în apropierea fundului apei.
Hrana somnului pitic constă din icre, alevini şi pui de peşte, insecte acvatice şi larvele acestora, materii vegetale aflate în descompunere, seminţe de plante, detritus etc. Fiind consumator de icre, somnul pitic este un peşte dăunător atât în apele naturale unde s-a înmulţit, cât şi mai ales în crescătoriile de crap, unde specialiştii recurg la orice metodă pentru a-l elimina.
Atinge maturitatea sexuală de regulă la varsta de 2 ani, mai rar 3 ani. Reproducerea are loc în aprilie-mai, când femelele depun cate 2000-3000 boabe de icre cu diametrul de 3-4 mm.
Somnul pitic se hrăneşte activ începând cu primăvara şi până toamna; odată cu venirea iernii, pătrunde în stratul de mâl de pe fundul apei pentru a “hiberna” pe toată durata anotimpului rece, stând în completă nemişcare.
Carnea sa este gustoasa, fără oase, foarte apreciată.
Pofta Buna ! :D
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de luci_t » 03 Sep 2012, 12:27

vroiam sa-ti scriu ca e gustos. In zona in care locuiesc, in italia, somnul pitic e singura specie de peste de apa dulce pe care italienii o mananca cu placere. Macar daca l-ar prinde pe tot

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de ovi_vl » 20 Ian 2013, 20:21

oare se poate utiliza ca momeala vie? cum ar fi sa prinzi somn,la somn pitic? Cred ca totusi e destul de riscant...daca scapa? eu de exemplu n am vazut somn pitic pe olt.Oricum cred ca e de ajuns ca avem ghibort si guvid. :roll:

Scrie răspuns