pescuit pe Belis

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

pescuit pe Belis

Mesaj de lee lee » 20 Ian 2010, 18:39

de ce intra bibanul la pestisor si nu intra cleanul la pescuitul la pluta sau fund pe lacul Belis?anul trecut am pescuit pe coada lacului de vreo 5-6 ori la pestisori(k broscute nu prea am avut) si foarte putini cleni am luat.sa fie montura de vina,sa fie vorba k bibanul s-a raspandit intr-un ritm alarmant si-s mai putini cleni sau sa fie vorba de momeala?

Pose
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 19 Noi 2006, 14:14

Mesaj de Pose » 20 Ian 2010, 19:06

incearca cu porumb de conserva sa dai la clean, si asa elimini bibanul din start, schimba metodele....bibanu din belis si din orice lac.
daca ma gasesti singur pe o insula pustie.....inseamna ca am plecat la pescuit

Avatar utilizator
negru
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 27 Ian 2008, 16:55
Localitate: cluj
Contact:

Mesaj de negru » 28 Ian 2010, 17:43

sau la visina

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 28 Ian 2010, 17:48

Eu iti propun leelee sa mai deschizi macar 10 topicuri in fiecare dintre rubrici ca sa vorbesti despre lacul Belis si despre faptul ca nu prinzi clean la pestisor.
:shock:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
Rapala Man
veteran
veteran
Mesaje: 662
Membru din: 26 Apr 2009, 19:45
Localitate: Tg Mures

Mesaj de Rapala Man » 28 Ian 2010, 19:10

T.Adrian scrie:Eu iti propun leelee sa mai deschizi macar 10 topicuri in fiecare dintre rubrici ca sa vorbesti despre lacul Belis si despre faptul ca nu prinzi clean la pestisor.
:shock:
:D :D :D :D :wink:
la subiect

Avatar utilizator
Bodea Andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 21 Feb 2010, 13:07
Localitate: Cluj-Napoca-n malu apei

Mesaj de Bodea Andrei » 21 Feb 2010, 15:50

lele poate ca bibanul e prea hamesit si haleste tot inaintea cleanului cand vine vorba de pestisor,poate nu te-ai gandit,oricum sansele sa prinzi clean la pestisor de pe Belis sau Tarnita sunt fff mici.pescuieste si tu cu ce au spus ceilalti de pe forum.
O posibilitate ca sa prinzi clean la pestisor e sa-l folosesti pe post de vobler eu asa am avut ceva rezultate pe Tarnita
Zambetul este a-l 2-lea lucru frumos pe care il face o femeie cu buzele!

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 25 Feb 2010, 20:38

In cautarea cleanului, la stationar, mi se pare eficienta in orice ape (lacuri/rauri/acumulari) montura "SMOTOCEL". 2 carlige numarul 8 cu tija lunga si deasupra fiecarui carlig legate 4-5 bucati de lana rosie (cu lungimea de 3-4 cm) + momeala corespunzatoare perioadei in care pescuit. CELE MAI FRUMOASE REZULTATE, LE-AM AVUT ASA, CAND IN CARLIG FOLOSEAM GANDACUL DE COLORADO, VIESPELE si LACUSTA.

Monturi fine. FIR 0,14 mm - 0,10 mm.
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: pescuit pe Belis

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 10:12

lee lee scrie:de ce intra bibanul la pestisor si nu intra cleanul la pescuitul la pluta sau fund pe lacul Belis?anul trecut am pescuit pe coada lacului de vreo 5-6 ori la pestisori(k broscute nu prea am avut) si foarte putini cleni am luat.sa fie montura de vina,sa fie vorba k bibanul s-a raspandit intr-un ritm alarmant si-s mai putini cleni sau sa fie vorba de momeala?
Salut,
Raspuns simplu; intra biban deoarece e pliiiin de ei...
Fir intins !

Scrie răspuns