Pescuit la somn : Lanseta carbon vs fibra sticla plina .

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Pescuit la somn : Lanseta carbon vs fibra sticla plina .

Mesaj de Bass Assassin » 21 Iul 2011, 12:18

Pescuiesc de cativa ani la Dunare cu niste lansete de fibra plina , 2.4m -2.7m act 100-250g rigide . N-am avut pana acum probleme cu ele , si le-am hartanit prin toate coclaurile , am calcat pe ele noaptea cu masina , le-a scapat pe pietre si in apa si n-au avut nimic .
Singura lor problema este greutatea mare , cele de 2.7m ajung in jur de 900g fara mulineta , cu mulineta ajung la 1.5-1.6 kg .
Atunci cand prinzi un somotei de 2-3kg il simti de parca ar avea 20 si parca scoti un bustean din apa , chestie care devine obositoare .
De ceva vreme stau si ma gandesc daca sa-mi cumpar si niste lansete carbon , n-am pescuit cu asa ceva la somn pana acum si sunt in dubiu

Poate sa-mi spuna cineva care sunt avantajele lansetelor de carbon in fata celor de fibra plina la pescuitul somnului stationar si daca se merita investitia ?

Va multumesc

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 21 Iul 2011, 12:37

La modul cum ai pus problema este foarte greu ca cineva sa-ti dea un raspuns.Daca intradevar te deranjaza ,aspectele prezentate de tine in legatura cu greutatea si senzatia,atunci nu pot decat sa-ti recomand bete de carbon.Insa ar mai fi solutia sa renunti la unul dintre betele de fibra si sa-ti cumperi unul de carbon,iar la primele pescuituri ai sa constati pe pielea ta avantajele sau dezavantajele.Daca nu esti multumit... il poti re-vinde :wink:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 21 Iul 2011, 13:01

Poti cumpara lansete de fibra mai usoare si rezistente,eu folosesc 2 sert ,2 trabucco,toate de 2,4 m,acum am descoperit maver winner boat,care imi place mai mult decit celelalte,Presupun ca nu dai cu mai mult de 200 g,caz in care este suficient orice bat de mai sus.

Scrie răspuns