Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Noi 2011, 12:29

Buna ziua pescari,
in august am petrecut 5 zile extraordinare pe Dunare, pline de dril-uri si somni. Mai precis, 27 de bucati, cel mai mare de 1,67 metrii si circa 35 de kg.
Pe linga asta, am mai avut:
- o ruptura de forfah, dupa circa 4 secunde de dril (forfah-ul era monofilament de 1 mm, special pt. somn, dar somnul care mi-a intrat a fost efectiv prea mare pt. acel forfah...)
- 2 somni mari pirduti in dril; s-au dezgatat in timpul dril-ului, nefiind bine intepati (n-am dat destul de tare contra).

Cu toate ca a fost extrem de obositor, a fost beton! :D

Pentru toti iubitorii pescuitului la clonc, urmatorul video:
http://youtu.be/GwoUjT7xDZ0
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 21 Noi 2011, 12:49

felicitari ... frumosi somni ... sunt pe Dunare somni mari, trebuie doar gasiti pentru ca sunt foarte rai din pacate ...

as vrea si eu sa intreb o chestie pe care am vazut-o prin mai multe filmulete ... chiar e necesar sa plesnesti somnul peste cap cand e deja pe sfarsit de dril, mai ales in cazul in care vrei sa eliberezi pestele? adica nu vad rostul acelui gest ...

ps : sa nu spui locurile de pe Dunare unde ai fost pentru ca maine vor fi pline de japcari sau "sportivi" fomisti care vor face praf tot ce prind ... :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Noi 2011, 13:24

Da, e chiar foarte necesar. De obicei se pescuieste cu 2 cirlige sau ancore, iar in cele mai multe cazuri doar unul e intepat in gura somnului. Cea mai mica neatentie si ... trebuie sa mergi la chirurg, ca-ti intra ancora libera in mina.
Pleznind somnul peste cap, acesta se enerveaza si drilul continua. Acest joc se repeta de cite ori e nevoie, pina cind acesta nu mai reactioneaza la palmi. Abia acum e obosit si pregatit de scos din apa (nu conteaza daca din barca sau de pe mal).
Alt aspect: nici un cirlig nu se afla in afara gurii, somnul nu e obosit destul si in momentul cind i se baga mina in gura pt a fi tras din apa, acesta incepe sa se zbata si sa se rasuceasca. Manusa se agata in dintisorii acestuia si incheietura miini se rasuceste impreuna cu manusa... Cam neplacut, iar rezultatul in acest caz: ghipsu'!
Nu conteaza daca somnul are doar 80 de cm sau 2 metrii, mai bine primeste el o palma-n plus decit sa ajungem noi pe la spitale...

ps: am pescuit pe la Divici, aproape de Bazias. Pt. toti pescarii "fomisti": Dunarea e plina de somni, nu conteaza unde pescuiesti. Trebuie sa insisti si sa le prinzi momentul cind maninca. De urcat au urcat precis citeva sute... dar nu toti vor sa muste.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 21 Noi 2011, 13:33

Zoran Wiener scrie:Da, e chiar foarte necesar. De obicei se pescuieste cu 2 cirlige sau ancore, iar in cele mai multe cazuri doar unul e intepat in gura somnului. Cea mai mica neatentie si ... trebuie sa mergi la chirurg, ca-ti intra ancora libera in mina.
Pleznind somnul peste cap, acesta se enerveaza si drilul continua. Acest joc se repeta de cite ori e nevoie, pina cind acesta nu mai reactioneaza la palmi. Abia acum e obosit si pregatit de scos din apa (nu conteaza daca din barca sau de pe mal).
Alt aspect: nici un cirlig nu se afla in afara gurii, somnul nu e obosit destul si in momentul cind i se baga mina in gura pt a fi tras din apa, acesta incepe sa se zbata si sa se rasuceasca. Manusa se agata in dintisorii acestuia si incheietura miini se rasuceste impreuna cu manusa... Cam neplacut, iar rezultatul in acest caz: ghipsu'!
Nu conteaza daca somnul are doar 80 de cm sau 2 metrii, mai bine primeste el o palma-n plus decit sa ajungem noi pe la spitale...

ps: am pescuit pe la Divici, aproape de Bazias. Pt. toti pescarii "fomisti": Dunarea e plina de somni, nu conteaza unde pescuiesti. Trebuie sa insisti si sa le prinzi momentul cind maninca. De urcat au urcat precis citeva sute... dar nu toti vor sa muste.
am inteles, merci de lamuriri ...

nu pot sa zic ca sunt tocmai de acord cu chestia respectiva dar nici nu am experienta necesara sa imi dau cu parerea daca e mai bine asa sa nu ... eu pana acum inca nu am folosit "miscarea" respectiva dar nici nu am prea avut somni atat de aproape de mine ...

inca o data ... felicitari pentru somni dar mai ales pentru ca i-ai lasat sa inoate in continuare :wink: :bere:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 21 Noi 2011, 14:40

Confirm cele spuse de Zoran,am auzit dintr-o sursa din zona respectiva de capturile sale.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Noi 2011, 14:52

Frumos :wink:

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Mesaj de cristi_vi » 21 Noi 2011, 14:59

Foarte fain siteul tau. Felicitari pentru initiativa. :bere:

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Noi 2011, 16:06

Merci!
Sper sa fie la toti de folos.
Nu e gata inca, mai am o droaie de video-uri sa filmez, cu monturile. Dar asta poate astepta pina in primavara.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 21 Noi 2011, 16:25

Zoran Wiener scrie:Merci!
Sper sa fie la toti de folos.
Nu e gata inca, mai am o droaie de video-uri sa filmez, cu monturile. Dar asta poate astepta pina in primavara.
foarte frumos, felicitari, spune-mi te rog, care e treaba cu pluta aia mare? culiseaza pe fir? e lasata libera fara nici un opritor? care este scopul ei?

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Noi 2011, 16:55

E doar o pluta culisabila pe fir, fara opritor. Opritorul l-am rupt jos. Cind pescuiesc la fix din barca, leg un opritor pe fir si montura cu pluta e gata.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns