Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

Mesaj de feugen » 13 Iun 2012, 10:02

Multumesc pentru informatie. N-am prins nicio data scrumbie decat la zeama de portofel.
Bucuresti

lucianfiat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 07 Ian 2007, 19:48

Re: Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

Mesaj de lucianfiat » 04 Iul 2012, 08:16

Cred ca sa cam terminat sezonul scrumbiei. Sau daca se mai prinde vor fi tot mai rare.
http://www.pescuitlafeeder.ro
http://www.pescuitlafeeder.ro/forum

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de dalea robert » 07 Sep 2012, 00:36

Zoran Wiener scrie:Acum sa raspund pe rind:

kingofbeasts,
am urcat niste poze cu sonarul, unde se vede clar (de sus in jos): prima linie e ülumbul, a doua linie momeala, iar ce se vede ca merge de jos in sus pina la momeala si apoi coboara iarasi, sunt somni:
https://picasaweb.google.com/1080908638 ... mYpve75wE#
Uitate la pozele 4,5,6, si 7, si spune-mi ce crezi ca sunt zigzagurile ce se vad?

ps. a patit cineva sa vada pe sonar pesti sub linia care semnifica substratul? ca si cand pestele ar sta in namol? -> da, ceva nu-i in regula, sonarul sau sonda e defecta sau (scuze) proasta

ps.2. cum se vad pe sonar pillcurile de ierburi de pe fundul apei? -> cu prima ocazie cind mai merg la pesti voi fotografia si voi posta (te rog sa-mi mai amintesti, poate uit)
ps.3 ce recomandari i-ati face cuiva care ar vrea sa dea la clonc dar n-are sonar ? -> sa-si cumpere unul. cu un sonar 250,- € pret nou (alb-negru) esti dotat; color - de la 400 pina la 1000.
-----------------------------------------------------------------------------

anem,
este un WFT Never Crack Bank Cat Jakub Wagner 2,1 m, act. 200 - 1000 grame, pret ca. 80,-€.
-----------------------------------------------------------------------------

kzoli,
am citit intr-o carte care am si numit-o "biblia" mea: "Gigantii misteriosi - Olivier Portrat". Dar, te rog sa-mi recomanzi cartile in care tu ai citit contrariul. In momentul in care ma convingi imi voi reedita site-ul. Cit despre somnii in captivitate, acestia se folosesc la refuz, atit pt icre cit si pt. carne. De la 1,20 - 1,40 metrii nu se mai vind asa bine, sunt prea grasi.
-----------------------------------------------------------------------------

Tudor, asa-i!
-----------------------------------------------------------------------------

kzoli,
pina la ce dimensiuni crezi ca se prind mai usor si mai multi somni cu plasa pentru "recoltat" de icre?
-----------------------------------------------------------------------------

storm xxx,
pe toata perioada de 5 zile, pescarul "profesionist" fara sonar a prins 1 somn de 8 kg.
Referitor la biblia pentru somn, „Gigantii misteriosi” de Olivier Portrat, unde poate fi gasita, si daca poate fi gasita in limba romana, eventual in Romania?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

Mesaj de Zoran Wiener » 07 Sep 2012, 17:17

Salut Robert,
nu cred ca o vei gasi in lb romana. Din pacate...
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
maleone
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 26 Oct 2012, 11:19

Re: Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

Mesaj de maleone » 28 Ian 2013, 15:12


Scrie răspuns