Pescuit la somn cu clonc pe Dunare - 27 somni/ 5 zile

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 20 Dec 2011, 21:17

am imbunatatit (zic eu ) cateva din blomb teaser de la BC si anume : le-am schimbat ancora 3/0 cu una VMC 5/0, la ancore le-am pus fustite, am fortat tot angrenajul si prima care a cedat a fost ancora (lucru de altfel dorit de mine, mai bine sa se indoaie ancora decat sa se rupa firul si sa pierd montura, firul de altfel fiind de 120kg)

Imagine
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2011, 21:52

crysst scrie: in poza nu se vedea daca are sau nu tragaci, daca avea este singura....pe siteul ala francez, mai sunt vre-o 3 modele de lansete inline, si niciuna nu are tragaci
Imagine

Oricum, de ce as pescui cu o mulineta cast pe o lanseta de spin ?
In poza asta poti vedea ca are tragaci. Toate celelalte sunt facute pentru mulinete de spinning. Asta insa nu te va impidica sa o utilizezi pe a ta cum doresti.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Dec 2011, 21:55

storm xxx scrie:Sunt f interesat de cloncarii care ridica somni de la adancimi mai mari de 30m.
Banalul clonc de la Energo, scoate mustaciosul din apa de 27 m si urca pana la suprafata ... deci nu e nevoie de cloncuri de 50-100 euro ... dupa mine cele mai bune is cele home made facute de lipoveni ... pe cat de simple pe atat de bune, parca au si suflet in ele....

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 20 Dec 2011, 23:33

Salut

Se poate pescui la clonc pe lac? Are adancimea max 3 m si fara prea mari accidente de relief , dar sunt multi multi somni, unii f mari 30-50 kg. Daca da imi puteti detalia un pic?

Multumesc

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Dec 2011, 23:43

Se poate pescui cu clonc pe lac dar adancimea de trei metri e cam cea minima.
Doar sa ai un vanticel care sa te faca sa derivezi si e ok. Daca vantul e prea puternic si deriva e prea rapida incat montura nu-ti mai sta la verticala sub barca, pui o ancora flotanta care franeaza deriva. Acea ancora este de fapt plasa de cumparaturi care se vinde pe la supermarketuri. Daca nu vedeti despre ce vorbesc voi pune o poza.
Cam asta e.

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 21 Dec 2011, 00:12

Am motor electric, ar fi greseala daca in lipsa vantului as da cate un impuls cu motorul?

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Dec 2011, 06:08

Salut Mitzocu,
eu pescuiesc la clonc pe ape statatoare si cind bate vintul. Arunc ancora si ma las dus de vint vreo 10 metrii. Acolo o frinez si dau la clonc. Daca 5 min nu se-ntimpla nimica, dau drumul la sfoara ancorei si ma deplasez vreo 3 - 5 metrii mai departe. Si tot asa, pina cind m-a deplasez pe toata lungimea sforii.
Cu cit apa e mai mica, cu atit capul cloncului ar trebui sa fie mai mic, sunetele sa fie mai slabe si mai rare. La apa statatoare trebuie sa fii si mai silentios in barca, orice zgomot in plus il poate deranja si goni.
Fi perseverent si incearca in diferite zile si diferite ore, nu tot timpul au chef sa reactioneze la sunetele de clonc.
Daca nu-i vint te deplasezi electric.

Kzoli, servus! Nu cunosc cloncul de la Energo. S-ar putea sa fie asa cum spui, de ce nu? Dar ceea ce priveste constructia cloncurilor facute de lipoveni, aici sunt de alta parere. Poate chiar ei l-au si inventat, nu se stie exact, se pot duce discutii aprinse asupra originii cloncului. Dar nemtii, italienii sau francezii nu l-au preluat 1:1, ei au dezvoltat si perfectionat forma cloncului an de an, deasemenea si tehnica cloncanitului folosind sonare tot mai bune si mai bune. Exista sonare ce-ti arata 2 somni ce urca sau chiar nici un somn, dar exista sonare care in acelasi loc ti-ar arata 7 somni pe ecran
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Mesaj de Zoran Wiener » 21 Dec 2011, 06:14

crysst scrie:am imbunatatit (zic eu ) cateva din blomb teaser de la BC si anume : le-am schimbat ancora 3/0 cu una VMC 5/0, la ancore le-am pus fustite, am fortat tot angrenajul si prima care a cedat a fost ancora (lucru de altfel dorit de mine, mai bine sa se indoaie ancora decat sa se rupa firul si sa pierd montura, firul de altfel fiind de 120kg)

Imagine
Crysst, daca pescuiesti asa cu clonc-teaser-urile n-o sa prinzi never somni, doar daca le montezi invers, cu ancora in jos. :wink:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 21 Dec 2011, 08:39

le asez si eu in tate pozitiile, doar doar s-o agata si la mine vre-o craca ceva.....sa simt macar ceva in lanseta :)
Prieteniile sunt ca umbra, nu apar decat cand este soare

mitzocu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 13 Sep 2007, 22:12
Localitate: baia mare

Mesaj de mitzocu » 21 Dec 2011, 10:17

Multumesc de informatii, sa vedem ce reusim la primavara

Scrie răspuns